ویژه والدین

چگونه به کودک خود آموزش دهیم اتاق خواب خود را مرتب کند؟

چگونه به کودک خود آموزش دهیم اتاق خواب خود را تمیز کند؟

چرا یک اتاق خواب مرتب برای کودک مهم است؟

برای بعضی از خانواده ها ، ساده تر است که فقط در اتاق را ببندند و مناطق فاجعه زده را فراموش کنند. اگر این چیزی است که برای شما مفید است ، اشکالی ندارد! در عین حال ، اگر به کودکان خود یاد دهید چرا اتاق خواب مرتب برای شما و کودک مهم است، یک مهارت زندگی به او آموختید که امیدواریم در بزرگسالی نیز همراه داشته باشد.

نگهداری از یک اتاق خواب مرتب ارزش و احترام به وسایل شخصی را می رساند. اگر اسباب بازی ها روی زمین یا در یک توده بزرگ پخش شوند ، به راحتی می شکنند یا آسیب می ببینند. مرتب بودن به فرزندانتان کمک می کند تا در کارهای روزمره کارآمدتر عمل کنند. اگر لباس های آنها انباشته شده باشد ، یافتن چیزهای خاص مانند شورت فوتبال یا لباس مخصوص رقص بسیار بیشتر طول می کشد. با این حال ، اگر لباس ها و اسباب بازی ها به طور واضح برچسب خورده و سازمان یافته باشند ، یافتن موارد خاص بسیار راحت تر خواهد بود. در طولانی مدت، این به بچه های شما فرصت بیشتری می دهد تا روی فعالیت هایی که از آن لذت می برند تمرکز کنند.

یک اتاق خواب مرتب.

اگر اتاق خواب کودک شما در حال حاضر یک منطقه خطرناک است، درک اینکه از کجا شروع کنید ممکن است برای او (و شما) طاقت فرسا باشد. در صورت لزوم چند روز را کنار بگذارید و یک “تمیز کاری حسابی” انجام دهید تا آنها را برای موفقیت در آینده آماده کنید.

ما نکاتی برای کمک به شما در شروع مأموریت یک اتاق خواب مرتب آورده ایم:

برای فرزند خود مثال باشید:

بقیه خانه چقدر تمیز است؟ آیا شما به عنوان یک خانواده با هم به نظافت و سازماندهی می­پردازید؟ اگر اهمیت شستشوی ظروف را بلافاصله بعد از غذا نشان دهید، نه اینکه بگذارید در ظرفشویی بمانند، این امرنیز کمک می کند. به بچه های خود نشان دهید که چگونه هر روز تختخواب خود را مرتب می کنید، لباس های خود را در جارختی قرار داده و وسایل خود را برمی دارید.

تقسیم اتاق های مشترک:

اگر فرزندانی دارید که در یک اتاق مشترک هستند ، در مورد این که کدام منطقه متعلق به هر کودک است بحث کنید. به عنوان مثال ، قفسه کتاب زرد مخصوص سالی است و رنگ سبز مربوط به سام است. این باعث می شود هر کودک به جای نگرانی در مورد کل اتاق ، مسئول فضای خود باشد.

برای همه چیز یک نقطه تعیین کنید:

 منظور ما همه چیز است. از سبدها، سطل های ذخیره سازی، قلاب ها،کمد یا هر چیز دیگری برای کنار گذاشتن منظم همه چیز استفاده کنید. یک برچسب ساز تهیه کنید و به اتاق کودک بروید! برای بچه های کوچکتر، ریختن همه چیز در سطل های بزرگ راحت تر است.

با هم تمیز کنید:

شما می خواهید حس استقلال را القا کنید، اما در عین حال مهم است که در این راه کمک کنید. بعضی از بچه ها از یک اتاق نامرتب متنفر هستند، اما آنها نمی دانند در این مورد چه کاری باید انجام دهند. یک قسمت از زمان را کنار بگذارید، یک موسیقی سرگرم کننده روشن کنید و با هم کار کنید! آنها با تماشای مرتب سازی و سازماندهی از شما چیزهای زیادی می آموزند. فقط مطمئن شوید که شل نمی شوند و همه کارها را برای شما نمی گذارند که انجام دهید. باید یک کار تیمی باشد.

مقابله با مناطق خاص:

اگر کل اتاق بهم ریخته است، ابتدا روی مناطق خاص تمرکز کنید. به عنوان مثال، می توانید در یک گوشه اتاق مرتبکاری را شروع کنید، یا می توانید ابتدا همه اسباب بازی ها را مرتب کنید ، و سپس لباس ها و غیره. در صورت نیاز آن را در طی چندین روز پخش کنید.

اتاق-مرتب

نحوه نگهداری از یک اتاق خواب مرتب.

بعد از اینکه به بچه های خود کمک می کنید اتاق هایشان را به شکل روز اول آن درآورند ، وقت آن است که یک سیستم را توسعه دهیم. نگهداری از یک اتاق خواب مرتب باید آسان باشد، به شرطی که کودک شما یاد بگیرد هر روز کمی از کار را انجام دهد.

در اینجا چند نکته در مورد نگهداری اتاق خواب مرتب آورده شده است:

پاکسازی:

تمیز نگه داشتن یک اتاق خلوت راحت تر است، زیرا چیزهای کمتری در آن وجود دارد. هنر رها کردن یک درس ارزشمند برای بچه ها است. حتی می توانید قانون یک به یک را امتحان کنید: به ازای هر اسباب بازی جدیدی که کودک شما دریافت می کند، باید یک اسباب بازی قدیمی را بدهد. می توانید همین عمل را در مورد لباس نیز اعمال کنید. متناوباً، همه می توانند ماهانه پاکسازی کنند و همه وسایل ناخواسته را درون جعبه خیریه بیندازند. بهتر است جعبه را به مدت یک ماه در اتاق زیر شیروانی یا گاراژ ذخیره کنید، البته برای موقعیتی که کودک نظر خود را تغییر دهد.

قوانین مشخصی تعریف کنید:

برای کمک به بچه ها آنها را در مسیر درست راهنمایی کنید ، از جمله نبردن غذا در اتاق خواب، یا تختخواب قبل از صبحانه باید مرتب شود. هرچه این قوانین بیشتر در برنامه روزمره آنها ادغام شود، مقاومت آن کمتر خواهد بود.

هنگام ترک کردن اتاق آن را تمیز کنید:

به فرزندان خود بیاموزید که بلافاصله بعد از هر فعالیت اتاق خود را تمیز کنند. می توانید این تمرین را هنگامی که کودک نوپا هستند شروع کنید.

آموزش-مرتب-کردن-اتاق-به-کودک

استفاده از لیست ها:

یک لیست روزانه ایجاد کنید که شامل مواردی مانند مرتب کردن تخت، کنار گذاشتن لباس های کثیف، برداشتن اسباب بازی ها و غیره باشد. می توانید لیستی ماهانه تهیه کنید که شامل کارهای بزرگتر باشد، مانند جاروبرقی یا شستن ملافه ها. اگر روی این لیست ها با هم کار کنید، باعث می شود فرزندتان بیشتر در کارهای خانه همراهی کند و احتمال بیشتری دارد که آنها را کامل کند. البته شما نمی توانید انتظار داشته باشید که کودک 3 ساله شما همه لباسهایش را مرتب جمع کند و کنار بگذارد، اما او کاملاً قادر است لباس های کثیف را در سبد ریخته و اسباب بازی هایش را بردارد.

از استفاده از پاداش یا پول به عنوان تشویق خودداری کنید.

وقتی از پاداش استفاده می کنید یا پول برای ترغیب فرزندتان به کارهای خانه، انتظارات زیادی را برای شما رقم می زند. آیا ما در بزرگسالی برای نظافت اتاقمان پاداش می گیریم؟

در طولانی مدت بهتر است به کودکان خود یاد دهید که داشتن یک اتاق خواب مرتب، بازتابی از سخت کوشی و فداکاری آنها است. این به تنهایی باید باعث شود که آنها احساس غرور و انگیزه کنند تا آنرا حفظ کنند.

اگر می توانید هر زمان که ممکن است از زبان “اول، این و سپس آن” استفاده کنید. این به سادگی ترتیب انجام کارها را به بچه های شما منتقل می کند. به عنوان مثال فرزند شما التماس می کند که با تبلت شما بازی کند ، اما اتاق او یک فاجعه است. می توانید بگویید ، “ابتدا باید اتاق شما را تمیز کنیم. سپس، اگر وقت داشته باشیم، می توانیم با تبلت بازی کنیم. “

این متفاوت از پاداش است زیرا شما القا نمی کنید که او همیشه پس از تمیز کردن اتاق خود چیزی بدست می آورد. در عوض، شما فقط آنچه را که باید اتفاق بیفتد قبل از اینکه او بتواند یک فعالیت خاص را انجام دهد، بیان می کنید.

اتاق-مرتب-کودک

همچنین ، به خاطر داشته باشید که تعریف و تمجید اثر طولانی تری دارد. وقت بگذارید و تمام جزئیات اتاق خواب مرتب آنها را مرور کنید و از زحمات و فداکاری آنها تعریف کنید.

اگر می توانید احساس غرور و موفقیت را برای حفظ فضای پاک زندگی در فرزندان خود ایجاد کنید، این یک درس ارزشمند زندگی است که آنها آن را در بزرگسالی دنبال خواهند کرد. سعی کنید با الگو پیش بروید و در این راه به آنها کمک کنید. اگر می توانید از نق زدن یا داد زدن اجتناب کنید (این باعث می شود آنها حتی از کار بیشتر متنفر شوند).

منابع:https://hes-extraordinary.com/teach-your-child-to-clean-their-bedroom

https://www.lifesavvy.com/7643/how-to-get-your-kids-to-clean-their-room/

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.