دسته‌بندی نشده

آنچه در مورد کودک 3 تا 6 ماه باید بدانید؟

در سه ماهه دوم تکلم نوزادان خیلی سریع رشد می کند و باز هم مکررا نیاز به شیر خوردن دارند.

بین 4 تا 6 ماهگی نوزاد می تواند غذای جامد بخورد. حواستان به حساسیت های غذایی نوزادان در این دوره باشد. سعی کنید غذا را کم کم و یکی یکی بدهید تا با حساسیت های غذایی فرزندتان آشنا شوید و همچنین مجبورش نکنید که غذاهایی بخورد که دوست ندارد.

زمانی که مرا در آغوش می گیرید اگر بی تابی می کنم یا زیادی تکان می خورم به این دلیل است که یا زیاده از حد خورده ام و یا اینکه زیادی هیجان زده شده ام. سعی کنید مرا جایی بگذارید که ساکت باشد و امنیت داشته باشد. حالا که در این ماه فاصله دورتری را می توانم ببینم می خواهم به چیزهای متفاوتی نگاه کنم پس لطفا جای مرا هر از چندگاهی تغییر دهید و مرا بیرون ببرید. اشیایی که تکان می خورند اگر در گهواره یا جایی که بازی می کنم باشند توجه مرا جلب می کنند.

وقتی من غان و غون می کنم تو هم حرف بزن من جوابت را می دهم. تو گوش کن حرفم را و دوباره با من حرف بزن. من فقط 5 ماه دارم و دوست دارم با تو حرف بزنم.

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

رژیم غذایی کودک 6 ماهه (غذای کمکی)

تنظیم صحیح برنامه غذایی نوزاد 6 ماهه اهمیت فراوانی دارد. زیرا اولین باری است که دستگاه گوارش او با غذای جامد آشنا می شود و عدم توجه دقیق به تمامی نکات می تواند سبب بیزاری او از غذا و نیز آسیب به دستگاه گوارش وی شود. برنامه غذایی برای کودک 6 ماهه با ساده ترین غذای کمکی همانند فرنی و حریره بادام آغاز شده و به تدریج بر تنوع غذاها افزوده خواهد شد.

توجه داشته باشید که شیرخوار شش ماهه به معنای پایان ماه شش و آغاز ماه هفت است. در ادامه جدول برنامه غذایی کودک 6 ماهه را که به صورت هفتگی تهیه شده است را مشاهده می کنید. با کمک این جدول می توانید غذای کودک 6 ماهه خود را تنظیم کرده و در هر روز بدانید که باید چه مقدار غذا به دلبندتان بدهید. 

درنظر داشته باشید این برنامه غذایی برای نوزاد 6 ماهه ای مناسب است که مشکل سلامتی خاصی ندارند، درمواردی همانند مشکلات گوارشی همچون ریفلاکس و ... اگرچه همچنان می توانید از این جدول تغذیه کودک 6 ماهه استفاده کنید اما مشورت با پزشک در تمامی موارد ضروری است.

نکته بسیار مهم آن است که متخصص اطفال برای برخی نوزادان همانند مبتلایان به ریفلاکس معده شروع سریع تر تغذیه تکمیلی حتی در 5 ماهگی را تجویز می کنند. برای اغلب نوزادان شروع برنامه غذایی با کمک همین جدول طرح شده برنامه غذایی برای نوزاد 6 ماهه امکان پذیر است اما با این حال مشورت با پزشک متخصص قبل از انجام هر اقدامی ضرورت دارد.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با غذای کمکی کودک کلیک کنید

شیر شبانه کودک

الگوی خواب در نوزادان شیرمادرخوار متفاوت از دیگر نوزادان است. شیر مادر در مقایسه با شیرخشک سریع تر هضم‌ می‌شود و در نتیجه نوزاد شیرمادرخوار گرسنه تر از نوزادی به نظر برسد که شیرخشک مصرف‌ می‌کند. در طول 24 ساعت مادری که شیرده است باید 8 تا 12 بار در طول شبانه روز و هر 1.5 تا 3 ساعت یکبار به نوزادش شیر بدهد تا زمانی که به مرور خواب نوزاد مرتب و طولانی تر شود. نوزادان شیرخشک خوار هر 2-3 ساعت یکبار شیر‌ می‌خورند .

با گذر از 3 ماهگی مدت زمان خواب نوزاد افزایش یافته و شب‌ها کمتر بیدار‌ می‌شود. از دلایل آن‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش نیاز به تغذیه شبانه: فرزند شما با گذر از دوران نوزادی و ورود به دوران شیرخوارگی به نسبت قبل کمتر شب‌ها برمی‌خیزد. در 3 ماهگی شیرخواران بجای آنکه هر 2-3 ساعت یکبار طلب شیر کنند، هر 3-4 بار یک مرتبه شیر‌ می‌خورند. در 6 ماهگی این زمان به هر 4-5 ساعت یکبار‌ می‌رسد و در نتیجه خواب‌های شبانه طولانی تر‌ می‌شود.
کاهش رفلاکس: رفلاکس شیرخواران در 3-6 ماهگی کاهش‌ می‌‌یابد. رفلاکس خود باعث بیداری‌های مرتب نوزاد از خواب‌ می‌شود و با کاهش این ناراحتی خواب شیرخوار طولانی تر خواهد شد.
خود آرامی: در 4 ماهگی شیرخوار‌ می‌آموزد چطور خود را آرام کند. برخی شیرخواران اما تا 6 ماهگی این مهارت را به دست نمی‌آورند. برای کمک به شیرخوار برای آموختن این هنر باید وقتی خواب آلوده است او را در تختش قرار دهید تا خودش به خواب رود. همچنین برای آنکه شیرخوار متوجه روز و شب و چرت نیم روزی و خواب شبانه شود باید نور اتاق را تنظیم کرد.

سن

میزان خواب در 24 ساعت

میزان خواب در طول روز

میزان خواب در طول شب

3 ماهگی

15 ساعت

4–5

9–10

4–5 ماهگی

14 ساعت

4–5

8–9

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با شیر دادن به کودک کلیک کنید

جدا کردن اتاق خواب 3 تا 6 ماهگی

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با جدا کردن اتاق خواب کودک کلیک کنید

بازی های مناسب 3 تا 6 ماهگی

تحقیقات نشان می دهد تمرین مهارت های بینایی در شش ماه اول زندگی ضروری است. نوزادان عاشق نگاه کردن به چهره های مهربان و جذاب و اسباب بازی های رنگی هستند. در زیر چند مورد از بازی های مناسب 3 تا 6 ماهگی را می توانید ببینید:

  1. بازی شناختن دست:

نوع بازی :

* اسباب بازی های رنگی مختلفی را بردارید و آنها را یکی یکی در مقابل نوزادتان آهسته عقب و جلو ببرید. آنقدر این کار را ادامه دهید تا توجه نوزادتان به آن اسباب بازی جلب شود و با چشم هایش حرکت آن را دنبال کند.

* در ۳ تا ۶ ماه اول زندگی نوزادان به مرور شناخت بیشتری نسبت به دست هایشان پیدا می کنند و می فهمند که کارهای زیادی می توانند با دست هایشان انجام دهند. آنها مرتب به دستهایشان نگاه می کنند آنها را مقابل صورتشان می گیرند و به این طرف و آن طرف تکان می دهند.

* دست های کودکتان را در دست بگیرید و به آرامی مقابل صورتش بیاورید و سپس آنها را به هم بزنید.همین طور که دارید دست می زنید،شعر زیر را هم برایش بخوانید:

” کوچولوی نازم دست بزن.

دستاتو هی به هم بزن.

دستاتو بزار رو صورت من.

دستاتو هی به هم بزن.”

(به جای کلمه “من”،اسم هر کس دیگری که دارد برای کودک شعر می خواند گفته شود،مثلا “صورت بابا” یا “صورت مامان”).

2. بازی مالیدن بینی ها به هم:

تحقیقات نشان می دهد : وقتی با ملایمت و مهربانی نوزاد خود را در آغوش می گیرید و به او ابراز محبت می کنید، در او احساس امنیت و آرامش ایجاد می کنید و باعث می شوید اعتماد به نفسش بالا برود و در سال های آتی زندگی فرد مستقلی بشود .

_ این بازی به نوزاد شما کمک می کند تا پیوند عاطفی صمیمانه ای با شما برقرار کند .

نوع بازی:

*کودکتان را به هوا بلند کنید .بعد او را به آرامی پایین بیاورید و بینی خود را به بینی او بمالید و بگویید:«دماغ خوشگلش رو ،دماغ کوچولوش رو ،به دماغم می مالم .»

*این بازی را چند بار تکرار کنید و هر بار که به کلمه ی «می مالم » رسیدید ،بینی تان را به بینی او بمالید.

*حالا بدون اینکه او را بالا و پایین کنید ،کلمه ی «می مالم» را چند بار تکرار کنید و همزمان با گفتن آن ،بینی تان را به بینی نوزادتان بمالید (مثلا بگویید «دماغم را می مالم ،می مالم،می مالم به دماغش»

و بینی اش را سه بار به بینی خودتان بمالید ).

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با بازی مناسب 3 تا 6 ماهگی کلیک کنید

کتاب برای 3 تا 6 ماهگی

كودكانی كه ماههای نخست زندگی خود را شروع كرده اند ممكن است مفهوم تصاویر داخل كتاب را متوجه نشود اما او می تواند روی آنها تمركز كند به ویژه روی صورتها، رنگهای روشن و الگوهای رنگها. خواندن لالایی و آواز به هنگام شیردهی باعث آرامش و جلب توجه نوزاد می شود.

بین 4 تا 6 ماهگی، نوزاد شما ممكن است تا به كتاب علاقه و اشتیاق بیشتری نشان دهد. او ممكن است تا به سمت كتاب چنگ زده و یا آن را بین انگشتان خود نگه دارد. اما مراقب باشید چون احتمال دارد آن را به سمت دهان برده و یا به سمت دیگری پرتاب كند. كتابهایی را انتخاب كنید كه دارای ریتمهای تكراری و رنگهای روشن هستند.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با کتاب های مناسب 3 تا 6 ماهگی کلیک کنید

اگر به دنبال ایجاد اوقات خوش و مفرح برای کودکان خود هستید تا به بهترین نحو از تابستان خود لذت ببرند،‌ آنها را به فستیوال بزرگ آب بازی ابو علی سینا بیاورید.

سوالات متداول درباره کودک 0 تا 3 ماه

فرزند شما با گذر از دوران نوزادی و ورود به دوران شیرخوارگی به نسبت قبل کمتر شب‌ها برمی‌خیزد. در 3 ماهگی شیرخواران بجای آنکه هر 2-3 ساعت یکبار طلب شیر کنند، هر 3-4 بار یک مرتبه شیر‌ می‌خورند. در 6 ماهگی این زمان به هر 4-5 ساعت یکبار‌ می‌رسد و در نتیجه خواب‌های شبانه طولانی تر‌ می‌شود.

تحقیقات نشان می دهد تمرین مهارت های بینایی در شش ماه اول زندگی ضروری است. نوزادان عاشق نگاه کردن به چهره های مهربان و جذاب و اسباب بازی های رنگی هستند.

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی کودکان

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.