ویژه والدین

چگونه با فرزندم گفتگوی درست و اصولی داشته باشم؟

چگونه با فرزندم گفتگوی درست و اصولی داشته باشم؟

سوال بسیاری از والدین این است که چگونه با فرزندم گفتگوی درست و اصولی داشته باشم؟ اول از همه، ما باید کودکان را متقاعد کنیم که خوب صحبت کردن برای برقراری ارتباط موثر ، ضروری است. به این ترتیب باید توضیح دهیم که می توانیم احساسات و افکارات خود را به ساده ترین و موثرترین شکل بیان کنیم. برای کودکان کوچکتر، ما می توانیم این کار را با توجه به گفتاری که در زندگی روزمره استفاده می کنیم ، انجام دهیم.

راههایی که میتوانیم در پاسخ به سوال چگونه با فرزندم گفتگوی درست و اصولی داشته باشم؟ بگوییم:

بازی های تلویزیونی و دیجیتالی بر رشد زبان تأثیر می گذارند

مشخص است که تماشای تلویزیون و گذراندن وقت با بازی های دیجیتال تأثیرات مثبت و منفی بر رشد زبان دارد. کودکی که مدت طولانی جلوی صفحه می ماند عادت دید شدیدی پیدا می کند. همراه با این وضعیت، برخی از نشانه های منفی مربوط به رشد زبان کودک را می توانیم اینگونه نام ببریم:

 ضعف در ارتباطات چند جهته ناشی از ارتباط یک طرفه با تلویزیون یا رایانه ، نقص گفتار، تضعیف مهارت های زبانی و کلامی ، ناتوانی در شکل گیری جملات، عدم توانایی در تکمیل جملات، عدم واکنش در هنگام صدا زدن.

علاوه بر این، تلویزیون و بازی ها می توانند تا زمانی که یک زمان مشخص تعیین شود، تحت نظارت والدین و محتوای انتخابی، به رشد زبان کودک کمک کنند. کودک می تواند مهارت های زبانی و حرکتی خود را هنگامی که با مطالبی که به زبان فارسی تمیز و واضح آماده شده است، تقویت کند و ارتباطات چند وجهی را تقویت کند و رشد دهد.

تماس چشمی با کودک مهم است

چگونه با فرزندم گفتگوی درست و اصولی داشته باشم؟ مهمترین قانون صحبت خوب و موثر برقراری ارتباط چشمی با شخصی است که با او صحبت می کنیم. تماس چشمی پیام را تقویت کرده و به تمرکز کمک می کند. هنگام برقراری ارتباط با کودک، باید به تماس چشمی توجه شود. علاوه بر این، ما باید بتوانیم از حرف هایمان با حرکات دست و بدن حمایت کنیم.برقراری-تماس-چشمی-هنگام-صحبت-کردن-با-کودک

برنامه های عملی برای تمرینات خوب گفتاری

کودکان ممکن است ساختن برخی صداها را سخت بدانند. در چنین مواردی، آواز خواندن، قافیه ها و مطالعات کلمات برای بهبود عضلات دهان و فک می تواند نتایج موثری داشته باشد. برای این کار می توان برای بهبود عضلات دهان و فک، تمرینات کوچکی انجام داد. به عنوان مثال: می توانیم بخواهیم که یک آواز را با قرار دادن یک چوب یا قلم تمیز بصورت افقی بین دو دندان بخواند.

این وضعیت در ابتدا برای کودک دشوار خواهد بود. حتی عضلات دهان را خسته می کند، اما بعد از چند تمرین او می تواند به راحتی آن آواز را بخواند. باز هم ممکن است کودک ما لب تنبلی داشته باشد، یعنی ممکن است با بلع برخی حروف با مشکل خواندن روبرو شده باشیم. برای غلبه بر این مسئله، باید کودک را وادار به خواندن شعرهای بلند، افسانه ها، جوک ها با ستایش و تشویق وی در هر متنی که می خواند، کرد. خواندن داستان یا متن با صدای بلند یک ابزار غالب برای غلبه بر این نوع مشکلات است. اگر کودک ما هنگام خواندن متن در حال بلعیدن کلمات است، باید به او یادآوری کنیم که عجله نکند. باید با صبر و حوصله به حرف او گوش دهیم.

بازی های ورزشی گفتاری که می توانند در خانه انجام شوند

چگونه با فرزندم گفتگوی درست و اصولی داشته باشم؟ والدین می توانند با گفتن بازی های تمرینی مانند موارد زیر در خانه، دور از نقطه انجام تکالیف و مسئولیت، به بهبود گفتار کمک کنند.

تصحیحم کن

برای این منظور می توانید ابتدا کتاب مورد علاقه کودک خود را در خانه اشتباه بخوانید و با کودک خود خطاها را پیدا کنید. این هم باعث تقویت روابط بین شما می شود و هم می توانید اوقات خوشی را سپری کنید. همچنین در پایان بازی کودک قادر به دیدن موارد درست و غلط خواهد بود.

گفتگوی-صحیح-با-کودک

چشمم به تو است

بدون برقراری ارتباط چشمی ، با استفاده از حرکات و اشاره ها می توانید در مورد موضوعی که ممکن است مورد علاقه کودک باشد با او صحبت کنید. فرزند شما از این موضوع متعجب خواهد شد و خود به خود متوجه اشتباهات خواهد شد که شما بدون ارتباط چشمی با او صحبت می کنید. پس از این اظهار نادرست، می توانید از کودک خود بخواهید که به شما نشان دهد که چگونه باید درست رفتار کند و باید با توجه و ارتباط چشمی با شما سخن بگوید. و در این روش می توانید از یک فیلم مورد علاقه، کتابی که خوانده و … استفاده کنید.

 

بگو و گوش کن

برای درک اینکه یکی از مهمترین نکات در گفتار خوب گوش دادن است، می توانید یک فعالیت سرگرم کننده دیگر را با کودک انجام دهید. برای انجام این کار، وقتی کودک شما صحبت می کند به او گوش ندهید و سخنان او را قطع کنید. کودک شما از این موضوع هم می خندد و هم عصبانی خواهد شد. او خود به خود خواهد دید که این اشتباه است و در زندگی اجتماعی خود به آن توجه خواهد کرد.

به یاد داشته باشید: بهترین راه مثال زدن است

ما با هر رفتار خوب یا بدی که داریم برای فرزندان خود الگو قرار می دهیم. اگر توجه کنیم که در خانه، بیرون، همه جا به زیبایی صحبت کنیم، کودک ما آنچه می بیند را انجام می دهد.

منبع:https://www.trtcocuk.net.tr/ebeveyn-akademisi/cocuk-gelisimi/cocugunuzun-konusma-becerisini-gelistirecek-oneriler

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.