وبلاگ

آنچه در مورد نوزاد 9 تا 12 ماه باید بدانید

شیرخواران در این زمان در حال حرکت کردن به اطراف هستند. آن ها "صحبت می کنند" و صداهای قابل تشخیص از خودشان تولید می کنند.

فرزند شما دوست دارد که با او صحبت کنید، با هم به کتاب های مصور نگاه کرده و به اشیایی که او می شناسد، اشاره کنید. شیرخواران در این سن با وراجی و تولید صداهای نامفهوم، اصوات را در کنار هم قرار می دهند، سعی می کنند کلمات را کپی کرده، اولین کلمات خود را ادا کنند، و یا با تکان دادن سر خود "نه" بگویند.

در این زمان فرزندتان ممکن است به شما بچسبد و نسبت به غریبه ها بسیار محتاط باشد، اما با شما و سایر اعضای خانواده روابط ویژه ای برقرار می کند. شخصیت شیرخواران در این سنین به مرور برای شما روشن و مشخص می شود.

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

برنامه غذایی کودک 9 تا 12 ماهه

اکثر شیر خواران از 9 ماهگی این مهارت را پیدا می‌کنند که با دست خودشان غذا بخورند و مایعات را با استفاده از هر دو دست خود از لیوان دسته دار نشکن بنوشند (لیوان‌های لبه دار که به تازگی برای کودکان تهیه شده است، مناسب نیستند، زیرا سبب اختلال در گرفتن پستان مادر می‌شوند ضمن آن‌که تمیز کردن آنها نیز مشکل است).

در این سنین، فرزندتان می‌تواند از غذاهایی با غلظت بیشتر مثل حلیم و پلو استفاده نماید وغذا انگشتی را با دست خود بردارد. این زمان از نظر ارائه غذاهای جامدِ نرم بسیار حیاتی است و اگر این غذاها در محدوده 10 ماهگی ارائه نشود، خطر مشکلات تغذیه ای بعدی افزایش می‌یابد.

در این دو ماه علاوه بر برنامه غذایی نوزاد هشت ماهه، نان، ذرت، ماکارونی، رشته فرنگی و سایرحبوبات (به جز نخود و لپه) به برنامه غذایی کودک اضافه می‌شود.

بنابراین می‌توانید انواع سوپ‌ها، آش‌ها، حلیم‌ها و پلوهایی که همراه با گندم، ذرت و یا حبوبات باشند را تهیه کرد. توجه داشته باشید که هر سه روز یک‌بار می‌توانید یکی از حبوبات را به برنامه غذای کمکی نوزادان اضافه کنید. 

لوبیاها (چیتی، قرمز، چشم بلبلی، سفید و...) را قبل از پختن باید خیس کرد و پس از این که کاملاً پخته شدند به غذا اضافه کرد.

نان ماده غذایی مفیدی است که بیشتر شیرخواران آن را دوست دارند. بنابراین می توانید تکه‌هایی از نان (ترجیحآ نان سنگک) را به دست فرزندتان بدهید، ولی باید بر او نظارت داشته باشید.

ارائه غذاهای انگشتی نظیر آن چه که در گذشته گفته شد به علاوه ماکارونی پخته شده و نرم شده یا تکه‌هایی از نان یا بیسکویت‌های ساده نیز سبب افزایش مهارت های تغذیه ای و تکاملی فرزندتان می‌گردد.

برنامه غذایی کمکی نوزاد در ماه های نهم تا دهم 

دفعات تغذیه 3 تا 4 وعده در روز است و اگر کودکتان میل داشته باشد، می‌توانید یک تا دو میان وعده هم به آن اضافه کنید. مقدار غذا نیز به میل شیرخوار و میزان شیر دریافتی او بستگی دارد.

صبحانه

میان وعده صبح

ناهار

میان وعده عصر

شام

زرده تخم مرغ+

نان+

پنیرپاستوریزه

کم نمک

یا

زرده تخم مرغ+

نان و کره

پوره سبزی

یا میوه رنده شده

یا یکی از غذاهای انگشتی

سوپ یا آش یا حلیم

یا پلوکه با گوشت

تهیه شده باشند

+ماست

+خرما

پوره سبزی

یامیوه رنده شده

یا یکی از

غذاهای انگشتی

همان

غذای

وعده

ناهار

یک نمونه از جدول برنامه غذای کمکی نوزاد در ماه های نهم و دهم

شیر مادر به دفعات مکرر و برحسب میل و تقاضای شیرخوار و غذایی کمکی به شرح زیر:

 اهمیت برنامه غذای کمکی به نوزاد در ماه های یازدهم و دوازدهم 

طی این دو ماه، افزایش تنوع، قوام و غلظت غذاها موجب می‌شود که مهارت جویدن کودک افزایش یابد. با آشکارشدن دندان‌ها و تکامل مهارت‌های حرکتی ظریف، شیرخوار می‌تواند تکه‌هایی از غذا را بکند، بجود، به عقب دهان ببرد و آن را ببلعد. شیرخواری که هنوز دندان در نیاورده است این کار را با لثه‌ها و آرواره‌های خود انجام می‌دهد، لذا باید این مهارت‌ها را با ارائه غذاهایی که بتواند با دست خود بردارد و آن را بجود، تقویت کرد.

(هنگام غذا خوردن کودک، حضور و نظارت دقیق مادر یا جانشین وی الزامی است).

برنامه غذای کمکی نوزاد در ماه های یازدهم و دوازدهم

در این دو ماه می‌توان انواع کته‌ها، پلوها و خوراک‌ها را در برنامه غذایی شیر خوار گنجاند.

دفعات تغذیه کمکی مانند ماه های نهم و دهم، سه تا چهار وعده در روز است و در صورت تمایل شیرخوار، می‌تواند همراه با یک یا دو میان وعده باشد.

در تهیه غذای فرزندتان باید از یکی از انواع گوشت های قرمز (گوسفند، گوساله، شتر، جگر) یا گوشت سفید مانند ماهی یا گوشت پرندگان (مرغ، اردک، غاز، کبک، بوقلمون )، همچنین تخم مرغ، پنیر، غلات، حبوبات وسبزی‌ها استفاده کنید.

مصرف چغندر، شلغم و اسفناج از ماه یازدهم به بعد مجاز است.

اضافه کردن گرد نعنا، جعفری، کرفس و چاشنی‌هایی مانند آب لیمو ترش تازه، آب نارنج تازه یا گرد لیمو عمانی در آخرین لحظات پخت غذا، غذای کودک را خوشمزه تر می‌کند.

اضافه کردن نمک هنگام صرف غذا، توصیه نمی‌شود. اصولاً محدودیت مصرف نمک برای همه افراد خانواده مفید است. علت تاکید بر محدودی مصرف نمک در تغذیه تکمیلی جلوگیری از ایجاد تمایل به مواد غذایی شور از سنین پایین است و اگر شما زودتر از موعد نمک را به غذای فرزندتان اضافه کنید، احتمالا دیگر تمایلی به سایر غذاهای موجود در برنامه تغذیه تکمیلی که معمولا کمی بدون طعم هستند، نخواهد داشت.

در برنامه غذای کمکی نوزاد میان وعده نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. به عنوان میان وعده می‌توان از تکه‌های کوچک میوه، عدسی، نان و خرما، مسقطی، شله زرد، انواع حلواهای خانگی (با آرد برنج یا گندم)، بیسکوییت‌های ساده که بدون کرم و خامه باشند، همچنین بستنی پاستوریزه شده استفاده کرد. نان‌های برشته که بتوان روی آن کره یا ماست چکیده سالم قرار داد، همچنین تکه‌های کرفس یا هویج یا سیب زمینی پخته شده همراه با کره نیز میان وعده‌های مفید و مناسبی هستند.

دادن غذای سفره به نوزاد

از آغاز 11 ماهگی به بعد می‌توانید به تدریج از غذاهای خانواده (ولی قبل از اضافه کردن نمک و ادویه‌های تند) برای تغذیه فرزندتان استفاده کنید، به شرطی‌که این غذاها انرژی و مواد مغذی لازم را داشته باشند و با پشت قاشق کاملاً نرم شوند. خانواده‌هایی که امکان تهیه غذای جداگانه برای کودک خود دارند، بهتر است طبق دستور برای کودک خود جداگانه غذا تهیه کنند تا به این طریق از مقدار غذا و انرژی دریافتی او اطمینان حاصل نمایند. ولی اگر برای خانواده‌ای این امکان وجود نداشته باشد توصیه می‌شود از همان غذایی که برای سایر افراد خانواده تهیه می‌کنند به کودک نیز بدهند.

مثلاً اگر غذای خانواده آبگوشت است. گوشت و سیب زمینی و چند عدد از حبوبات را با پشت قاشق و با کمی آب گوشت مخلوط نموده و به فرزندتان بدهید. اگر غذای خانواده خورش قرمه سبزی و پلو است، چند قاشق پلو را با گوشت و لوبیای قرمز و سبزی و آب خورش کاملا نرم و له کنید و به کودکتان بدهید.

مجدداً یادآوری می‌شود در این گونه موارد، غذا باید بدون نمک و با کمترین ادویه باشد و پس از جدا کردن غذای شیرخوار، به غذای خانواده نمک و ادویه دلخواه اضافه شود.

یک نمونه از جدول برنامه غذای کمکی نوزاد در ماه های یازدهم و دوازدهم

شیر مادر به دفعات مکرر و بر حسب میل و تقاضای شیرخوار و غذای کمکی به شرح زیر: 

صبحانه

میان وعده صبح

ناهار

میان وعده عصر

شام

نصف زرده تخم مرغ + نان و پنیر و پودر گردو یا نصف زرده تخم مرغ + نان و کره و مقدار کمی مربای "سیب" یا "به" یا "هویج"

میوه یا پوره سبزی یا مسقطی یا حلوا یا شله زرد یا نان و خرما

یکی از انواع کته ها پلوها یا خوراک‌ها همراه با ماست یا غذای خانواده(بدون نمک و ادویه) که با پشت قاشق نرم و له شده باشد

میوه یا سبزی پخته شده با کره بستنی پاستوریزه(بر حسب فصل)

حلوا

مسقطی

عدسی

همان غذای وعده ناهار

برنامه غذایی کودک 9 تا 12 ماهه

راه رفتن نوزاد 9 تا 12 ماه

یکی از سوالات مهمی که هر مادر از خود می پرسد این است که بهترین زمان راه رفتن کودک چه زمانی هست؟

کودک با کمک یک وسیلهٔ محکم مثل مبل یا پایهٔ میز خود را بالا می‌کشد و به حالت ایستاده درمی‌آید. او یاد می‌گیرد چطور زانویش را خم کند و چمباتمه بزند تا بتواند از حالت ایستاده به حالت نشسته دربیاید. کودک می‌تواند بدون تکیه برای چند ثانیه بایستد و ممکن است بتواند درحالی‌که دستش را گرفته‌اید راه برود یا شاید حتی اولین قدم‌هپایش را بردارد.
برای اینکه کودک خود را برای راه رفتن مشتاق تر کنیم آهنگ دانلود راه رفتن نوزاد را برای او گرفته و برایش پخش کنید.

بیشتر نوزادان در ۱۲ ماهگی یعنی در حدود اولین سالگرد تولد خود با حمایت والدین شروع به راه رفتن می کنند . اولین مراحل راه رفتن در حالی انجام می شود کودک به مبلمان ، دیوارها یا هر وسیله پشتیبانی دیگری تکیه می نماید . برخی از نوزادان ممکن است در همین لحظات چند قدم به تنهایی بردارند.

از ۱۲ ماهگی کودک به طور مداوم در مهارت های راه رفتن پیشرفت می کند. در سن ۱۸ ماهگی ، اکثر نوزادان می توانند بدون هیچ گونه حمایتی به تنهایی راه بروند.

بعضی از نوزادان ممکن است در مسافت کوتاهی بدوند یا با پشتیبانی از پله ها بالا بروند. جدول زمانی این حرکات ممکن است در بین نوزادان متفاوت باشد.

میزان خواب نوزاد در ماه های مختلف

 برخی از نوزادان در این سن به دلیل اضطراب جدایی دچار اختلال در خواب شبانه می شوند. در این سن نوزاد حتی هنگامی که شما را نمی بیند می داند که همانجا در اطراف او هستید ولی با این حال پس از بیدار شدن از خواب در صورت ندیدن شما شروع به گریه و ناراحتی می کند.

 در صورت گریه کردن نوزاد به او سربزنید ولی این دیدارها باید کوتاه باشد. اگرچه کمی دشوار است ولی سعی کنید از بغل کردن و یا شیردادن به او خودداری کنید. به جای این کار می توانید کمر نوزاد را ماساژ داده و یا یک لالایی آرامبخش برای او بخوانید و پس از به خواب رفتن نوزاد به آهستگی از اتاق او خارج شوید.

خواب نوزاد 9 تا 12 ماه

کتاب مناسب نوزاد 9 تا 12 ماه

در اینجا لیستی از کتاب های این رده سنی را میتوانید در زیر ببینید:

  • کتاب شیوه های تقویت هوش نوزاد (9 تا 12 ماهه)
  • کتاب ترانه های مادرانه تاتی تاتی به همراه موسیقی
  • کتاب دالی بازی بچه ی من چه شکلیه
  • کتاب نی نی دیگه وقت خوابه تمساح کوچولو
  • کتاب نی نی دیگه وقت خوابه پنگوئن کوچولو

سوالات متداول درباره کودک 6 تا 9 ماه

بیشتر نوزادان در ۱۲ ماهگی یعنی در حدود اولین سالگرد تولد خود با حمایت والدین شروع به راه رفتن می کنند .

دفعات تغذیه 3 تا 4 وعده در روز است و اگر کودکتان میل داشته باشد، می‌توانید یک تا دو میان وعده هم به آن اضافه کنید. مقدار غذا نیز به میل شیرخوار و میزان شیر دریافتی او بستگی دارد.

در این دو ماه می‌توان انواع کته‌ها، پلوها و خوراک‌ها را در برنامه غذایی شیر خوار گنجاند.

دفعات تغذیه کمکی سه تا چهار وعده در روز است و در صورت تمایل شیرخوار، می‌تواند همراه با یک یا دو میان وعده باشد.

در تهیه غذای فرزندتان باید از یکی از انواع گوشت های قرمز (گوسفند، گوساله، شتر، جگر) یا گوشت سفید مانند ماهی یا گوشت پرندگان (مرغ، اردک، غاز، کبک، بوقلمون )، همچنین تخم مرغ، پنیر، غلات، حبوبات وسبزی‌ها استفاده کنید.

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی کودکان

امتیاز شما

1 دیدگاه در “آنچه در مورد نوزاد 9 تا 12 ماه باید بدانید

  1. ریحانه گفت:

    سلام خیلی مقاله خوبی بود. میشه در مورد بازی هایی که میشه در این سن انجام داد هم مطلب بذارید . ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.