ویژه والدین

چه کنیم در دوران کرونا کمترین آسیب به روحیه و شخصیت کودکان وارد شود؟

راهکارهایی در دوران کرونا برای کمترین آسیب به روحیه و شخصیت کودکان

اگر بخواهیم راهکارهایی برای کمترین آسیب به روحیه کودکان در دوران کرونا بدهیم ابتدا باید بدانیم که اضطراب و ترس به شدت احساسات انسانی است و این احساسات اغراق آمیز است. بیماری های کودکان به دلیل سطح رشد شناختی و دانش پزشکی محدود، آنها ممکن است در درک و نامگذاری موضوعاتی مانند اپیدمی ها یا ویروس ها مشکل داشته باشند بنابراین باید از کودکان خود بیشترین مراقبت را داشته باشیم.

در این شرایط، خانواده ها بسیار مضطرب و بیش از حد دقیق هستند که احساس وحشت اغراق آمیز والدین می تواند بر سلامت روان کودکان و جوانان تأثیر منفی بگذارد. در واقع همه در این وضعیت غیر معمول در جهان در همان زمان، چنین احساساتی افکار ناخواسته و رفتار روتین تعجب آور نیست.

برای کمترین آسیب به روحیه کودکان در دوران کرونا اولین قدم در کنترل اضطراب کودکان، اطلاعات است. در اینگونه موارد اصول خاصی در صحبت با کودکان وجود دارد:

اول از همه باید محیطی فراهم شود که کودک بتواند سوال کند. سوالات صادقانه و باید به گونه ای پاسخ داده شود که کودک بتواند درک کند. باید دانست که کودک می تواند همان سوالات را بارها و بارها بپرسد.

کودکان بیشتر در مورد خود و عزیزانشان نگران هستند، بنابراین وضعیت عزیزانشان باید به آنها اطلاع داده شود.

هنگامی که والدینی که در این مدت مجبور به کار در خارج از خانه هستند زمانی که از محل کار خود بیرون می آیند و به خاطر داشتن دلایل بهداشتی فرزندان خود را در آغوش نمی گیرند و نمی بوسند. باید علت دقیق آن را بگویند تا کودکان دچار ناراحتی نشوند.

برای کودکان قول های غیر واقعی نباید داده شود. آنها در خانه یا مدرسه ایمن خواهند بود اما وعده این که هیچ کس در اطراف آنها بیمار نخواهد بود نباید داده شود.

استفاده-از-ماسک-برای-کودکان-در-کرونا

از آنجا که کودک با دیدن بزرگسالان خود را تنظیم می کنند، نظرات و واکنش ها راجع به موضوع باید توجه شود. از قرار گرفتن در معرض اخبار و نظرات اغراق آمیز یا ترسناک در تلویزیون یا شبکه های اجتماعی باید محافظت شود.

تعطیلی مدارس نباید به عنوان یک اتفاق ترسناک ارائه شود و کودک باید بداند در خانه بودن به نفع مردم خواهد بود.

کارهای روزمره، جریان طبیعی زندگی، باید تا آنجا که ممکن است حفظ شود.

برای برقراری ارتباط کودکان با همکلاسی ها و در صورت امکان معلم هایشان به صورت دیجیتال مکالمات ویدئویی باید با استفاده از امکانات انجام شده و پشتیبانی شوند.

برنامه “کمک های اولیه روانشناختی”، که به طور گسترده ای در مطالعه آسیب روحی با کودکان استفاده می شود.

هنگام برقراری ارتباط با کودکان و نوجوانان توصیه می شود به نکات زیر توجه کنید:

کمترین آسیب به روحیه کودکان در دوران کرونا کمک به بیان احساسات در دانش آموزان و عاطفی رایج با دقت گوش دادن و آنها را متوجه کنید که آنها را درک می کنید، رفتارهای كودكان كوچكتر از سن آنها هنگام مشكل بودن به خاطر داشته باشید که می توانید آن عادت ها را نشان دهید و به آنها بازگردید، تنظیم زبان با توجه به سطح رشد کودک، مفاهیمی استفاده کنید که کودکان آن را درک می کنند. کمترین آسیب به روحیه کودکان در دوران کرونا در ارتباط با نوجوانان “مانند یک بزرگسال” ، احترام به افکار و احساسات آنها دادن این پیام که شنیده شده است، از این تکنیک ها با والدین استفاده کنید تا بتوانند حمایت عاطفی کافی از کودک داشته باشند. یونیسف خانواده ها را تشویق می کند تا خود را به حالت جدید هر چند موقت، سازمان دهند. کودکان همیشه دارای ساختار خوب و مداوم هستند.

حرف-زدن-با-کودکان-در-زمان-کرونا

برای بررسی کمترین آسیب به روحیه کودکان در دوران کرونا باید بدانیم که کودکان کمتر مضطرب هستند و در محیط عملکرد بهتری دارند. بنابراین، در خانه با کودکان والدینی که باید وقت خود را با هم بگذرانند، روزهای خود را هنگام بازی با کودک سپری کنند، اوقات فراغت برای معاشرت خود، برای پوشش کار و مشاغل شخصی خود آنها باید آن را به همان شیوه سازماندهی کنند.

با توجه به سن تفاوت وجود خواهد داشت. در کودکان در سن مدرسه، ابتدا درس کودک و سایر موارد توصیه می شود مسئولیت های خود را انجام دهید، سپس به فعالیت های دیگر بپردازید. همچنین باید در ایجاد روال برای کودکان و جوانان بالاتر و بالاتر نقش داشته باشند. باید به کودک کمک کرد تا احساسات خود را تعریف و متعلق به خود کند. بخصوص از دست دادن زندگی مدرسه در نوجوانان بسیار مهم است. از بین رفتن محیط مدرسه می تواند زندگی شما را به روشی کاملاً منفی تحت تأثیر قرار دهد. نوجوان ممکن است احساس ناراحتی و اضطراب کند. این ابراز احساسات باید مورد حمایت قرار گیرد و این احساسات عادی شود. والدین باید به آنها کمک کنند تا اطلاعات را به درستی تفسیر کنند.

برای کودکانی که نمی توانند از خانه خارج شوند، توصیه های مشابهی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

برای اینکه کمترین آسیب به روحیه کودکان در دوران کرونا وارد شود خانواده ها باید با هم برنامه ریزی کنند، در صورت لزوم، برای شرکت در این مرحله کودکان می توانند برنامه ریزی کنند و بنابراین احساس صلاحیت را در خود درک می کنند. برنامه ریزی فعالیتهای بدنی که می تواند در خانه انجام شود و رژیم غذایی سالم، الگوی خواب، اقدامات بهداشتی مناسب و ایجاد و پیروی از روال معمول برای وعده های غذایی، زمان خواب، کار و ورزش و همچنین داشتن غذا و داروهای لازم در خانه، برنامه ریزی فعالیت های سرگرم کننده مانند بازی ها و فیلم ها، تمرینات آرام سازی باید مد نظر قرار بگیرند.

یادگیری-استفاده-از-وسایل-ضدعفونی

کسانی که بستگان خود را از دست می دهند در معرض خطر بیشتری از اختلالات روانی قرار دارند. اگر بیش از دو هفته ادامه علائم باشد ممکن است به یک کمک حرفه ای نیاز باشد. این علائم توسط والدین و سایر مراقبت ها بررسی می شود.

از جمله پیشنهادهایی که می توان به خانواده ها برای بهتر کردن شرایط روانی کودک داد؛

– اطمینان دادن به کودک در مورد دوست داشتن و مراقبت از او

– آماده بودن با کودک برای گفتگو درباره آنچه اتفاق افتاده است

– اگر کودک نمی خواهد صحبت کند، احساس گناه نکنید

– به سوالات پاسخ کوتاه، صادقانه و متناسب با سن دهید

– توضیح دهد که مرگ ناشی از تقصیر آنها نبوده یا مجازات نبوده است

– بدون قضاوت به احساسات خود گوش دهید

– آماده بودن برای پاسخ دادن به سوالات کودک بارها و بارها

منابع:https://www.psikiyatri.org.tr/uploadFiles/2420201236-cocuklarCOVID.pdf

https://www.ankara.edu.tr/wp-content/uploads/sites/6/2020/03/cogepdercovid-19rehberi30mart2020.pdf.pdf

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.