ویژه والدین

چگونگی تاثیر موسیقی بر نوزادان

تاثیر موسیقی بر نوزادان چگونه است؟

 تاثیر موسیقی بر سیستم عصبی، از ابتدای وجود بشر تا کنون محرز بوده و به عنوان یک نیروی انرژی بخش، آرامش بخش و همچنین شفابخش بوده است و تاثیر بسیار زیادی بر روی آرامش روحی افراد داشته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که تاثیر موسیقی بر نوزادان نیز بسیار زیاد می‌باشد به طوری که متخصصان و روان شناسان عقیده دارند موسیقی در زمانی که جنین در شکم مادر است، نیز می‌تواند بر روی آرامش و سیستم عصبی او تاثیر داشته باشد و همچنین اینکه عقیده دارند زنان در دوران حاملگی به علت اینکه تغییرات فیزیولوژیک و هورمونی در بدن آنها ایجاد می شود دچار استرس و اضطراب هایی می شوند که به آنها توصیه می‌شود، در این دوران است به گوش دادن موسیقی بپردازند.

روانشناسان و متخصصان این حوزه، عقیده دارند که نوزادانی که در شکم مادر هستند، در هفته شانزدهم می توانند کاملاً به موسیقی عکس العمل نشان دهند به طوری که مادر، حرکت های او در مقابل پخش موسیقی را می تواند به خوبی حس و لمس کند. بنابراین می‌توان فهمید که انسان از دوران جنینی به موسیقی عکس العمل نشان می‌دهد و این عکس العمل می‌تواند تاثیرات زیادی بر روی روح و روان او داشته باشد.

چگونگی تاثیر موسیقی بر نوزاد

نوزادان در روزهای اولی که به دنیا می‌آیند، نسبت به صداهای مختلف، واکنش نشان می‌دهد و معمولا واکنش آنها به صداهایی که فرکانس بالا دارند، بیشتر است.  در سال‌های اخیر دانشمندان و محققان به این نتیجه رسیدند که وقتی که نوزاد به دنیا می آید در مغز  او میلیاردها سلول رشد می‌کند که با آنها نورون می‌گویند این سلول ها، در سال های اول زندگی، با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و هر چقدر که ارتباط این سلولها با همدیگر بیشتر باشد، رشد و تقویت مغز، قوی تر می شود. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که تاثیر موسیقی بر نوزادان در رشد نورون‌ها بسیار موثر است و گوش دادن به موسیقی توسط کودکان می توانند باعث رشد نورون ها در مغز شود و همچنین که کودکانی که موسیقی گوش می دهند رشد استدلال فضایی بالاتری دارند و این که تحقیقات نشان داده است که کودکانی که به آلات و ابزار موسیقی علاقمند هستند و به طرف آنها سوق داده می‌شوند باعث توانایی تفکر و اندیشیدن بالاتری دارند.

موسیقی برای آرامش روح و روان  و ذهن کودکان موثر است

 شاید از دیر باز هم دیده باشید و متوجه این موضوع شده باشید که کودکان در زمان که بی تابی می کنند، مادران با لالایی ها به صورت آواز و یا خواندن آهنگ های ملایم برای کودکان سعی می‌کنند آنها را آرام کنند، بنابراین  به وضوح می‌توان دید که این موضوع بر روی آرامش و کودکان تاثیر دارد و به شدت آنها را به آرام شدن دعوت می‌کند.

  • سرعت یادگیری را افزایش می‌دهد

 از جمله تاثیر موسیقی بر نوزادان این است که باعث می‌شود که ذهن آنها بتواند به راحتی اطلاعات زیادی  را در خود جای دهد و به راحتی آنها را از هم تفکیک دهد چرا که یک موسیقیدان، قدرت و توانایی  خوبی در ترکیب کردن اطلاعاتی که از احساسهای شنوایی، بینایی و لامسه دریافت می‌کند دارد. گوش دادن به موزیک و آهنگ، در رشد و پیشرفت کودک در زمینه های مختلف کمک می‌کند و معمولاً این نتیجه مقایسه کودکانی که در محیطی که در آن موسیقی احساسی و جذاب پخش می‌شود با دیگران نشان دهنده این موضوع می باشد و همچنین که موسیقی می‌تواند باعث رشد خلاقیت در کودکان شود.

  • باعث آرامش نوزاد می‌شود

یک نمونه از تاثیر موسیقی بر نوزادان این است که باعث ایجاد آرامش در او می‌شود. همانطور که قبلا نیز گفتیم از دیرباز مشخص شده است که موسیقی، به شدت از استرس و نگرانی افراد می‌کاهد، تا جایی که اکثر پزشکان و روانشناسان کودک، در زمانی که خانم‌ها باردار هستند و دچار استرس می‌شوند به آنها پیشنهاد می‌کنند که موسیقی گوش دهند و همچنین مادران در زمانی که کودک بی‌تابی می‌کند برای او لالایی و گاهی آواتز می‌خوانند؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که موسیقی می‌تواند به اندازه کافی باعث ایجاد آرامش در درون کودک شود.

  • باعث تقویت مهارت های اجتماعی در کودک می‌شود

 تاثیر موسیقی بر کودکان در ارتباطات اجتماعی نیز مشهود است کودکانه که به تمرین آلات موسیقی و حتی گوش دادن موسیقی های اجتماعی در سطح بالایی دارند. به این ترتیب که گاهی کودکان به صورت دسته جمعی تمرین می کنند که این خود باعث تقویت ارتباطات اجتماعی می شود. و همچنین اینکه وقتی کودکان به یک موسیقی گوش می‌دهند، باعث ایجاد آرامش در درون او می‌شود و همین آرامش، او را از حملات عصبی  دور می‌کند که آرامش حاصل از آن می‌تواند باعث تقویت رفتار او در زمینه رشد مهارت‌های اجتماعی شود.

  • رشد قدرت تخیل در کودکان

موسیقی تمام حس کودک را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و باعث رشد  مهارت‌های زیادی در کودک می‌شود. یکی از این مهارت‌ها، قدرت تخیل در کودکان است  که موسیقی می‌تواند آن را تحت الشعاع خود قرار دهد و تمرکز نوزاد و کودک را افزایش دهد و همچنین به تخیلات او نظم دهد و باعث شود که کودک بتواند لذت شنیدن یک موزیک را درک کند.

نکته ای که در این جا باید مد نظر قرار دهیم این است که برای هر رده سنی، روش مناسبی را باید مد نظر قرار داد، چه بسا برای تاثیر موسیقی بر نوزادان، لازم باشد که به سراغ موسیقی‌های ملایم برویم.

نتیجه گیری

محققان و متخصصان عقیده دارند برای تاثیر موسیقی بر نوزاد و کودکان، نباید از این مقوله، صرفا به عنوان یک کار فوق برنامه و غیر ضروری استفاده کرد، بلکه  لازم است که والدین استفاده از موسیقی و گوش دادن به آن را  در برنامه‌های ضروری فرزند خود قرار دهند تا این مورد بتواند قسمتی از روح و وجود کودک را با خود درگیر کند و به این ترتیب  باعث رشد مناسب کودک از لحاظ مختلف شد.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.