وبلاگ, ویژه والدین

چرا کودک نمیخواهد پدرش کارش را انجام دهد؟

بعضی از بچه ها در حدود سنین یک تا سه سالگی فقط دوست دارند مادرشان کارهایشان را انجام دهد و وقتی پدرشان می خواهد کاری برای آنها انجام دهد، مخالفت می کنند.

مثلا وقتی پدر می خواهد لباس کودک را به او بپوشاند، به او شیر یا آبمیوه بدهد و یا کمربند او را ببندد،کودک سر می گذارد به گریه و می گوید :” نه مامانم رو می خوام “.

بچه های کوچک خیلی به مادرشان وابسته هستند و ممکن است حتی این علاقه آنقدر شدید باشد که به پدرشان اجازه ندهند که به آنها نزدیک شود.

تحمل بچه ها در این سنین کار مشکلی است. پدری که دوست دارد در تربیت و بزرگ کردن فرزندش سهیم باشد، نمی داند که چرا کودکش نسبت به او چنین عکس العملی را نشان دهد.

گاهی اوقات او خسته می شود و به همسرش می گوید :”خودت از بچه مراقبت کن،چرا من باید این کار رو بکنم ؟” ممکن است احساسات چنین پدری جریحه دار شود و از دست کودکش ناراحت شود.

نقش مادران در این مرحله از زندگی کودکان بسیار حساس است.

وقتی او می بیند شوهرش احساس بدی دارد و خودش باید سعی کند که کودکش به شوهرش نزدیکتر شود و بیشتر با او احساس صمیمیت کند، ناراحت می شود .

چنین مادری باید فشار بیشتری تحمل کند و همه ی کارهای کودکش را به تنهایی انجام دهد. چنین مادری همیشه باید شب زنده داری کند و در طول روز نیز مراقب فرزندش باشد.

مادری که دو فرزند دو و سه ساله دارد، شب ها بعد از خواباندن فرزند کوچک، می خواهد خودش هم استراحت کند .

کودک سه ساله اش به او می گوید :دستشویی دارد. مادر خسته از شوهرش می خواهد که کودک را به دستشویی ببرد ولی کودک با مادرش مخالفت می کند و می گوید:”نه من مامانمو میخوام”.

مادر برای اینکه نصف شب کودکش الم شنگه به راه نیندازد، بیدار می شود و او را به دستشویی می برد.

پدر و مادر از این کار فرزندشان ناراحت می شوند ولی چاره ای ندارند.

بعضی از والدین در این شرایط با فرزندشان حرف می زنند تا او را قانع کنند که مادرش خسته است و پدرش باید به او کمک کند.

مثلا به کودک می گویند :”ببین مامان خسته است و بابا برات آب میاره”.

گاهی اوقات بچه ها با شنیدن این جملات آرام می گیرند ولی گاهی اوقات نیز شروع به گریه کردن و سرو صدا راه انداختن می کنند.

در بسیاری از موارد، مادرها ترجیح می دهند که خودشان بیدار شوند و برای فرزندشان آب ببرند تا آنها داد و بیداد به راه نیندازند و دیگر اعضای خانواده را بیدار نکنند.    

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.