دسته‌بندی نشده

آنچه در مورد کودک 0 تا 3 ماه باید بدانید؟

در سه ماه اول کودک شما اتفاقات زیادی می افتد. اکثر نوزادان در سنین مشابه به نقاط عطف خاصی می رسند، اما رشد نوزاد یک علم دقیق نیست. انتظار داشته باشید کودک شما با سرعت خودش رشد کند. 

در ابتدا، مراقبت از کودک شما ممکن است مانند یک چرخه بی پایان از تغذیه، پوشک زدن و آرامش به نظر برسد. اما به زودی نشانه هایی از رشد و تکامل کودک شما ظاهر می شود.

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

چه انتظاراتی در 3 ماه اول باید داشت : 

مهارت های حرکتی: سر نوزاد شما در ابتدا لرزان و حرکات تند و ناگهانی خواهد بود. اما به زودی کودک شما می تواند در حالی که روی شکم دراز کشیده است سر و سینه خود را بالا بیاورد و همچنین پاهای خود را در آن حالت کشیده و لگد بزند. اگر اسباب بازی را پیشنهاد دهید، ممکن است کودک شما آن را بگیرد و برای چند لحظه محکم نگه دارد.
شنیدن: نوزاد شما به سر و صدا حساس خواهد بود. انتظار داشته باشید که کودک شما شروع به پاسخ دادن به صدای شما با لبخند زدن و غرغر کردن به شما کند. او همچنین شروع به چرخش به سمت جهت صداها می کند.
چشم انداز: کودک شما احتمالاً در هنگام شیر دادن روی صورت شما، به ویژه چشمان شما تمرکز خواهد کرد. در یک ماهگی، کودک شما ترجیح می دهد به الگوهای برجسته در رنگ های کاملا متضاد یا سیاه و سفید نگاه کند. در حدود 2 ماهگی، چشم های کودک شما هماهنگ تر می شود و امکان ردیابی یک شی را فراهم می کند. به زودی کودک شما شروع به تشخیص اشیاء و افراد آشنا از راه دور می کند.
ارتباط: در سن 2 ماهگی، کودک شما ممکن است زمزمه و صداهایی را در هنگام صحبت کردن یا بازی آرام با هم تکرار کند.

ارتقاء رشد کودک شما

رابطه شما با فرزندتان اساس رشد سالم اوست. به توانایی خود در رفع نیازهای کودک اعتماد کنید. تو می توانی:

کودک خود را در آغوش بگیرید: این می تواند به نوزاد شما کمک کند احساس امنیت و دوست  داشته شدن بدهد. اجازه دهید کودک انگشت کوچک شما را بگیرد و صورت شما را لمس کند.
آزادانه صحبت کن : مکالمه ساده زمینه را برای رشد زبان فراهم می کند. آواز خواندن. یک داستان را با صدای بلند بخوانید. سوال بپرسید و به صدا زدن و زمزمه های کودکتان پاسخ دهید. آنچه را که در خانه می بینید، می شنوید و بو می کنید و زمانی که بیرون می روید توصیف کنید. به یاد داشته باشید که لحن صدای شما ایده ها و احساسات را نیز منتقل می کند.
موقعیت ها را تغییر دهید: کودک خود را رو به بیرون نگه دارید. با نظارت دقیق، کودک خود را روی شکم خود قرار دهید تا بازی کند. یک اسباب بازی رنگارنگ در دست بگیرید یا صدای جالبی ایجاد کنید تا کودکتان را تشویق کنید سرش را بلند کند. بسیاری از نوزادان از ناحیه شکم دچار نا آرامی می شوند، بنابراین در ابتدا این جلسات را کوتاه نگه دارید - فقط چند دقیقه در یک زمان. اگر خواب‌آلود شد، نوزاد را به پشت بخوابانید.
سریع به اشک پاسخ دهید: برای اکثر نوزادان، طلسم گریه حدود شش هفته پس از تولد به اوج خود می رسد و سپس به تدریج کاهش می یابد. چه کودک شما نیاز به تعویض پوشک، جلسه شیر دادن یا تماس گرم داشته باشد، سریع پاسخ دهید. نگران لوس کردن کودکتان با توجه زیاد نباشید. مراقبت شما به ایجاد یک پیوند قوی با کودک شما کمک می کند - و اعتماد به نفسی که او نیاز دارد تا یک روز بدون کمک شما آرام شود.

نحوه شیر دادن به کودک

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با شیر دادن به کودک کلیک کنید

زردی در کودکان

کودکان مبتلا به زردی اغلب دارای رنگ زردی در چشم و پوست هستند که معمولاً از صورت شروع می شود و به سمت پایین بدن حرکت می کند. زردی نشانه بیماری به نام هیپربیلی روبینمی است. نوزادان و کودکان زمانی که مواد زائدی به نام بیلی روبین در خون آنها جمع می شود دچار هیپربیلی روبینمی می شوند.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با زردی در کودکان کلیک کنید

واکسن های 0 تا 3 ماهگی

انواع واکسن های که لازم هست از بدو تولد تا 3 ماهگی زده شود در زیر آورده شده است:

بدو تولد:
ب ث ژ – فلج اطفال – هپاتيت ب

2 ماهگی:

سه گانه – فلج اطفال – هپاتيت ب

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با واکسن های کودک کلیک کنید

اگر به دنبال ایجاد اوقات خوش و مفرح برای کودکان خود هستید تا به بهترین نحو از تابستان خود لذت ببرند،‌ آنها را به فستیوال بزرگ آب بازی ابو علی سینا بیاورید.

رفلاکس در کودک

برگرداندن غذا و استفراغ از مهم‌ترین نشانه های رفلاکس نوزادان است. تا هنگامی که کودک شما سالم و راضی است و به خوبی رشد می‌کند، رفلاکس نگرانی ایجاد نمی‌کند. فرزند شما به احتمال زیاد این مشکل را پشت سر می‌گذراد.

اما اگر کودک شما بدغذا باشد، یا به نظر احساس ناراحتی کند، ممکن است که محتوای معده اسیدی شده باشد و گلو و مری را تحریک نماید، همان چیزی که با رفلاکس اسید اتفاق میفتد.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با رفلاکس در کودکان کلیک کنید

خواب در کودکان 0 تا 3 سال

کودک زیر یک ماهه
تا یک ماهگی که سن نوزادی محسوب می‌شود، نوزادان حدود ۱۷ ساعت در یک شبانه‌روز یعنی ۱۷ ساعت از یک دورهٔ کامل ۲۴ ساعته را می‌خوابند. خواب نوزاد هیچ الگویی ندارد و او احتمالاً در هر بار خوابیدن، از چند دقیقه تا چند ساعت را یک‌جا می‌خوابد. یکی از دلایلی که نوزاد زود به‌ زود بیدار می‌شود نیاز به شیر خوردن برای پر کردن معدهٔ کوچکش است که والدین باید به این موضوع توجه داشته باشند.

کودک یک ماهه
کودکان در یک ماهگی معمولاً حدود ۱۷ ساعت خواب می‌خوابند. در این سن کودکان معمولاً زیاد فرق شب و روز را متوجه نمی‌شوند. کودک احتمالاً بیشتر میزان خوابش را در طول ساعات شب دارد، اما هنوز هم در طول روز خیلی می‌خوابد.

کودک دو ماهه
در این سن کودک به طور میانگین حدود ۱۶ تا ۱۷ ساعت می‌خوابد. اگرچه کودک کمی هشیارتر و حتی اجتماعی‌تر است، اما بیشتر کودکان در این سن نیز در طول روز سه تا چهار نوبت یا حتی بیشتر چرت می‌زنند.

کودک سه ماهه
کودک در این سن نیز معمولاً حدود ۱۶ ساعت می‌خوابد. برخی از کودکان و نه همهٔ آنها در این سن می‌توانند شش تا هشت ساعت متوالی در شب بخوابند و بیشتر کودکان نیز در طول روز سه نوبت چرت می‌زنند.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با خواب در کودکان کلیک کنید

نحوه آروغ گرفتن نوزاد

به‌طورکلی بهتر است بعد از شیر خوردن، دو تا سه آروغ از شیرخوار گرفته شود. آروغ‌های کوچک نوزاد، هوای گیرکرده در معدۀ کودک را آزاد می‌کند، به او احساس راحتی و آسودگی بیشتری می‌دهد و باعث می‌شود کمتر بی‌قراری و بهانه‌گیری کند. همچنین آروغ زدن فضای بیشتری را در معدۀ نوزاد آزاد می‌گذارد، در نتیجه او می‌تواند مدت طولانی‌تری شیر بخورد. آروغ زدن همراه با دادن شیر کمتر در یک وعده، اما وعده‌های تغذیۀ بیشتر می‌تواند برای کودکانی که زیاد استفراغ می‌کنند یا نشانه‌هایی از ریفلاکس معده به مری دارند نیز مفید باشد. با این حال، هیچ قانونی وجود ندارد که نوزادان پس از هر تغذیه باید آروغ بزنند. برخی از نوزادان خیلی آروغ می‌زنند، درحالی‌که نوزادان دیگر به ندرت به آن نیاز دارند.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با خواب در کودکان کلیک کنید

میزان وزن گیری نوزاد در 3 ماه اول

وزن گیری نوزاد در ماه اول (تولد تا ماه اول)
همانطور که در بالا بیان شد در طی دو هفته ی اول نوزاد وزن کم می کند و سپس شروع به وزن گیری کرده و در پایان ماه اول به وزن هنگام تولد خواهد رسید.

در این زمان نوزاد با شیر مادر، یا شیر خشک و یا هر دو تغذیه می شود. اگر در پایان ماه اول مشاهده کردید که نوزاد افزایش وزن مناسبی نداشته است، حتما با پزشک متخصص نوزادان مشورت کنید ممکن است که به نوع شیر خشک و یا به غذاهایی که مادر می خورد حساسیت دارد و این واکنش آلرژیک سبب عدم تحمل شیر و عدم وزن گیری شده است. برخلاف تغذیه با شیر خشک، در تغذیه باشیر مادر، نمی توان تعیین کرد که نوزاد در هر وعده چند سی سی شیر می خورد. اما در ماه اول باید روزانه 8 تا 12 بار یعنی حدوداً هر دو تا سه ساعت یک بار شیر بخورد.

وزن گیری نوزاد دو ماهه (یک تا دو ماه)

در این مدت نوزاد باید به طور منظم وزن اضافه کند. اگر در این مورد نگران هستید از یک متخصص نوزادان کمک بگیرید. مطمئن شوید که نوزاد می تواند به مقدار کافی شیر بخورد. در برخی موارد نوزاد نمی تواند نوک پستان و یا سر شیشه را درست بمکد و یا ممکن است که مادر شیر کافی نداشته باشد.

وزن گیری نوزاد سه ماهه (دو تا سه ماهگی)
با شیر دهی منظم، درست و کافی در این ماه نوزاد باید حدود یک کیلو وزن اضافه کند. در این ماه نوزاد باید روزانه حداقل 5 تا 8 بار شیر بخورد. البته معمولا دفعات تغذیه نوزاد دو تا سه ماهه با شیر مادر بیشتر از شیر خشک است. در این زمان هنوز فرزند دلبندتان در شب برای خوردن شیر بیدار خواهد شد اما دفعات آن نسبت به دو ماه قبل کمتر است.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه بامیزان وزن گیری نوزاد در 3 ماه اول کلیک کنید

سوالات متداول درباره کودک 0 تا 3 ماه

دارای رنگ زردی در چشم و پوست هستند که معمولاً از صورت شروع می شود و به سمت پایین بدن حرکت می کند


ب ث ژ – فلج اطفال – هپاتيت ب – سه گانه – هپاتيت ب

حدودا بین 16 ال 17 ساعت در شبانه روز 

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی کودکان

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.