ویژه والدین

چگونه کودکم را شب ها زود بخوابانم؟

یک راه حل برای تنظیم خواب کودک.

دکتر Sumit Bhargava ، مدیر مرکز خواب سلامت کودکان استنفورد می گوید: “[خواب] برای همه بسیار مهم است ، به ویژه برای کودکانی که هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی در حال رشد هستند.” “ما بیشتر و بیشتر در مورد تأثیر خواب بر هورمون های تنظیم کننده می آموزیم. به عنوان مثال ، در کودکان ، شدیدترین دوره ترشح هورمون رشد اندکی پس از عمیق شدن خواب کودک است. “

بنابراین ، خواب خصوصاً برای کودکان مهم است. متأسفانه ، فقط دانستن اینکه بچه های شما به یک خواب خوب شبانه احتیاج دارند ، به این معنی نیست که آنها خواب خوبی خواهند داشت. آدام سلیگمن ، دستیار پزشک در مرکز خواب سلامت کودکان استنفورد ، این پیشنهادات مفید را ارائه می دهد:

مواظب علائم خواب کودک باشید.

مراقب خواب کودک باشید و به سرعت اقدام کنید – کودک شما در عرض یک ثانیه می تواند از حالت هوشیار و خوشحال به خواب آلودگی و بدخلقی برسد. اگر زمان خواب کودک را از دست بدهید و کودک به حالت خسته شده تغییر کند ، خوابیدن برای او سخت تر خواهد بود.

تنظیم-خواب-کودک

نکته: در حالی که هر نوزادی متفاوت است ، در اینجا برخی از علائم رایج آماده بودن کودک برای خواب وجود دارد:

کاهش فعالیت و حرکات کند

صدا کم، آرام تر

دست ها کنار گوش؛ کشیدن مو

افتادگی پلک های چشمان

بدخلقی

چشم مالیدن

خمیازه

  1.  ­برای خواب کودک برنامه ریزی کنید.

یک مراسم قبل از خواب را تنظیم کنید. اگر نوزاد دارید ، ممکن است خواندن یک آهنگ و روشن کردن چراغ خواب باشد. اگر کودک نوپا یا کودک بزرگتری دارید به آنها اجازه دهید تصمیم بگیرند که چه کتابی را با هم بخوانید (این به آنها کمک می کند تا نیازهای خود را تشخیص دهند و به آنها حس کنترل می دهد). در مرحله بعد ، مراحل را به ترتیب لیست کنید – “لباس خواب بپوشید ، مسواک بزنید ، کتاب بخوانید ، بغل کنید ، چراغ خاموش شود” – بنابراین همه می دانند دقیقاً چه اتفاقی خواهد افتاد.

  1. زمان با هم بودن.

بعضی از بچه ها هنگام خواب ناآرام می شوند زیرا آنها در آرزوی توجه بیشتر از مراقب خود هستند. وقتی والدین در طول روز تمام وقت کار می کنند ، عصرها زمانی است که بچه ها انتظار توجه از آنها را دارند. از طرف دیگر ، وقتی یک مراقب دائماً در خانه است ، بچه ها به راحتی به حضور مراقب وابسته می شوند. در هر صورت ، صرف چند دقیقه و پرسیدن سوالاتی در مورد روز بچه ها (تمرکز روی موارد مثبت) یا گفتن چیزهایی که درباره آنها متوجه شده اید ، می تواند یک مراسم خوب باشد. برای نوزادان ، 5 یا 10 دقیقه را به آغوش کشیدن و برقراری ارتباط چشمی ، آواز یا گفتن کلمات آرامبخش اختصاص دهید.

تنظیم-برنامه-خواب-کودک

  1. به روال روزانه احترام بگذارید.

چسبیدن به یک ساعت خواب مشخص به کودکان کمک می کند تا احساس امنیت کنند. کودکان در هر سنی (و همچنین بزرگسالان) باید به طور ایده آل هر روز در یک زمان مشخص بخوابند و از خواب بیدار شوند ،. بله ، این شامل آخر هفته ها نیز می شود برای بچه های کوچکتر ، ساعت های خواب زودتر (قبل از ساعت 9:00) به این معنی است که خواب بیشتری دارند و صبح بهتر بیدار می شوند. بچه های جوان تر به 10 تا 12 ساعت خواب شبانه احتیاج دارند.

  1. خاموشی.

صفحه های الکترونیکی قبل از خواب ایده بدی هستند زیرا نور آنها مغز را تحریک می کند. این باعث می شود بچه ها درست در زمان استراحت احساس بیداری کنند و همچنین می تواند از تولید ملاتونین و سروتونین ، هورمون های زمان خواب جلوگیری کند. در حالت ایده آل ، بچه ها باید حداقل یک تا دو ساعت قبل از خواب صفحه نمایش را خاموش کنند.

  1. بهداشت خواب کودک

همچنین رعایت “بهداشت خواب” بسیار مهم است. برای استراحت از تخت و اتاق خواب استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که اسباب بازی ها و عوامل حواس پرتی قبل از خواب جمع شده باشند. ایجاد یک ارتباط خواب قوی با تخت و اتاق خواب باعث می شود که خوابیدن در آنجا راحت تر باشد. هر چقدر ذهن شما در مکان خاصی آرامش و خوابیدن را تمرین کند ، راحت تر می شود.

  1. شبهای بی قراری

اگر کودک شما شب های سختی دارد ، مهم است که بفهمید این از ترس های شبانه ، راه رفتن در خواب یا کابوس است.

کابوس خواب های بدی است که در هنگام خواب رخ می دهد و در همه سنین معمول است. وجه تمایز یک کابوس این است که خواب بیننده آن را به یاد می آورد. اگر کودک شما شب قبل کابوس دید یا خواب خوبی نداشت ، می توانید صبح در مورد آن از او سوال کنید. اگر آنها توانستند در مورد یک رویای بد صحبت کنند ، می توانید به آنها کمک کنید تا برخی تصاویر خواب را عوض کنید یا برخی تصاویر دیگر را برای تمرکز در عوض پیدا کنند. توضیح دهید که کابوس ها محصول تصورات آنها است و به آنها اطمینان دهید که از ایمنی بالایی برخوردار هستند.

راه رفتن در خواب در سومین چرخه خواب اتفاق می افتند و رویابین آنها را به خاطر نمی آورد. اگر کودک شما دچار وحشت شبانه یا درگیر راه رفتن در خواب است ، مهم است که توسط یک متخصص خواب ارزیابی شود.

خواب-خوب-کودک

  1. این نیز خواهد گذشت.

اگر بعد از تمام تلاش خود هنوز با کمی بی خوابی روبرو هستید ، ناامید نشوید. سعی کنید عقب نشینی کنید و آنچه ممکن است در جریان باشد را در نظر بگیرید. گاهی اوقات کودکان با یک مرحله رشد جدید رو به رو هستند. گاهی اوقات آنها در تلاشند تا یک رویداد مهم را پردازش کنند. به شهود خود اعتماد کنید.

والدین تا چهار سالگی واقعاً باید به کودکان یاد بدهند که بخوابند. این به این معنی است که آنها را به رختخواب برگردانید و به آرامش اضطراب آنها پس از خواب های بد کمک کنید. اگر در این سن به پاداش دادن نیاز بود ، ناامید نشوید. این فقط یک مرحله است و همه شما خیلی زود آن را پشت سر می گذارید.

و اگر مطمئن نیستید ، با متخصص اطفال صحبت کنید یا با یک متخصص خواب تماس بگیرید تا به شما کمک کند برنامه ای را ایجاد کنید که بتوانید به آن پایبند باشید.

منابع:https://www.sleepassociation.org/children-and-sleep/8-tips-help-baby-sleep-night/

https://www.stanfordchildrens.org/en/service/sleep-disorders/good-night-sleep

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.