وبلاگ

چه اطلاعاتی در مورد فرزند پروری موفق دارید؟

چه اطلاعاتی در مورد فرزند پروری موفق دارید؟

فرزند پروری موفق و صحیح یکی از اصلی ترین دغدغه های مهم برای والدین می باشد. قطعا سلامت روحی، روانی و جسمی فرزندان بر عهده والدین می باشد. تمامی مادرها و پدرها وظیفه دارند صحیح ترین راه فرزند پروری موفق را آموخته و بر اساس آن با کودک خود رفتار نمایند. متاسفانه برخی از والدین ارزشی برای کسب اطلاعات در این باره قائل نیستند و همین موضوع سبب رفتارهای نامناسب با فرزندان می گردد.

پرورش دادن کودکانی آگاه و خلاق نیازمند کسب اطلاعات صحیح و درست می باشد. والدینی که مسئولیت پذیر هستند و برای فرزند پروری موفق وقت کافی را می گذارند، کودکان سالم تری تحویل اجتماع خواهند داد. به دنیا آوردن نوزادان صرفا برای داشتن فرزند کاری بسیار نا آگاهانه است. فرزندان نیازمند دانش و علم والدین خود می باشند. لطفا اگر آگاهی کافی ندارید اقدام به بچه دار شدن نکنید. این کار ظلم بزرگی در حق بچه ها و خود والدین می باشد.

 

فرزند پروری موفق یعنی تربیت یک کودک خلاق

شما در صورتی یک روش فرزند پروری موفق دارید که تمامی اقدامات شما در جهت پرورش یک کودک خلاق باشد. شاید در تصور عوام خلاق بودن و داشتن خلاقیت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار نباشد اما شما به عنوان والدین آگاه باید بدانید که میزان خلاقیت فرزند شما تاثیر بسیار زیادی را در مواجهه شدن او با مشکلات زندگی آینده خواهد داشت. کودکانی که میزان خلاقیت آن ها بیشتر از سایرین است به راحتی می توانند طرح مسائل را ساخته و برای موانع سر راه کلیدهای خوبی را پیدا کنند. بیشتر مادران و پدرانی که از علم فرزند پروری موفق اطلاعاتی ندارند، می پندارند که کودک درس خوان و سر به راه در آینده زندگی خوب و موفقی خواهد داشت. نکته ی قابل توجه این است که در صورتی که کودکان در سنین پایین با چالش هایی مواجه نشده و طرح هایی برای حل آن ها نداشته باشند، در بزرگسالی دچار مشکلات فراوانی خواهند شد. بنابراین کودک خود را به چالش بکشید و اجازه دهید خلاقیت او پدیدار گردد.

اجازه دهید تا فرزندتان اشتباه کند

سعی نکنید دائما در حال جمع کردن کارهای او باشید. اتاقش را به هم ریخته، خب اجازه دهید خودش کاری برای تمیز کردن انجام دهد. به کودک خود حق اشتباه کردن را بدهید. برخی از والدین چنان کودک خود را بعد از اشتباهاتش سرزنش می نمایند که گویی او یک فرد بالغ است. شکسته شدن یک لیوان و یا خراب شدن یک پارچه، این کارها را ممکن است هر کودکی انجام دهد. یک والدین آگاه باید به فرزندشان این اجازه را بدهند که برای جبران اشتباهاتش کاری انجام دهد. از او بخواهید تا در حد توان برای جبران کارهایی را انجام دهد. اجازه دهید یاد بگیرد و مسئولیت پذیر باشد.

تشویق کردن یکی از اصل های اساسی فرزند پروری موفق

تشویق یکی از مهم ترین رفتارها در فرزند پروری موفق می باشد. اگر کودک شما یک کار خوب و مثبت انجام می دهد حتما او را تشویق نموده و قدر دان کارش باشید. اجازه دهید تا فرق بین کارهای مثبت و منفی را بفهمد. لازم نیست حتما برای او هدیه بخرید. یک آفرین و تشکر زبانی نیز کافی است.

 مستقل به بار آوردن کودکان یک فرزند پروری موفق است

افرادی که همیشه کارهایشان را مادر و یا پدرشان انجام داده اند، انسان هایی وابسته و غیر مستقل خواهند بود. این مورد یکی از مهم ترین اصول فرزند پروری موفق می باشد که باید همه والدین آگاهی لازم را درباره ی فرزند پروری موفق داشته باشند. متاسفانه برخی از پدران و مادران دائما دنبال فرزندشان هستند و در همه حال می خواهند کنترل آن ها را به دست بگیرند. این کار یکی از بدترین رفتارهایی است که والدین می توانند با آن آینده فرزندشان را خراب کنند. این جمله را به یاد بسپارید، در انجام تمام امور فرزندتان اول ببینید آیا خودش قادر به انجام آن است یا نه. در صورتی که کودک خودش قادر به پوشیدن کفشش است شما نباید خم شده و کفشش را بپوشانید. اگر خودش می تواند غذایش را میل کند لازم نیست بالای سرش بایستید و قاشق را در دهانش بگذارید. انسان مستقلی به بار آورید نه یک فرد دست و پا چلفتی و وابسته.

با روش فرزند پروری غلط سوالات کودک را سرکوب نکنید

معمولا بیشتر کودکان از سه سالگی به بعد حس کنجکاوی بسیار شدیدی را در مورد محیط اطراف خود دارند و همین موضوع سبب پرسیدن سوالات زیادی می شود. آن ها در مورد همه چیز سوال دارند و می خواهند از شما جواب تمام آن ها را دریافت نمایند. در صورتی که یک مادر یا پدر وقت کافی را برای فرزند خود نگذارد و پرسش های او را سرکوب نماید، راه فرزند پروری موفق را در پیش نگرفته است. این کار باعث می شود تا تفکر خلاق از بین برود. برای افزایش آگاهی خود در این باره لطفا بیشتر مطالعه نمایید.

منبع:

https://www.hesamfiroozi.com/%D8%B4%DB%8C%D9%88%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D9%86%D9%88%D8%B9-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%9F-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.