وبلاگ

چگونه از کودکان در برابر کرونا محافظت کنیم؟

افراد می توانند ویروس کرونا را به دیگران منتقل کنند حتی اگر هیچ علائمی نداشته باشند.

ویروس کرونا و کودکان

در پایان سال 2019، نوع جدیدی از ویروس کرونا باعث بیمار شدن افراد با علائم شبیه آنفولانزا شد. بیماری به اختصار بیماری کرونا ویروس نامیده می شود. ویروس به راحتی گسترش می یابد و مردم و حتی کودکان  جهان را تحت تأثیر قرار داده است. موارد بسیار کمتری از ویروس کرونا در کودکان نسبت به بزرگسالان گزارش شده است. معمولاً ویروس در کودکان بیماری خفیف تری ایجاد می کند ، گرچه برخی از کودکان کاملاً بیمار شده اند.

علائم و نشانه های ویروس کرونا چیست؟

کرونا می تواند باعث تب ، سرفه و مشکل تنفس شود. برخی از افراد ممکن است:

علائم سرماخوردگی مانند گلودرد ، احتقان یا آبریزش بینی

لرز

درد عضلانی

سردرد

از دست دادن طعم یا بو

حالت تهوع یا استفراغ

اسهال

خستگی

ویروس کرونا می تواند در برخی از افراد جدی تر باشد. و بعضی از افراد هیچ علائمی ندارند.

برخی از کودکان علائم ناشی از التهاب در سراسر بدن را دارند ، گاهی اوقات چندین هفته پس از ابتلا به ویروس. به این سندرم التهابی چند سیستمه در کودکان گفته می شود پزشکان در تلاشند دریابند که این علائم چه ارتباطی با عفونت ویروس کرونا دارد.

علائم مرتبط با ویروس کرونا درکودکان دیده می شود شامل موارد زیر است:

تب

شکم درد

استفراغ یا اسهال

بثورات

گردن درد

چشم های قرمز

لبهای قرمز و ترک خورده

دست یا پای متورم

معمولاً به نظر می رسد این ویروس در کودکان نسبت به بزرگسالان یا افراد مسن عفونت خفیف تری ایجاد می کند.

چگونه ویروس کرونا گسترش می یابد؟

افراد می توانند ویروس کرونا را به دیگران منتقل کنند حتی اگر هیچ علائمی نداشته باشند. این اتفاق زمانی می افتد که فرد آلوده نفس بکشد ، صحبت کند ، عطسه کند یا سرفه کند و قطرات ریز به هوا بفرستد. اینها می توانند در بینی ، دهان یا چشم شخصی که در آن نزدیکی است قرار بگیرند یا نفس بکشند. برخی از ریزترین قطرات ، به نام آئروسل ها ، می توانند برای چند دقیقه در هوا بمانند و با جریان هوا حرکت کنند. اما به نظر می رسد که خطر شیوع بیشترین فاصله زمانی است که افراد از یکدیگر کمتر از دو متر فاصله داشته باشند.

افراد همچنین ممکن است در صورت لمس قطره آلوده روی سطحی و سپس لمس بینی ، دهان یا چشم خود ، آلوده شوند.

آیا ویروس کرونا برای کودکان خطرناک است؟

 موارد بسیار کمی درباره ی ابتلای کودکان به ویروس کرونا گزارش شده است. معمولاً به نظر می رسد این ویروس در کودکان نسبت به بزرگسالان یا افراد مسن عفونت خفیف تری ایجاد می کند.

اما در برخی موارد از سندرم التهابی موسوم به MIS-C ، بعضی اوقات چندین هفته پس از آلوده شدن به ویروس ، بچه ها علائم جدی تری پیدا کردند. اکثر بچه های مبتلا به MIS-C بعد از مراقبت های ویژه در بیمارستان ، بعضی اوقات در بخش مراقبت ویژه  بهتر می شوند.

اگر کودک علائم کرونا یا MIS-C را دارد یا فقط احساس خوبی ندارد با پزشک خود تماس بگیرید. اگر کودک شما در نزدیکی فرد مبتلا به COVID-19 بوده است یا در منطقه ای زندگی کرده یا به مکانی که در آن افراد زیادی ویروس کرونا دارند ، به پزشک اطلاع دهید.

 

اگر کودکان این علایم را دارد فورا از آنها مراقبت کنید:

در تنفس مشکل دارد

شکم درد شدید دارد

درد یا فشار در قفسه سینه دارد

گیج است یا منطقی نیست

با بیدار ماندن مشکل دارد

 لبها یا صورتش کبود است

این علائم می تواند نشانه های هشدار دهنده بیماری جدی باشد.

بیشتر افراد مبتلا به این بیماری ، از جمله کودکان ، با استراحت ، مایعات و داروهای کاهش دهنده تب بهتر می شوند.

چگونه ویروس کرونا درمان می شود؟

پزشکان و محققان در حال کار بر روی داروها و واکسن ویروس کرونا هستند. بیشتر افراد مبتلا به این بیماری ، از جمله کودکان ، با استراحت ، مایعات و داروهای کاهش دهنده تب بهتر می شوند. برخی از افراد بسیار بیمار می شوند و نیاز به درمان در بیمارستان دارند.

چگونه می توانم از خانواده و کودک خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنم ؟

برای محافظت از خود و خانواده:

از ازدحام زیاد و مکانهای شلوغ خودداری کنید.

حداقل 2 متر از افرادی که با آنها زندگی نمی کنید فاصله داشته باشید. COVID-19 می تواند قبل از اینکه علائمی در فرد بروز کند و حتی وقتی شخصی علائمی ندارد ، گسترش یابد.

هنگام بیرون رفتن ، بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال باید از ماسک یا پوشش صورت پارچه ای برای کمک به کند شدن شیوع ویروس استفاده کنند.

دستان خود را مدام به خوبی بشویید. حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید یا از ضد عفونی کننده دست با حداقل 60٪ الکل استفاده کنید. به فرزندان خود نیز همین کار را بیاموزید.

سعی کنید به چشم ، بینی یا دهان خود دست نزنید.

برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطح و اشیایی که افراد زیاد لمس می کنند (مانند دستگیره های در ، تلفن های همراه و پیشخوان ها) از پاک کننده یا پاک کننده خانگی استفاده کنید.

از شیوع ویروس کرونا در جامعه خود مطلع باشید. این را می توانید در وب سایت بهداشت محلی خود پیدا کنید.

توصیه های مقام بهداشت محلی خود را دنبال کنید ، به خصوص اگر بسیاری از افراد در منطقه شما ویروس کرونا دارند.

اطمینان حاصل کنید که کودکان شما تمام واکسن های خود را زده اند. از آنها در برابر بیماری هایی مانند سرخک و آنفولانزا محافظت کنید. کودکانی که به عفونت دیگری مبتلا هستند در صورت ابتلا به COVID-19 ممکن است مشکل بیشتری برای بهبود داشته باشند.

کودکان و خانواده ها می توانند خطر ویروس کرونا را با هم کاهش دهند.

اگرچه به نظر می رسد کرونا عواقب جدی برای سلامتی کودکان نسبت به بزرگسالان ندارد ، اما جلوگیری از عفونت در کودکان ، اطمینان از تزریق واکسن آنفلوانزا و سایر واکسن ها ، مراقبت برای جلوگیری از بیماری جدی در کودکان و جلوگیری از انتشار ویروس.

خانواده های دارای فرزند می توانند این اقدامات احتیاطی را در خانواده ترویج دهند:

با احتیاط سرفه و عطسه کنید. همه افراد خانواده را تشویق کنید که به جای دست خود ، سرفه و عطسه به آرنج خود داشته باشند و پس از هر بار عطسه یا سرفه دست خود را بشویند

دستها را از صورت دور نگه دارید. والدین باید به کودکان یادآوری کنند که حتی الامکان از دست زدن به صورت خودداری کنند. اگر بچه ها اسباب بازی حمل کنند که دست آنها را مشغول کند می تواند کمک کند ، اما خاطر نشان میشود که والدین باید مرتبا آن اسباب بازی ها را بشویند.

توصیه های مقام بهداشت محلی خود را دنبال کنید ، به خصوص اگر بسیاری از افراد در منطقه شما ویروس کرونا دارند.

همه چیز را تمیز نگه دارید. مخصوصاً هنگام مسافرت یا هنگام حضور در نزدیکی شخصی که بیمار است ، اسباب بازی ها و سطوحی را که کودک لمس می کند مرتباً پاک کنید. سطوح را در خانه تمیز کنید و در کابینت ها را قفل کنید یا شوینده هارا در کابینتی قرار دهید که برای کودکتان خیلی بلند هستند یا با قفل های کابینت ضد کودک محکم می شوند.

اضطراب و استرس را برطرف کنید. صحبت کردن در خانواده می تواند به شناسایی ترسهای خاص و روشن شدن واقعیت ها کمک کند.

کودکان برای درک ویروس کرونا به شما نگاه  می کنند. اگر احساس آرامش و آمادگی داشته باشید ، احتمالاً احساس آنها نیز به همین ترتیب خواهد بود.

 اگر احساس آرامش و آمادگی داشته باشید ، احتمالاً احساس کودکان نیز به همین ترتیب خواهد بود.

منابع:

https://kidshealth.org/en/parents/coronavirus.html

https://kidshealth.org/en/parents/coronavirus-child-is-sick.html

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.