چرا باید به کودکان مسائل علمی را آموزش داد؟

خواندن و ریاضیات مقدماتی شاید به دلایل مشخصی کانون اصلی آموزش اوایل دوران کودکی هستند. در حالی که خواندن و ریاضیات به خودی خود مشکلی ندارند ، اما عدم تأکید بر آموزش مسائل علمی به کودکان خردسال می تواند کسری یا شکافی ایجاد کند که به سختی می توان در آینده جبران کرد ، خصوصاً برای دانش آموزانی که در خانه به منابع آموزشی دسترسی ندارند. پس چرا شناختن این شکاف و ایجاد تغییراتی در آموزش علوم اولیه کودک برای ما مهم است؟ بگذارید راه ها را بشماریم.

کودکان خردسال در اول راه یادگیری هستند. در همان ابتدا آن ها را با سوالات زیادی خواهید یافت ، از “چرا آسمان آبی است؟” به “چگونه به اینجا رسیدم؟” برای کودکان ، یادگیری چیزی نیست که در چهار دیوار یک مدرسه اتفاق بیفتد. نه ، یادگیری خود زندگی است. در گوشه و کنار هر جا کنجکاوی جدیدی وجود دارد و کودکان از پرسیدن(چگونه؟ و چرا) نمی ترسند. وقتی در این سال های ابتدایی وقت خود را صرف آموزش علم به کودکان نمی کنیم ، وقت اصلی را از دست می دهیم. بچه ها از قبل مایل به پرسیدن سوالات هستند. آیا نباید این لحظه ها را درک کنیم و حتی فرصت هایی را برای القای این لحظه ها ایجاد کنیم؟ و به جستجوی جدی مسائل علمی بپردازیم؟

کودکان خردسال یادگیرنده های طبیعی مسائل عملی هستند. کودکان خردسال نه تنها با اشتیاق خود را به بازی های جسمی می اندازند ، بلکه از این طریق نیز بهتر یاد می گیرند. یادگیری از طریق بازی فرصتی مناسب برای این دانش آموزان حرکتی و لمسی است تا فرایندهای ساده مسائل علمی مانند علت و معلول را تجربه کنند. متأسفانه اگر برای آزمایش و یادگیری مسائل علمی تا دوره بلوغ صبر کنیم ، فرصت از دست خواهد رفت ، زیرا کودکان خردسال از قبل آماده و مشتاق فهمیدن هستند.

مسائل علمی به کودکان خردسال امکان می دهد مهارت های زندگی خود را پرورش دهند. همانطور که افراد در زمینه های مختلف علمی می دانند ، تحقیق در مسائل علمی نیاز به ارتباط ، پشتکار ، سازماندهی و توجه به جزئیات دارد. همه اینها مهارتهایی است که مربیان دوران کودکی در آرزوی پرورش آنها در دانش آموزان خود هستند. بله ، این مهارت ها را می توان خارج از علم توسعه داد. اما برای یک آموزش کاملاً دقیق ، چرا کودکان خردسال را با علم آشنا نکنید و به آنها کمک نکنید تا این ویژگی ها را به صورت برنامه درسی انجام دهند؟

آموزش-مسائل-علمی-به-کودکان

علایق اولیه کودکان در زندگی مستقیماً بر علایق آنها در آینده تأثیر می گذارد. کودکان مشغول کشف این هستند که چه کسی هستند. جمله ای که به سنت فرانسیس ژاویر نسبت داده شده است ، این نکته را برجسته می کند: “یک کودک را در هفت سالگی به من نشان بده تا من آن را در بزرگسالی به تو نشان دهم” شروع آموزش مسائل علمی زودهنگام تضمینی برای کمک به کودک در راه شناخت خود و دیگران است ، زیرا انسان در کودکی شروع به پرورش احساسات و تمایلات خود می کنند. آموزش موفقیت آمیز مسائل علمی تضمین می کند که، ” در سالهای ابتدایی دانش آموزان علاقه خود را به هویت و مشاغل شکل می دهند – خیلی زودتر از آنکه احتمالاً بسیاری از افراد تصور می کنند.

فواید-یادگیری-مسائل-علمی-در-کودکی

فواید یادگیری مسائل علمی در کودکی

برای اکثر اگر نه همه دانش آموزان جوان ، علم گسترش دنیای روزمره آنهاست. علم به شما می آموزد که چگونه همه چیز در اطراف خود را کشف و تجربه کنید ، و این چیزی است که آنها به طور طبیعی انجام می دهند. بنابراین علم موضوع ایده آل برای تکمیل کنجکاوی طبیعی کودک است. به همین دلیل است که یادگیری مسائل علمی کودکان در اوایل زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا فواید آن بسیار زیاد است. به برخی از سوالاتی که کودکان مدام می پرسند ، فکر کنید. “چرا آسمان آبی است؟” و “چرا آن میوه کاج افتاد؟” علم کمک می کند تا به همه این سوالات پاسخ دهد. به علاوه ، اگر علم به درستی ارائه شود ، می تواند برای کودکان بسیار سرگرم کننده باشد. برای مربیان آموزش علوم ، این فرصتی است که می تواند تأثیر مثبت فوق العاده ای در شکل گیری افکار و عقاید کودکان داشته باشد. در حقیقت ، تحقیقات نشان داده است که با رسیدن به سن ۷ سالگی ، اکثر کودکان در مورد علم نظر مثبت یا منفی دارند. مربیان دوران کودکی تأثیر بسیار بهتری نسبت به سایر مقاطع تحصیلی در پتانسیل کودک برای جستجوی شغل علمی یا مهندسی دارند.

بنابراین یادگیری مسائل علمی در اوایل کودکی چه فوایدی دارد؟

 برای مبتدیان ، مسائل علمی شامل ارتباطات زیادی با دیگران است. بنابراین کودکان فرصت صحبت و گوش دادن به دیگران را پیدا می کنند. همچنین صبر و استقامت را می آموزد زیرا بیشتر اوقات ، همه چیز در علم در یک شب اتفاق نمی افتد. مهارت های زندگی دیگر که همراه با یادگیری علم همراه است شامل مهارت حل مسئله و تحقیق است. یادگیری علم در اوایل کودکی به آنها امکان می دهد قبل از اینکه واقعاً کاری را بکنند ، درمورد آنچه ممکن است اتفاق بیفتد ، فکر کنند ، بنابراین آنها فرضیه هایی را در ذهن خود ایجاد می کنند. آنها همچنین یاد خواهند گرفت که اولین بار همه چیز کارساز نخواهد بود و باید بفهمند چه اشتباهی رخ داده است ، چگونه آن را برطرف کرده و دوباره امتحان کنند. با نگاه به آینده آنها ، فرصت های شغلی بسیار زیاد است. برای کودکانی که علوم را زود خوانده اند و به این مطالعات ادامه می دهند ، مشاغل هیجان انگیز و ارزشمند زیادی در دسترس هستند. به عنوان مثال ، مشاغل مربوط به انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و انرژی آبی به سرعت در حال افزایش است. تحقیقات پزشکی بخش دیگری است که در حال افزایش است زیرا دانشمندان مدرن در زمینه درمان بیماری ها راه را برای دانشمندان آینده هموار می کنند.

یادگیری-مسائل-علمی

مهمتر از همه ، بیشترین فایده ای که یادگیری مسائل علمی برای کودکان دارد این است که خیلی زود به آنها می آموزد چگونه فکر کنند و به شکلی سالم در خود شکاکیت را ایجاد کنند به این معنی که کودکان بیش از آنکه به عقاید دیگران اعتماد کنند و آنها را مسلم بدانند ، به عقاید خود در مورد جهان خواهند رسید.

منبع:https://jobs.newscientist.com/en-gb/article/why-attracting-young-children-to-science-is-important/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *