ورزش کودکان در خانه

ورزش کودکان در خانه

با توجه به اینکه اکثر ما همه روزه در خانه هستیم، این به معنای دور ماندن از ورزش نمی تواند باشد. به خصوص برای کودکان که در تمام مدت روز و در شرایط عادی انرژی خود را با فعالیت های مختلف مورد سنجش قرار می دهند، ما باید راه حل های مختلف ورزشی را به خانه بیاوریم. شما می توانید با ورزش کودکان در خانه نه تنها انرژی آنها را کاهش دهید بلکه باعث کاهش استرس در کودکان، ایجاد عضلات و استخوان های قوی در آنها، جلوگیری از بهبود بیماری های مختلف جسمی و فواید زیاد دیگر شوید. نینوپیا سعی کرده در این مقاله روش های ورزش کودکان در خانه را به شما پیشنهاد میده.

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

ورزش کودکان در خانه

ورزش در خانه برای کودکان

فعالیت های زیادی وجود دارد که می توانید برای سرگرمی و بهره وری بیشتر اوقات فراغت خود در خانه انجام دهید. با این حال، اگر وقت خود را در خانه با کودک خود می گذرانید، می توانید این فعالیت ها را طوری سازماندهی کنید که کودک شما نیز در آن حضور داشته باشد و فعالیت های خلاقانه و لذت بخشی را با هم کشف کنید.

ورزش کودکان در خانه جنبه های سرگرم کننده زیادی خواهد داشت. به خصوص با فعالیت هایی مانند حرکات ژیمناستیک کودکان یا طناب زدن، انرژی جدیدی به زندگی آنها اضافه می شود. برای ورزش کردن کودکان در خانه می توانید ورزشهای با انرژی بیشتر کودکان مانند طناب زدن، دراز و نشست، ورزش بسکتبال از نوع خانگی، اسکات، بوکس و کشش را امتحان کنید. همچنین می توانید با نگاهی به فعالیت های ورزشی که می توانید با فرزندان خود انجام دهید، یک برنامه عالی برای خود تهیه کنید و رشد آنها را به روشی بسیار لذت بخش تقویت کنید.

ورزش برای کودکان در خانه

اول از همه، الگوی خواب باید ارائه شود. کودکان باید زود بخوابند و زود بیدار شوند … زمان بیدار شدن بدن ما یکی از عواملی است که بیشترین تأثیر را در انرژی ما در طول روز دارد.

کودکان باید روز را با یک صبحانه غنی از پروتئین آغاز کنند.

حرکات ما با شیوع همه گیر کاهش یافت. به همین دلیل ، لازم است که عادات غذایی کودکان در سطح سالم باشد. می توانید میان وعده هایی تهیه کنید که قند و چربی کمی برای کودک شما باشد. پیشنهاد می کنم مقاله تغدیه در کودکان را مطالعه کنید.

در جایی که با فرزندتان حرکت می کنید فعالیت هایی را ایجاد کنید. به عنوان مثال ، می توانید آیین رقص صبحگاهی را بهبود بخشید و با متوقف کردن ایستگاه در اتاق ها حرکت متفاوتی را برای هر ایستگاه تعیین کنید. شما می توانید مسئولیت های مربوط به چیدمان خانه را سرگرم کننده قرار دهید و فرزندان خود را نیز در این مسئولیت ها قرار دهید.

بدن ما در طول روز دائماً به جلو (خم شدن) حرکت می کند ، اما حرکت عقب (کششی) محدود است. از آنجایی که کودکان به دلیل آموزش از راه دور برای مدت طولانی جلوی صفحه می مانند ، باید حرکاتی انجام دهند که بدن را به عقب برده و بین درس ها آنها را آرام کند. بعضی اوقات این حرکات می تواند حرکاتی مانند پرش از طناب ، بازی اسقاق ، چرخاندن حلقه ها باشد.

اگر می خواهید فرزندانتان دوره همه گیری را به طور موثر سپری کنند ، شما نیز باید درگیر این روند شوید. با کودکان می توانید با قرار دادن بالشتک ها روی زمین در خانه حرکات کوچک انجام دهید. بنابراین ، روابط شما با فرزندتان نیز تقویت می شود.

پیشنهادات ورزش در خانه برای گروه های سنی

۱-۲ سالگی: برای حمایت از کودکانی که بدن خود را تازه کشف کرده اند و تلاش زیادی برای راه رفتن دارند، برای ورزش کودکان در خانه ۱-۲ ساله باید تمرینات پیاده روی را به دلایل مختلف انجام داد. اگر کودک با حمایت والدین سعی در راه رفتن دارد، به خصوص اگر کف پا مستقیماً با زمین تماس پیدا کند، گیرنده های تعادل زیر پاها فعال شده و کودک تعادل و سریعتر راه رفتن را یاد می گیرد.

۳-۴ سالگی: از آنجا که این دوره یک دوره یادگیری از طریق بازی است، بنابراین ترجیح بازی های آموزشی در ترکیب ورزش کودکان در خانه مهم است. بسیاری از بازی ها، مانند پرتاب توپ به سمت هدف، بازی هایی شامل پریدن قرار دادن سریع اسباب بازی های به رنگ مشخص در جعبه هایی که از یکدیگر فاصله دارند، تقلید از نحوه حرکت حیوان نام برده، نیازهای حرکتی روزانه این گروه سنی را برآورده می کند. آویزان شدن بر روی میله کشش یا پرش روی ترامپولین، به آنها امکان می دهد انرژی خود را پرتاب کنند و ترشح هورمون هایی را که برای ایمنی بدن آنها مهم است، تحریک کنند.

۵-۷ سالگی: کودکان این گروه سنی، بدنبال جسم هایی که در حال حرکت هستند، دامنه توجه و تعادل خود را بهبود می بخشند. ورزش کودکان در خانه همراه با فعالیت های رقص با محتوای تقلیدی در خانه، حرکات پرشی به مناطقی که با نوارهای متصل به زمین مشخص شده اند، تمرینات قدرتی با وزن بدن خود، تخته ها، نشستن روی دیوار و کشیدن شاتل ها را می توان به تعداد کم انجام داد.

۸-۹ سالگی: کودکان می توانند فعالیتهای پیچیده تری را در این محدوده سنی انجام دهند. توسعه چند جهته باید در همان برنامه و بدون اینکه از حالت بازی در آید باشد. تلاش برای ایستادن روی یک پا تعادل شما را بهبود می بخشد و اگر از او بخواهید که چشمان خود را هنگام ایستادن روی یک پا ببندد حس عمیق تعادل را بهبود می بخشد.

۱۰-۱۲ سالگی: ورزش کودکان در خانه با ایجاد یک مسیر هماهنگی که شامل پریدن، خزیدن، نگه داشتن، فشار دادن، کشیدن، غلتیدن است، می توان یک مسیر مسابقه را آماده کرد. در صورت داشتن شاخه ورزشی که او در آن شرکت می کند، می توان مطابق با این شاخه مطالعات فنی انجام داد. به عنوان مثال، اگر کودکی دارید که در یک دوره فوتبال شرکت می کند، می توان تمرینات برگشت توپ را در حالت ایستاده، زانو یا سر انجام داد.

ورزش کودکان در خانه

حرکات ژیمناستیک کودکان در خانه

ورزش کودکان در خانه میتونه فواید بسیار زیادی داشته باشه و به عبارتی علاوه بر سرگرمی میتونه حتی روی رشد کودک هم اثر بزاره. از جمله ورزش هایی که میتونید توی خونه با کودکتون تمرین کنید، ژیمناستیک هست.

از اونجایی که امروزه ویدیوهای زیادی توی اینترنت هست که حرکت های ژیمناستیک رو یاد میده شما میتونید به راحتی این ویدیوها رو ببینید و حرکت های مختلف رو به کودکتون یاد بدید.

البته ما در ادامه به چند مورد از حرکات ژیمناستیک کودکان در خانه اشاره می کنیم. اما قبل از اینکه چند حرکت مهم ژیمناستیک رو برای شما معرفی کنیم باید دو نکته مهم را حتما در نظر بگیرید یکی اینکه دقت کنید که توانایی کودکتون چقدر هست و متناسب با سن و توانایی اون حرکات رو بهش یاد بدید. نکته دیگه اینه که در هنگام یادگیری تمامی حرکات باید کنار کودکتون باشید و به آرامی و با دقت بهش حرکاتو یاد بدید.

نیم پشتک : این نوعی از حرکات ژیمناستیک هست و توی این حرکت ژیمناست یکی از پاهای خودش رو جلو میاره و دستارو در حالی که به گوش هاش چسبیدن بالا نگه میداره. مدت کمی بعد دست ها روی زمین قرار داده میشن و پای عقبی از زمین بلند میشه.

جهش پاباز : توی این حرکت ژیمناست باید انگشتاشو بالا بگیره و حدود دو الی سه قدم دو کند و با کمک یک پای خود به جهت جلو برخیزد و به عبارتی یک پا در جهت افقی به جلو و پای دیگر به عقب کشیده می شود. سپس بر روی پایی که به عنوان تکیه‌گاه بود فرود می آید.

پرش مستقیم : در این حرکت که با حالتی ایستاده آغاز می شود یک پا در جلوی دیگری قرار می گیرد و کل بدن برای انجام یک پرش مستقیم در هوا آماده میشه. در طول پرواز پاها صاف هستند و در زمان فرودپاشنه ها کمی بالا میان و زانوها هم به حالت خمیده در میان.

راه های خلاقانه ورزش کودکان در خانه

هر چقدر که سعی کنید ورزش کودکان در خانه خلاقانه باشد مهارت کودک به همان اندازه نیز بهتر رشد میکنه. از جمله ورزش خلاقانه برای کودکان می توان به عنوان مثال به بازی چراغ سبز، چراغ قرمز اشاره کرد.

برای این بازی باید فاصله های معینی رو تعیین کنید و به هر کدام از کودکان یک توب بدید تا از این مانع ها دریبل بزنند و با چشمانی بسته و بدون اینکه بدانید که کدام کودک به کجا رسیده است به صودت تصادفی فرمان ایست رو بدید تا هر کودک در هر جایی که هست متوقف بشه.

کودکی که عقب افتاده باید از ابتدا شروع کند و این کار تا جایی ادامه دارد که نفر اول دریبل خودش رو تموم کنه. این نوع که هم به عنوان ورزش و هم بازی و سرگرمی برای کودک است باعث میشه تمرکز و سرعت حرکت کودک رشد کنه و از این نظر ورزش خلاقانه میتونه به کودکتون کمک کنه. پیشنهاد میکنم مقاله فواید آموزش تکنیک‌های ورزشی به کودکان را مطالعه کنید.

سوالات متداول ورزش کودکان در خانه

کودکی که به طور مدام ورزش میکنه نسبت به کودکان دیگر که فعالیتی ندارند مزایایی مثل محکم تر بودن استخوان ها و ماهیچه ها، بدنی با استقامت بیشتر، کاهش احتمال افزایش وزن و ظاهر و فیزیک بهتر رو خواهد داشت.

والدین باید از کودکشون مطمئن بشن که فعالیتی با مقدار لازم و کافی در طول روز داشته اند. میتوان گفت که این میزان میتونه حدود ۶۰ دقیقه در طول روز برای کودکان لازم باشه.

5/5 - (1 امتیاز)
اگر این مقاله را دوست داشتی برای دوستات بفرست
نظر خود را در مقاله با ما به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه در “ورزش کودکان در خانه

 1. مینا امینی گفت:

  سلام پسر من 5 سالشه می خوام بفرستمش کلاس ورزش. منتها الان خیلی سرماخوردگی زیاد شده شما دوره آنلاین ورزشی دارید؟

  1. مشاوره نینوپیا گفت:

   سلام مینای عزیز
   بله ما برای گروه سنی 3 سال به بالا در رشته های مختلف ورزشی دوره آنلاین داریم که می توانید از بخش ورزش و سلامتی اطلاعات مربوط به دوره ها را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید از این مقاله ها خوشت بیاد
نقاشی کودکان

آموزش نقاشی کودکان

آموزش نقاشی کودکان در واقع مجسم کردن و به تصویر کشیدن رویاها و تخیلات و احساسات و حالات درونی کودک

انتخاب مهد کودک مناسب

آیا مهدکودک نقش بسزایی در رشد کودکان خردسال دارد؟ مهد کودک برنامه هایی را ارائه می دهد که برای آماده

کودک مستقل

متاسفانه بسیاری از والدین با رفتارها و عملکردهای نادرست موجب می شوند که کودک به صورت مستقل پرورش نیابد و

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد ویژه وبینار تقویت هوش هیجانی در کودکان
کدتخفیف =ninoho