وبلاگ

چرا باید به کودکان نقاشی کردن را بیاموزیم؟

چرا باید به کودکان نقاشی کردن را بیاموزیم؟

امروزه تنها 10 درصد از ارتباطات انسانی از طریق گفتار صورت می گیرد. 90 درصد باقیمانده توسط زبان بدن مانند تصاویر و حرکات و حالات صورت پوشانده شده است. در حالی که افراد شخصیت خود را با بسیاری از جزئیات مانند دست خط، الگوهای راه رفتن و تنظیمات رنگی آشکار می کنند، اما در دنیای درونی کودکان نیز به عنوان تصاویری که ترسیم می کنند، ظاهر می شود. بنابراین برای پاسخ به این سوال که چرا باید به کودکان نقاشی کردن را بیاموزیم؟ بهتر است قبل از اینکه کودکان صحبت و نوشتن را شروع کنند، نقاشی را به عنوان طبیعی ترین وسیله یاد بگیرند. بنابراین چه چیزی ممکن است باعث ترسیم نقاشی شود. آشنایی کودکان با نقاشی با میل به بازی و کنجکاوی پدیدار می شود.

تصاویر به تصویر کشیده شده بین گروه های سنی تفاوت معنی داری دارد. در حالی که کودکان بین سنین 1-4 برای اهداف بازی خط خطی می کنند. در سنین 4-7 سالگی، آنها شروع به ارتباط با شی یا مفهومی می کنند که می خواهند به تصویر بکشند. در حالی که سن 7-9 سالگی شاهد نقاشی های برجسته تر و دقیق تری است که در آنها رئالیسم و ​​فضا برجسته است. دیده می شود که پسران و دختران بین 9 تا 12 سال از نظر جزئیات و واقع بینی متفاوت هستند. پسران، اشیایی مانند ماشین، کشتی و دختران شروع به کشیدن وسایلی مانند عروسک و لباس می کنند. در دوره طبیعت گرایی، که مربوط به سن 12-14 سالگی است، به نسبت و اندازه اشیا توجه می شود و استفاده از رنگ بهبود می یابد.

هنگام نقاشی نباید به کودک مداخله کرد

برای پاسخ به این سوال که چرا باید به کودکان نقاشی کردن را بیاموزیم؟ نقاشی به رشد تخیل و خلاقیت کودکان کمک می کند و کودکی که نقاشی می کند در آنجا احساس آزادی می کند. این آزادی را نباید با راهنمایی های مختلف والدین و معلمان از کودکان سلب کرد.

و همچنین در پاسخ به این سوال که چرا باید به کودکان نقاشی کردن را بیاموزیم؟ نقاشی در تسریع رشد مهارت های کودکان که به مهارت های حرکتی ظریف مانند نگه داشتن مداد و نقاشی نیاز دارند، نقش دارد. دالان اظهار می دارد که نقاشی ابزاری است که به کودکان امکان می دهد بسیاری از مواردی را که نمی توانند با گفتار و رفتار بیان کنند بیان کنند.

چرا-باید-به-کودکان-نقاشی-کردن-را-بیاموزیم؟

ترس های ناخودآگاه، آرزوها، رویاها، نگرانی ها، کنجکاوی ها و … نقاشی هایی که بسیاری از احساسات و افکار را بیان می کنند نیز به معنای رمزگشایی اطلاعات پنهان در دنیای درونی کودکان است، گاهی اوقات با برخی از نمادها و گاهی با خطوط آن را برای ما نشان می دهند. دالان با بیان اینکه نقاشی فرایند کپی کردن درونیات کودک با علامت ها در دنیای واقعی است، اظهار داشت: مخصوصا کودکانی که نمی توانند مشکلات درونی خود را بیان کنند از طریق نقاشی به روشهای بازتاب متوسل می شوند.

در پاسخ به این سوال که چرا باید به کودکان نقاشی کردن را بیاموزیم؟ دانشمندان فکر می کنند عادت نقاشی، که به طور قابل توجهی توانایی درک را بهبود می بخشد، باید بدون روی آوردن کامل به دیجیتال اعمال شود. لوئیجی مورو ، یک متخصص آموزش تصویری در دانشگاه علوم کاربردی و هنر سوئیس، اظهار داشت که آموزش بصری هوش و مهارت های شهودی کودکان را بهبود می بخشد و درک زیبایی و سلیقه آنها را بهتر می کند. وقتی كودك سعی می كند با دست خود چیز زیبایی خلق كند، از این موضوع خوشحال می شود. بنابراین، ما باید مواد لازم را در اختیار دانش آموزان قرار دهیم و شرایط لازم را برای تحصیل آنها ایجاد کنیم.

تصاویری که آنها ترسیم می کنند، آنچه کودکان دوست دارند و چه چیزی را دوست ندارند، رویاهای آنها، ترس آنها و بسیاری از افکار دیگری که در ذهن خود پنهان کرده اند، نشان می دهد. تحقیقات روانشناختی نشان داده است که ویژگی های افکار، احساسات، تخیلات و اراده های کودکان از طریق تصاویر پدیدار می شود و تصاویر نوعی رمز یا پنجره است که به ذهن کودکان باز می شود.

چرا باید به کودکان نقاشی کردن را آموزش دهیم؟

شما می توانید متوجه دنیای داخلی آنها، ترس آنها شوید

کودکانی که نقاشی می کشند در کانون توجه روانشناسی قرار دارند. کودک شما ممکن است ترس از سرکوب آنها، جرات رویارویی نداشته باشد. قدرتمندترین روشها برای گرفتن و مقابله با ترس آنها به روشی عینی ، توانایی بیان آنها از طریق نوشتن و نقاشی است. کودکان با نقاشی می آموزند که با ترس درونی خود که باعث آزار آنها می شود کنار بیایند. در غیر این صورت ، ترس های تجربه شده در سنین جوانی می تواند باعث ایجاد تروما و افسردگی مزمن در سال های بعدی شود.

چرا-باید-به-کودک-نقاشی-کردن-را-بیاموزیم؟

عبارات بصری قوی تر می شوند

کودکانی که نقاشی می کشند، چه استعدادی داشته باشند و چه نداشته باشند، دارای اصطلاحات بصری قوی تر هستند. این به طور مستقیم بر نوع نگاه آنها به زندگی تأثیر می گذارد. به یاد داشته باشید افرادی که وسیله اضافی برای ابراز وجود دارند با چشمان مختلف به جهان نگاه می کنند و پیامهای اساسی را درک می کنند که همه نمی توانند متوجه شوند.

افزایش باور به رویاها و آرزوها

کودکان ممکن است با انعکاس مکان ها، مشاغل یا آرمان های مورد نظر و رویایی خود، اولین قدم در راه موفقیت بردارند. زیرا دیدن هر چیز مادی یا معنوی در خواب در حین تولید باعث افزایش اعتماد به نفس و اعتقادات آنها می شود.

در پاسخ به این سوال که چرا باید به کودکان نقاشی کردن را بیاموزیم؟

چون این امر سبب افزایش گرایش آنها به هنر می شود

کودکانی که نقاشی می کنند احترام و علاقه بیشتری به هنر پیدا می کنند. علاوه بر این، مطالعاتی وجود دارد که ثابت می کند کودکان با سلیقه بهتری پس از بزرگ شدن افراد ظریف و ملایم تری می شوند. به حدی که حتی صادقانه نیست که علاقه مندان به هر رشته هنری به سایر رشته ها نیز علاقه مند باشند. به عبارت دیگر، لذت کودکی که از موسیقی یا باله نقاشی می کشد نیز متفاوت است.

آنها اصیل و خلاق می شوند

نقاشی به کودکان می آموزد که تکه ای از خودشان را به هر جنبه از زندگی اضافه کنند. به همین دلیل، کودکانی که نقاشی می کنند بیشتر به تولید چیزهای اصلی عادت می کنند. این در بسیاری از کارهایی که انجام می دهند منعکس شده است.

منابع:https://www.iyihisset.com/sev/cocuk/resim-yapmanin-cocuga-faydalari

https://www.pinar.com.tr/yasam-pinarim/19092014/page2.html

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.