ویژه والدین

چه اسباب بازی هایی برای خلاقیت کودکم خوب است؟

یکی از راحت ترین روش هایی که می توان کودکان را با آن سرگرم و مشغول نگه داشت، روشن کردن تلویزیون و یا بازی های گوشی موبایل است. این روش کودکان شما را سرگرم نگه می دارد اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که تکلیف خلاقیت و پرورش هوش و ذهن فرزندتان چه می شود؟ وسایل بازی که هوش و خلاقیت بچه ها را تحریک می کنند، چه وسایلی هستند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین روش های پرورش هوش و استعداد فرزندانتان از طریق اسباب بازی را برای شما عنوان کنیم.

کدام وسایل بازی می تواند کودکم را خلاق و باهوش کند؟

شاید شما به عنوان پدر و مادر این سوال برایتان مطرح شود که چه وسایل بازی برای پرورش ذهن و استعداد فرزندم مناسب است؟ پدر و مادر گرامی باید به شما بگوییم که تمامی وسایل بازی می توانند به نوعی نقش مهمی در پرورش استعداد و هوش کودک شما داشته باشند، به شرط اینکه کاملا مناسب رده سنی کودک شما باشد. بهتر است تا این موضوع را فراموش کنید که این اسباب بازی دخترانه است یا پسرانه؛ تمامی وسایل بازی می توانند به نوعی در پرورش استعداد کودک شما موثر باشند.

اگر بخواهیم مستقیما به وسایل بازی اشاره کنیم که در پرورش هوش و استعداد فرزند شما موثر است، باید به بازی های فکری و به طور کلی وسایلی که نوعی چالش ذهنی را برای کودک ایجاد می کنند، اشاره کنیم. این وسایل بازی می توانند زمینه ای برای کشف دنیای اطراف برای کودک شما باشند. به طور مثال شما یک فرزند یک ساله دارید؛ آیا می دانید چه اسباب بازی و وسایلی می تواند او را در این سن خلاق و باهوش کند؟ وسایل بازی که دارای رنگ ها و اشکال مختلف هستند، مناسب ترین گزینه برای این رده سنی هستند. کودک شما در هنگام بازی با این وسایل، تفاوت رنگی و شکلی را احساس می کند و متوجه وجود تغییرات در اسباب بازی هایش می شود. این موضوع موجب می شود تا با دقت بیشتری به رنگ ها و اشکال توجه کند؛ هر چند که نام آنها را یاد نگیرد.

اسباب بازی های ساختنی چه تاثیری در خلاقیت کودکم دارند؟

بعضی از اسباب بازی ها هستند که می توان آنها را به اشکال مختلفی ساخت و یا تغییر داد. در اصطلاح به این وسایل بازی، پایان باز می گویند، مثل خمیر بازی، شن بازی، لگوها، لباس های عروسک ها و… این بازی عا می توانند در خلاقیت کودک شما به شدت تاثیر گذار باشند. زیرا کودک از هیچ قانون خاصی پیروی نمی کند و تغییرات را به شکل دلخواه بر روی وسایل بازی اش ایجاد می کند. این یکی از موثر ترین و سرگرم کننده ترین بازی هایی است که می تواند به پرورش خلاقیت کودک شما کمک بسیار زیادی کند.

با استفاده از این اسباب بازی ها، حس کنجکاوی و آزمایشگری در کودک شما بیدار می شود و با کسب تجربه و مهارت می تواند قدم به قدم در ساخت و تغییر وسایل بازی اش خلاق و با استعداد شود. بازی کردن با وسایلی که این ویژگی را دارند موجب می شود تا کودک شما بتواند دنیای پیرامونش را تحلیل کند و هوش و استعداد خود را پرورش دهد. این وسایل بازی هیچ گونه محدودیت سنی ندارند و برای کودک با هر سن و سالی مناسب هستند. حتی شما می توانید در کنار کودکتان به انجام این بازی ها بپردازید و تا دقایقی سرگرم شوید و از بازی کردن کنار کودکتان لذت ببرید.

تاثیر عروسک هایی که برای نقش بازی کردن هستند، در رشد هوش و استعداد کودکم چیست؟

همانطور که میدانید بسیاری از وسایل بازی که در بازار موجود هستند، مناسب نقش بازی کردن می باشند. معمولا اکثر بچه ها علاقه دارند تا در نقش شخصیت های کارتونی و قهرمانان داستان فرو روند و از خود یک اسطوره بسازند. آیا تا به حال کودکتان از شما تقاضا کرده است که برایش لباس پلیسی بخرید؟ لباس آتش نشان چطور؟ این به این دلیل است که کودک شما می خواهد در این نقش فرو رود و با اتفاقات ناگوار مقابله کند.

فرو رفتن در نقش و شخصیت یک قهرمان و یک شخصیت مثبت، می تواند به تقویت هوش کودک شما کمک کند؛ زیرا در این صورت کودک می تواند تفاوت خوب و بد را احساس کند و خودش تصمیم بگیرد که کدام یک را دوست دارد. به این موضوع توجه داشته باشید که بیش از نیمی از تربیت و شخصیت بچه ها در هنگام بازی کردن شکل می گیرد. اسباب بازی هایی که برای فرزندتان تهیه می کنید، علاوه بر جنبه سرگرمی و تفریحی، جنبه آموزشی نیز دارند. همچنین استفاده از عروسک های انگشتی می تواند علاوه بر جنبه سرگرمی و بازی، جنبه تربیتی و آموزشی برای کودک شما دارد و شما می توانید از طریق قصه گویی با این عروسک ها، به کودکانتان نکات تربیتی را آموزش دهید.

وسایل بازی موسیقی دار

اکثر وسایل بازی که در بازار وجود دارند، به همراه موسیقی و چراغ های رنگی هستند. شما می توانید از طریق این وسایل بازی هوش موسیقیایی کودکتان را تقویت کنید. به طور مثال خریدن یک پیانوی کوچک می تواند کودک شما را به این ساز علاقه مند کند. یا خریدن گیتار می تواند هوش موسیقیایی و کشف سازها را برای کودک شما به همراه داشته باشد. همانطور که میدانید امروزه میکروفن های مختلف و جذابی در بازار وجود دارند که به صدا، جلوه های ویژه می دهند. کودک شما می تواند با استفاده از این میکروفن ها استعداد خوانندگی را در خود پرورش دهد. همچنین یکی دیگر از مزیت های بازی کردن با میکروفن این است که کودک شما می تواند اعتماد به نفس لازم برای صحبت کردن در جمع را پیدا کند. با استفاده از این اسباب بازی ها شما می توانید هوش و استعداد موسیقی را در کودک خود پرورش دهید و متوجه شوید که آیا کودک به این رشته هنری علاقه من  است یا خیر و یا حتی استعداد آن را دارد؟

منبع:https://niniplus.com/post/5057-%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D9%88%D8%B4-%D9%88-%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.