وبلاگ, ویژه والدین

چرا کودکم همیشه حرف می زند و از من سوال می پرسد؟

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطراف شان هستند و زمان حال را درک می کنند. آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات بدست آورند، به همین دلیل دائم می پرسند و زیاد حرف می زنند.

بچه ها فکر می کنند که والدین شان پاسخ همه ی پرسش های آنها را می دانند، به همین دلیل از آنها سوال می پرسند، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با پرسش به مسائل مختلف پی ببرند.

بنابراین وقتی کودکی از مادرش میپرسد:”چرا اون مرد قدش انقدر بلنده؟” تعجبی ندارد. گاهی اوقات کودک برای کاهش استرس و تنش خودش، سوال می پرسد. کودک از حیوانات می ترسد و می پرسد:”چرا اون سگه اینقدر پارس می کنه؟”  گاهی اوقات نیز کودک شروع می کند به حرف زدن و پرسیدن تا بتواند با والدینش ارتباط برقرار کرده و به آنها نزدیک شود.

در بسیاری از موارد وقتی پدر یا مادر پاسخ سوالات کودک را می دهند، او دوباره همان سوال را می پرسد و یا اینکه از آنها دوباره سوال می پرسد و می گوید چرا، والدین ممکن است از اینکه مجبورند مدام جواب سوال های فرزندشان را بدهند، ناراحت می شوند.

گاهی آنها واقعا نمی فهمند که کودکشان چه چیزی می خواهد چون با توضیحات آنها قانع نمی شود. بنابراین بهتر است قبل از پاسخ دادن به سوالات کودک، از آنها سوال بپرسید تا بفهمید منظور آنها چیست و آنها واقعا چه چیزی از شما می خواهند.

گاهی کودک مدام از شما سوال می پرسد و وقتی جواب او را می دهید، دوباره از شما سوال می پرسد چون منظور شما را متوجه نشده است. او نمی تواند چیزهایی که خودش تجربه نکرده را درک کند.

نگرش کودک به مسائل مختلف با شما تفاوت دارد، به همین دلیل شما باید با توجه به سن و سال او پاسخ سوال هایش را بدهید شما همچنین باید آمادگی شنیدن سوال های تکراری کودک تان را داشته باشید، چون او باید یک مطلب را بارها در ذهنش مرور کند تا بتواند آن را درک کند.

کودکان معمولا سوال هایی می پرسند که پاسخ دادن به آنها مشکل است. روزی بچه ای چهار ساله از دوستش پرسید که چرا آنها فقط دو بچه دارند. مادر آن کودک دلش نمی خواست فرزندش را ناراحت کند و بگوید ما فقط دوست داشتیم دو تا بچه داشته باشیم. بنابراین سوال را به کودک برگرداند و از او پرسید، تو چرا فکر می کنی ما فقط دو تا بچه داریم؟ کودک هم گفت، چون دلتون خواسته!

گاهی کودکان سوال های از شما می پرسند که باعث شرمندگی شما می شود. مثلا وقتی با کودکتان به مغازه رفته اید، او فریاد می زند و می گوید:”چرا اون مرده انقدر چاقه؟” کودک نمی داند که آن مرد از شنیدن این مساله ناراحت می شود.

کودک با دیدن آن مرد تعجب کرده و چنین سوالی را پرسیده است و باعث شرمندگی شما شده است.در این شرایط بهتر است پاسخ کودک را خیلی مختصر و مفید بدهید و بگویید :”خدا اونو این طوری آفریده”، بعد سعی کنید موضوع بحث را عوض کنید و بعدا در مورد این مساله بیشتر با او حرف بزنید.

. اگر سوال های کودکتان شما را ناراحت می کند، به خاطر داشته باشید که همیشه مجبور نیستید که پاسخ او را را بدهید.گاهی کافی است در تایید حرف های او سری تکان بدهید و با این کار او نشان دهید که حرف هایش را متوجه می شوید. وقتی کودک متوجه می شود که به حرف هایش گوش می دهید،همین برایش کافی خواهد بود.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.