وبلاگ

کرونا و کودکان در قرنطینه

کرونا و کودکان، مصائب و مزایا

شاید همه ی ما عبارت ((مدیریت بحران)) را شنیده باشیم. اما اینکه چقدر در این زمینه توانمند هستیم، قابل سنجدین نیست تا با یک بحران مواجه شویم. زمانی که اتفاقی غیر منتظره در زندگی رخ می دهد، طبیعتا انسان خودش را گم می کند، زیرا روال روتین او بهم ریخته و بایستی تصمیمات جدیدی بگیرد. مهم تر از همه اینکه این تصمیمات بایستی به گونه ای باشند که نه تنها شخص را از آن مهلکه نجات دهد، بلکه موجب رشد و پیشرفت او به سمت اهداف زندگی هم باشد. متاسفانه یا خوشبختانه هم اکنون بشریت دچار یک بحران فراگیر به نام شیوع ویروس کرونا شده است. کرونا در سرتاسر جهان مردم را زمین گیر کرده و انجام روزمرگی های آنان را تغییر داده است. از بزرگترین خطراتی که این ویروس برای انسان به وجود آورده است، پرورش نسل آینده می باشد. در حال حاضر موضوع کرونا و کودکان را می توان مهمترین دغدغه ی بشریت عنوان کرد. در ابتدای شروع این اپیدمی به علت اینکه ویروس با کودکان درگیری چندانی نداشت، خانواده ها از این بابت آسودگی خاطر داشتند، تا اینکه در ادامه نه تنها ویروس گریبانگیر کودکان شد، بلکه والدین متوجه شدند که عواقب شیوع این ویروس می تواند از خود ویروس خطرناک تر باشد. زیرا کرونا سبب شده تا روند آموزش و یادگیری کودکان با خلل مواجه شده و از آنجایی که والدین تا به امروز با این مشکل مواجه نشده اند، مدیریت بحران چندانی در این زمینه ندارد.

اول آموزش ابزار، بعد آموزش از طریق ابزار

شیوع ویروس کرونا باعث شده است که همه چیز به سمت آنلاین شدن حرکت کند. اولین چالشی که در زمینه ی مجازی شدن امور برای خانواده ها پیش آمد، موضوع آموزش آنلاین بود که بسیاری از کلاس های درسی و غیر درسی از این طریق برگزار شدند.

نکته ی مهمی که در استفاده ی کودکان از فضای مجازی بایستی در وهله ی اول به آن توجه کرد، موضوع استفاده صحیح از ابزار می باشد. وسیله ای همچون چاقو را در نظر بگیرید، از نظر بسیاری از افراد این وسیله خطرناک بوده و از نظر بسیاری دیگر هم وسیله ای کاربردی و مفید محسوب می شود. همه چیز بر‌می‌گردد به نوع استفاده از ابزارها. اگر از چاقو در پوست کندن میوه یا خرد کردن گوشت استفاده شود، آن وسیله مفید بوده و اگر هم در جهت آسیب رساندن از چاقو استفاده شود، چاقو مضر و زیان آور محسوب خواهد شد.

فضای مجازی هم در موضوع کرونا و کودکان دقیقا به همین صورت عمل می کند. پس نیاز است قبل از اینکه آموزش دروس و یادگیری های جانبی را آغاز کنیم، ابتدا استفاده ی صحیح از فضای آموزشی را به کودکان بیاموزیم. حال چگونه به کودکان فضای مجازی بیاموزیم؟

 

سانسور ممنوع!

بسیاری از والدین زمانی که تصمیم دارند فرزندان خود را با فضای مجازی آشنا کنند، یک سری کلی گویی انجام داده و کودک را از خطرهای موجود در این عرصه می ترسانند. بسیاری از والدین فکر می کنند که اگر خطرات فضای مجازی را برای کودک سانسور کنند، کودک به سراغ آن ها نخواهد رفت، در صورتیکه این باور غلطی است!

عزیزان ما با تکنولوژی روبرو هستیم که جهان را تبدیل به دهکده ی کوچک اطلاعاتی کرده است! پس بهتر است بدانید که در این عرصه با توجه به گستردگی، چیزی به اسم سانسور و محدودیت وجود ندارد. پس به جای اینکه چیزی را از کودک بپوشانیم، بهتر است مطالبی که ممکن است کودک گرفتار آن شود را در ابتدا برای او توضیح داده و از عواقب شوم گفته شود، البته نه با وضوح و پیکسل بالایی که کودک کنجکاو شود.

محدودیت علنی ممنوع!

یکی از دیگر مشکلات کرونا و کودکان، بحث محدودیت های علنی است. والدین در موارد مختلفی همچون ساعت استفاده از موبایل یا تبلت، استفاده از اپلیکیشن های خاص، مشاهده ی سایت های زیان آور و… کودکان را با محدودیت های جدی روبرو می کنند. از آنجایی که کودکان بالفطره لجاجت جو هستند، برای مقابله با این موضوع، فشار خود را بیشتر می کنند که در نهایت منجر به درگیری با والدین می شود. بهترین راه در این زمینه این است که قبل از وقوع چنین مشکلاتی، جایگزین های مناسبی را اختیار کودک قرار دهیم.

زمانی که کودک به غذای ناسالم خارج از خانه میل پیدا می کند، راه درمان این نیست که درب خانه را به روی او قفل کنیم. بلکه راه مناسب این است که در خانه غذاهای لذیذ طبخ کنیم تا هیچگاه کودک میل به غذای بیرون از خانه پیدا نکند.

 

مزایای کلاس آنلاین

کلاس های آنلاین با توجه به مصائبی که برای والدین دارند، دارای مزایایی هم هستند. از مهمترین مزایای آن می توان به عدم محدودیت در مکان اشاره کرد. کودکان با توجه به اینکه روحیه ی بازیگوشی دارند، تمایل چندانی به این ندارند که در محیطی مشخص و در ساعتی مشخص حاضر شوند، به همین دلیل این رهایی از بند مکان و زمان ثابت، به نوبه ی خود یک پوئن محسوب می شود.

در مورد کودکان و کرونا، نکته ی دیگری که به نوعی امتیاز در مورد کلاس های آنلاین محسوب می شود، قابلیت ضبط و مرور چند مرتبه ای مطالب است. در کلاس های حضوری، درس یکبار تدریس شده و نهایتا با درخواست محصل، باری دیگر توضیح اجمالی داده می شود، اما کلاس های آنلاین را می توانید هر تعداد که خواستید، فیلم یا صوت را به عقب برگردانده، و مجدد مرور کنید. بحث کرونا و کودکان همان قدر که مصائب دارند، همان قدر هم مزیت دارند. همه چیز به نگرش ما بستگی دارد.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.