وبلاگ, ویژه والدین

پدر و مادرانی که به مغز کودک شان آسیب می رسانند

تومودا آکمی پژوهشگر ژاپنی متخصص در رشد روانی کودکان به کمک دانشگاه هاروارد مغز 1500 کودک را با MRI اسکن کرده است تا تاثیر رفتار والدین بر مغز کودکان را بررسی کند. این متخصص پرورش کودکان نتیجه ی تحقیقاتش را در کتاب “پدر و مادرانی که به مغز کودکشان آسیب می رسانند” به تازگی منتشر کرده است. او رفتار اولیایی که با روش های نامناسب پرورشی نه تنها به شخصیت کودک بلکه ناخواسته به مغزش هم آسیب وارد می کنند را تشریح کرده است.

  •  دعوای شدید پدر و مادر در برابر کودک

کودکی که در معرض دیدن دائم چنین صحنه ایست بخشی از مغزش نسبت به کودکان معمولی تا شش درصد کوچکتر می شود. نتیجه ی آن کاهش توانایی درک گفتاری کودک است.

  • دخالت بیش از حد والدین

در مورد کودکانی که به سنی رسیده اند که می توانند کارهای شخصی شان را خودشان انجام بدهند.اگر والدین دائم در پوشاک، خوراک، بازی، همراه بردن لوازم مدرسه و … دخالت کنند، باعث می شود کودک فکر کند مورد اعتماد قرار نگرفته است.در این نوع کودکان بخشی از مغز که مسئول احساس خطر و ترس است تغییر شکل می دهد.احتمال زیادی دارد چنین کودکانی در بزرگسالی تبدیل به افراد ترسو و بدون اعتماد بنفس شوند.

  • استفاده ی زیاد کودک از تبلت یا اسمارت فون

مغز این کودک در قسمت corpus callosum مسئول کنترل احساسات است.کودک از ایجاد ارتباط با والدین یا دیگر کودکان ناتوان می شود.چنین کودکانی توانایی فعالیت جمعی را از دست می دهند.

  • انجام اعمال مورد تنفر کودک به وسیله ی والدین،مانند لخت گشتن آنها در خانه

کودکی که از دیدن چنین صحنه ای منزجز است،ناخودآگاه مغزش تحت استرس قرار می گیرد تا آن صحنه را نبیند.

در بخش بینایی مغز این چنین کودکانی تغییر شکل و کوچک شدن مشاهده شده که بر روی میزان حافظه یا درک مفاهیم تاثیر منفی داشته است.با کودکان گفتگو کنید تا متوجه شوید دیدن چه صحنه هایی را دوست ندارند تا از انجام آن در مقابل او پرهیز کنید.

  • مقایسه کردن کودک با دیگران همراه با سرزنش او

چنین عملی غرور کودک را خدشه دار و استرس بزرگی به او وارد می کند. مغز چنین کودکانی در بزرگسالی دچار اعتیاد به مواد مخدر یا مشروب شوند.

تک تک انسان ها با هم متفاوتند. اگر از موردی در فرزندتان ناراضی هستید، بدون مقایسه کردنش با دیگران برای رفع مشکلش تلاش کنید.

  • سرزنش های احساساتی و تند

در حقیقت تحقیر کلامی کودک از مجازات بدنی آسیب بیشتری به او وارد می کند.بخش شنوایی مغز این کودکان تورم زیادی به دنبال تحقیر کلامی کودک از خود نشان داده است.حتی مواردی از ناشنوا شدن کودک هم دیده شده در حالیکه گوش و سیستم شنوایی هیچ آسیبی ندیده است.در مواردی که قصد بیان رفتار بد کودک را دارید، حداکثر در 60 ثانیه انجامش دهید.نقدهایی که بیشتر از این مدت باشد، اکثرا از عامل اصلی دور می شود و تبدیل به بیرون ریختن احساسات تند والدین در قالب موعظه با واژه های آزار دهنده و تحقیرآمیز می شود.

فراموش نکنید مغز کودکان قابلیت انعطاف زیادی دارد. از هر زمانی که به اشتباه های تربیتی پی ببرید و روش تان را تصحیح کنید، فرصت ترمیم مغز و اخلاق کودک امکان پذیر است. 

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

1 دیدگاه در “پدر و مادرانی که به مغز کودک شان آسیب می رسانند

  1. سارا گفت:

    یه مطلب بنویسید برای بچه هایی که مغز ماماناشون رو داغون کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.