چطور کودکان را به دندانپزشک علاقمند کنیم؟

دلایل ترس از دندانپزشک در کودکان

کودکان به دلایل زیادی می توانند مضطرب شوند. در بعضی موارد ، این ممکن است با یک مشکل اضطرابی زمینه ای یا مسائل شخصی جدا از دندانپزشک مرتبط باشد.

برای بچه های دیگر، این می تواند کاری باشد که مستقیماً با قرار ملاقات انجام می شود. این می تواند دلهره قبل از اولین قرار ملاقات آنها باشد ، یا انعکاسی از دلهره یا ناراحتی آنها در یک محیط ناشناخته باشد.

غالباً ، با سوار کردن روی صندلی و نشان دادن نحوه کار تجهیزات ، می توان بر این نوع مسائل فائق آمد. این می تواند به غلبه بر بسیاری از مسائل مانند احساس ترس در زیر نورهای شدید و یا از صدای تجهیزات دندانپزشکی کمک کند. در حالی که دلایل بالقوه زیادی برای اضطراب فرزند شما وجود دارد ، برخی از شایع ترین آنها عبارتند از –

تجارب منفی ، مانند آسیب دندان دردناک (به عنوان مثال از دست دادن دندان)

تجربیات بد قبلی در یک محیط پزشکی

ناراحتی از مناظر ، صداها ، بوها یا محیط فیزیکی

عدم اعتماد به تیم دندانپزشکی

زمینه های اساسی اضطراب یا ترس از درد

چگونه ترس کودکان از دندانپزشک را برطرف کنیم؟

بردن بچه به دندانپزشک برای هیچ پدر و مادری بدون دردسر نیست. آیا تاکنون نام کودکی را شنیده اید که برای اولین بار از مراجعه به دندانپزشک ترس نداشته باشد؟ دلیل این امر این است که کودکان با تماس اشیا دندانپزشکی با دندانهایشان راحت نیستند. آنها تصور نمی کنند که اشیای فلزی که برای درمان آنها استفاده می شود بسیار سبک است. آنها همچنین داستانهایی راجع به تجربیات ترسناک در دندانپزشک ، عمدتاً از همسالان خود شنیده اند. بنابراین برای مبتدیان ، یک نکته وجود دارد: تمام تلاش خود را بکنید تا کودک خود را در معرض تصورات کلیشه ای درباره دندانپزشکان قرار ندهید.

با بیان این موارد، در اینجا ۵ نکته برای کمک به کودکان در غلبه بر ترس از دندانپزشکان آورده شده است:

بردن فرزندان برای ویزیت سالانه دندانپزشک برای سالم نگه داشتن دندان و همچنین تشویق عادت های بهداشت دهان و دندان از همان اوایل مهم است. اضطراب دندان در کودکان در واقع یک نگرانی عمده در مورد بهداشت عمومی است زیرا می تواند منجر به ضعف در سلامت دهان شود. اگر کودک شما ترس از مراجعه به دندانپزشک داشته باشد که ممکن است باعث شود علائم مختلفی از جمله احساس تپش قلب ، لرزش ، تعریق را داشته باشد که کاملاً معمول است.

فوبیای دندانی امری واقعی است و می تواند از استفاده بهترین مراقبت های دهانی و پزشکی که به کودکان نیاز دارند جلوگیری کند. ما توصیه می کنیم با کودک خود در مورد دندان های سالم و نتایج مثبت مراقبت از دندان صحبت کنید.

“در بعضی موارد ، اضطراب دندانپزشکی کودک ممکن است نتیجه صحبت ها و رفتارهای والدین وی را نشان دهد. اگر شما در مورد جنبه های “منفی” دندانپزشکی ، مانند “مته ها و سوزن های ترسناک” صحبت کنید ، کودک شما در مورد این ایده ها با جزئیات بسیار بیشتر حاصل از تخیلات خود، صحبت خواهد کرد. به جای صحبت در مورد “سوزن” ، “پر کردن” یا “دریل” ، توصیه می کنیم فواید لبخند تمیز و سالم و راه های مراقبت از دندان را برای کودک توضیح دهید.

دندانپزشک

مواظب حرفات باش

به پرسنل دندانپزشکی اجازه دهید کودک شما را با واژگان شخصی خود آشنا کنند تا به آنها کمک کند تا از پس شرایط دشوار برآیند. هنگام صحبت درباره اقدامات دندانپزشکی که ممکن است تحت آنها انجام شود ، از استفاده از کلمات منفی در اطراف کودکان خودداری کنید.

تا آنجا که ممکن است به آنها اطلاعات بدهید.

کودکانی که به طور طبیعی کمی مضطرب هستند ، اگر بدانند که چه اتفاقی می افتد کمی آرامتر می شوند و نسبت به یک روش واکنش بسیار بهتری نشان می دهند. اگر دندانپزشک همه مراحل را برای شما و فرزندتان با هم توضیح دهد بسیار مفید است تا کودک شما دقیقاً بداند چه اتفاقی می افتد. این روش به کودک شما احساس کنترل و پیش بینی می دهد.

الگو باشید.

کودک شما چیزهای زیادی از شما یاد می گیرد. کودک به شما نگاه می کند! از این فرصت استفاده کنید و برداشت ها و باورهای کودک خود را به روشی مثبت شکل دهید. درصورت نیاز به مراجعه به دندانپزشک ، او را با خود ببرید. به او اجازه دهید کل مراحل را تماشا کند و تمام تلاش خود را بکنید تا مطمئن شوید که وحشت نمی کند.

نقش دندانپزشک را بازی کنید.

به این بازی نقش آفرینی مثبت می گویند. در اوقات فراغت خود ، مدتی را با کودک خود سپری کنید تا او را برای ملاقات با دندانپزشک آماده کند. شما نقش دندانپزشک را بازی می کنید و اجازه می دهید فرزندتان خودش بازی کند! به بهترین شکل ممکن رفتار کنید تا این تصور ایجاد شود که دندانپزشکان ذاتاً دوستانه هستند. این امر در غلبه بر ترس کودک از دندانپزشکان بسیار کمک خواهد کرد!

در مراحل اولیه شروع کنید.

بسیار توصیه می شود که کودک خود را در سنین پایین برای ویزیت دندانپزشکی آماده کنید. آکادمی اطفال آمریکا پیشنهاد می کند که باید از ۲ سالگی به فرزندان خود اجازه دهید به اشیا  مربوط به دندان مانند نخ دندان روی دندان خود عادت کنند! “نخ دندان باید با لمس ۲ دندان شروع شود ، به طور معمول بین ۲ تا ۲½ سال. بعضی از کودکان ممکن است فقط به چند دندان پشتی نخ دندان نیاز داشته باشند و برخی دیگر بسته به فاصله دندان نیاز به نخ دندان بین تمام دندان های خود دارند. “

ترس-از-دندانپزشک

جایزه در نظر بگیرید.

به کودک خود بگویید جایزه ای برای شجاعتش در نظر گرفته شده است. آنها را با وعده غذایی یا اسباب بازی مورد علاقه او خوشحال کنید. اینکه کودک بداند بعد از ویزیت با دندانپزشک جایزه ای برای بدست آوردن  وجود دارد، به احتمال زیاد به کودک کمک می کند تا برای دیدار با انگیزه بماند.

از استراتژی ترس استفاده کنید!

گاهی اوقات ، ترس از عواقب انجام ندادن کاری می تواند معجزه آسا شود! به کودکان بگویید که چقدر سوراخ دندان می تواند آسیب زننده باشد، چگونه باکتری ها درون دهان کودک جشن می گیرند و اینکه اگر به دندانپزشک مراجعه نکنند چگونه می توانند بدون دندان بمانند!

این تاکتیک ها در بیشتر کودکان موثر است. علاوه بر این ، مهارت های اقناعی شما سهم عمده ای در غلبه بر ترس کودک دارد. از آنجا که کودک خود را به بهترین وجه درک می کنید ، می دانید که کدام لحن یا سبک مکالمه برای اهداف شما مناسب است. موفق باشید!

منبع:https://www.google.com/search?q=How+to+eliminate+children%27s+fear+of+the+dentist%3F&sxsrf=ALeKk01P98m1FcVCYqm4tYn0UUJKQj8Esw:1620289550464&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiPqNr40LTwAhWIbsAKHcf1A2U4FBD8BSgBegQIARAD&biw=1920&bih=979#imgrc=0Om3Y7XP09YAkM&imgdii=ZHEbvILdlJxojM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *