وبلاگ

چگونه هوش مالی کودکم را تقویت کنم؟

مقدمه

ثروت چیزی است که همه در زندگی تلاش می کنند تا آن را به دست بیاورند. اما قبل از اندوختن ثروت باید صاحب یک ذهن ثروتمند بود. تقویت هوش مالی کودک می تواند راه موثری برای آموزش پس انداز کردن باشد. کودک شما باید از همین ابتدا، مدیریت مالی بر روی داشته هایش را تمرین کند تا در جامعه بتواند گلیم خودش را از آب بیرون بکشد. پدر و مادرانی که از کودکی هوش مالی کودک خود را تقویت می کنند، در آینده نتیجه آن را می بینند و متوجه می شوند که موفقیت فرزندشان حاصل تلاش آنها برای تربیت کودک در سنین پایین بوده است. با در نظر گرفتن این موضوع بهتر است تا به راه های تقویت هوش مالی در کودکان بپردازیم.

چگونه-هوش-مالی-کودکم-را-تقویت-کنم؟

اهمیت تقویت هوش مالی کودک

معمولا تمام پدر و مادرها برای کودکان خود آینده ای درخشان می خواهند. همانطور که میدانیم پول و ثروت چیزی است که می تواند یک زندگی راحت و آسوده را برای هر کسی رقم بزند. از این رو بهتر است تا مدیریت مالی را از کودکی به فرزندان خود بیاموزیم تا آنها بتوانند در آینده زندگی آسوده ای را برای خود بسازند. تقویت هوش مالی کودک از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا می تواند کودک را از همین ابتدای زندگی با یک ذهن ثروتمند به سمت آینده هدایت کند.

شاید گمان کنید موضوع مدیریت مالی موضوعی است که باید در نوجوانی و جوانی به فرزندانتان آموزش داده شود، اما در واقع شما باید راه و رسم زندگی را از همین کودکی به فرزند خود بیاموزید. حتما تا به حال بچه هایی را دیده اید که دوران مدرسه فارغ از هر چیزی پدر و مادر خود را مجبور می کنند تا بهترین وسایل را برای آنها بخرند. این بچه ها از دوران کودکی آموزش های لازم در زمینه مدیریت مالی و تقویت هوش مالی را ندیده اند و برای همین درک درستی از نحوه پس انداز کردن و خرج کردن ندارند. این کودکان رفته رفته به خواسته های خود می افزایند و در جوانی مهارت مدیریت مالی را به دست نمی آورند. بنابراین بهتر است تا مدیریت مالی را از همین کودکی به فرزند خود آموزش دهید.

چگونه هوش مالی کودک را تقویت کنیم؟

برای اینکه بتوانید در تقویت هوش مالی کودک خود موفق شوید، باید یک سری نکات مهم را در تربیت فرزندتان بگنجانید تا بتوانید آنها را از همین کودکی مستقل بار بیاورید و به آنها مدیریت مالی را آموزش دهید. مواردی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم می توانند به شما کمک کنند تا در این زمینه کودک خود را تربیت کنید.

  • مسئولیت پذیری را به کودک خود یاد دهید

هوش مالی یکی از مهارت هایی است که در هیچ کلاس و مدرسه ای به کودکان آموزش داده نمی شود. بنابراین شما باید به عنوان والدین این مهارت را در کودک خود پرورش داده و تقویت کنید. برای این کار باید در ابتدا مسئولیت پذیری را به کودکانتان آموزش دهید. کودکانی که مسئولیت کارهایشان را به عهده می گیرند، معمولا دارای ذهن ثروتمندی هستند. آنها می دانند که اگر در کارشان موفق نشوند باید خودشان بهای آن را بپردازند. بنابراین مسئولیت پذیری یکی از عناصر مهم برای تقویت هوش مالی کودک است.

  • آموزش های عملی

یکی دیگر از اقداماتی که در راستای پرورش یک ذهن ثروتمند موثر است، این است که خودتان را الگوی مناسبی برای کودکتان قرار دهید. به طور مثال با توجه به درک عقلی فرزندتان، دلیل بعضی از خرج کردن ها و خرج نکردن هایتان را برای کودک توضیح دهید. مجدد تاکید می کنیم که با توجه به سن کودک و درک او از موضوع. به طور مثال می توانید برای یک کودک 5 ساله توضیح دهید که اگر آن لباس پشت ویترین را برای خودتان نخریدید دلیلش این است که مشابه آن لباس را داشتید و لزومی نبود که پول خود را صرف خرید یک لباس تکراری کنید. در ادامه می توانید توضیح دهید که به جای خرید آن لباس که ضروری نبود، برای دوستتان که تولدش است، هدیه می خرید. با این کار شما به طور غیر مستقیم مدیریت مالی را به کودکتان آموزش دادید.

پس-انداز-کردن-را-به-کودک-خود-بیاموزید

  • نحوه پس انداز، صرفه جویی و خرج کردن را به کودکتان آموزش دهید

شما می توانید از کودکی هوش مالی کودک خود را به این صورت تقویت کنید که صرفه جویی، پس انداز و خرج کردن عاقلانه را بیاموزد. برای این کار می توانید برای او یک قلک تهیه کنید و به او مبلغی پول بدهید. اگر کودک از شما می خواهد تا برایش دوچرخه بخرید، می توانید از او بخواهید با پول هایی که دارد، مبلغ دوچرخه را پس انداز کند تا به هدفش برسد. با این کار کودک شما می آموزد که باید برای رسیدن به خواسته هایش پس انداز و صرفه جویی کند. شما می توانید برای او راه انتخاب قرار دهید و به او بگویید که می تواند با پولی که دارد خوراکی مورد علاقه اش را بخرد و یا آن را برای خرید دوچرخه پس انداز کند. اگر او خرید خوراکی را انتخاب کرد شما می توانید به او پیشنهاد دهید که به جای خرید دو عدد خوراکی، یک عدد بخرد و مابقی پولش را برای خرید دوچرخه در قلک بیندازد. با این کار شما صرفه جویی و پس انداز و همچنین نحوه خرج کردن عاقلانه را به کودکتان آموزش دادی. البته این مثال کوچکی بود.

  • باز کردن حساب بانکی

شما می توانید برای تقویت هوش مالی کودک خود، برایش حساب بانکی افتتاح کنید. بعد از اینکه کودک شما پس انداز در قلک را یاد گرفت و به هدفش رسید، می توانید با افتتاح حساب بانکی به او بفهمانید که می تواند برای اهداف بلند مدتش برنامه ریزی کند و پول هایی که در اختیار دارد ( خرجی مدرسه، هدایا، عیدی و…) را در بانک پس انداز کند تا در بلند مدت نتیجه بهتری از آن را ببیند.

صرفه-جویی-کردن-بخشی-از-مدیریت-مالی-برای-کودک-است

در نظر داشته باشید کودکانی که از همان دوران کودکی، هوش مالی و مدیریت اقتصادی شان تقویت شده است، در آینده ثروتمند تر از سایرین هستند. ثروتمند بودن به این معنا نیست که فرزند شما در آینده پول زیادی را پس انداز کرده باشد، بلکه به این معناست که بتواند با هر میزان درآمد و پولی که دارد، بهترین برنامه ریزی را برای صرفه جویی، پس انداز و خرج کردنش داشته باشد و به اهدافش برسد.

منبع:https://virgool.io/@masoumeahar/%DA%AF%D8%A7%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D9%88%D8%B4-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-rt8tkq69ueqm

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.