بهبود هوش هیجانی کودک شما

در اینجا می توانید در مورد هوش هیجانی و برخی فعالیتهایی که می توانید برای کمک به رشد هوش هیجانی کودک خود در خانه استفاده کنید ، اطلاعات کسب کنید.

به طور خلاصه ، هوش هیجانی توانایی آگاهی ، درک ، کنترل و بیان احساسات ماست. این همچنین در مورد ایجاد همدلی و توانایی ما در ایجاد روابط عمیق با دیگران است.

کودک باهوش از نظر احساسی چگونه است؟

کودکانی که هوش هیجانی خود را رشد داده اند عبارتند از:

از احساسات خود آگاه هستند و واژگان لازم برای نامگذاری احساساتی که در حال تجربه آن هستند را دارند.

معمولاً قادر به درک آنچه باعث شده است آنها احساس خاصی کنند هستند و می توانند آن را توضیح دهند.

قادر به ایجاد استراتژی برای مقابله با احساسات به روشی مناسب است.

قادر به در نظر گرفتن احساسات دیگران در شرایط متفاوت است.

چرا هوش هیجانی مهم است؟

هر کسی که سعی کرده است هنگام ناراحتی ، عصبانیت یا بسیار هیجان زده به وضوح فکر کند ، درک خواهد کرد که احساسات چقدر می توانند بر ما سلطه داشته باشند. احساسات بخشی از انسان بودن است و کودکان نوپا ، کودکان و نوجوانان ما نیاز به کمک و پشتیبانی دارند تا آنها را به ابزاری برای کنار آمدن با احساسات بزرگ خود مجهز کنیم. همه احساسات مهم هستند و احساس شرمندگی وجود ندارد زیرا احساسات مختلف تجربه می شود. درک ، برچسب زدن و کنترل احساسات منجر به کودکان شادتری می شود که احساس امنیت و آرامش می کنند.

اهمیت-تقویت-هوش-هیجانی-در-کودک

تأثیر آموزش هوش هیجانی چیست؟

کودکانی که از نظر احساسی باهوش هستند می توانند:

ایجاد و حفظ روابط سالم ؛

برقراری ارتباط مثبت و نه دفاعی ؛

مقابله با چالش ها با روشی کمتر مضطرب و مثبت

استرس کمتری داشته باشند.

اگر کودکی نتواند احساسات خود را پردازش کند و به طور مناسب با آنها برخورد کند ، ممکن است ‘گیر کند’ ، و هر بار که در موقعیت مشابهی قرار می گیرید ، با همان احساسات پاسخ دهد. این وضعیت همیشه محرک آن احساسات خواهد بود. به عنوان مثال ، اگر از کودکی که از او خواسته می شود کلمات را هجی کند و او به دلیل عدم موفقیت احساس شرم کند ، این کودک همیشه هجی ها را با احساسات منفی ارتباط می دهد.

علائم هوش هیجانی ضعیف چیست؟

اگر کودکی مهارت مدیریت احساسات خود را پیدا نکرده است ، آنها:

نمی تواند طیف گسترده ای از احساسات را توصیف کند که نشان می دهد آنها چه حسی دارند.

بندرت در مورد احساسات خود صحبت می کنند.

احساسات خود را به روشهای انفجاری مانند ضربه و فریاد بیان کنند.

نمی تواند تشخیص دهد که چه زمانی احساسات آنها یهتر شده است.

هوش-هیجانی

چگونه می توانم هوش هیجانی را به فرزندم بیاموزم؟

کودکان خردسال نیاز به آموزش و الگوسازی از هوش هیجانی توسط بزرگسالان کلیدی در زندگی خود دارند. روش های ذکر شده در زیر می تواند به کودک شما کمک کند تا هوش هیجانی خود را توسعه دهد.

  1. احساسات را تأیید و برچسب بزنید.

نادیده گرفتن یا انکار احساس کودک شما می تواند باعث ناراحتی بیشتر شود. به عنوان والدین ، ​​طبیعی است که گاهی اوقات زمانی که کودک احساس بدی دارد سعی کنید مثبت باشید و به آنها بگویید “نگران نباش” یا “خوب می شود”. با این حال ، اگرچه قصد شما خوبی است ، اما این یک تضاد با حالت عاطفی فرزند شما است و می تواند منجر به احساس سو تفاهم در وی شود و در ارتباط شما با فرزند شما تأثیر می گذارد. درعوض ، سعی کنید با صدای آرام و همدلی کودک خود را از احساسات خود آگاه کنید و احساسات اور ا نامگذاری کنید. به عنوان مثال ، ممکن است با صدایی آرارم و همدلانه بگویید: ‘می بینم که واقعاً ناراحت هستی. این که کاری را که دوست داریم انجام دهیم مجبور شویم در نیمه رها کنیم واقعا مار را ناراحت می کند.. سعی کنید چیزی بیشتر ، یا چیزی مخالف با احساسات فرزندتان نگویید ، بلکه فقط تا کنار رفتن احساس در کنار او باشید. با بیان احساسات برای کودک خود ، به او کمک می کنید تا احساساتی را که دارند برچسب گذاری کرده و هوش هیجانی خود را توسعه دهند.

کارت های احساسات می تواند به کودک کمک کنند تا با  انتخاب احساسی که تجربه می کنند و نشان دادن آن به شما احساسات خود را نیز برچسب گذاری کند. این به ویژه برای کودکانی که تمایلی به حرف زدن در مورد احساسات خود ندارند بسیار مفید است زیرا می توانند کارت را در معرض نمایش بگذارند تا احساس خود را به شما نشان دهند.

هوش-هیجانی-چیست؟

  1. درباره احساسات صحبت کنید

وقت بگذارید و با کودک در مورد احساساتش صحبت کنید و از او سوال کنید تا به او کمک کند تا درباره احساسات خود فکر کند. می توانید سوالاتی مانند این را مطرح کنید:

چه اتفاقی افتاده است که شما اینگونه احساس می کند؟

آیا می توانید احساس خود را توصیف کنید؟

اگر این اتفاق برای شما می افتاد احساس مشابهی داشتید؟

برای کمک کردن به این احساس چه کاری انجام می دهید؟

       ۳٫ به کودک خود کمک کنید تا بتواند احساسات خود را کنترل و تنظیم کند.

کودک شما نمی تواند به احساس خود کمک کند. احساسات شدید باعث می شود که ما سخت فکر کنیم و به روشی منطقی واکنش نشان ندهیم. غالباً ، هنگامی که کودک شما احساسات شدیدی مانند عصبانیت یا ترس از خود نشان می دهد ، می تواند حمله ای از اضطراب باشد (تصور کنید که در یک موقعیت واقعا استرس زا چگونه واکنش نشان می دهید). با این حال ، با کمک به کودک خود در ایجاد استراتژی هایی برای استفاده هنگام احساسات مختلف – و بحث منظم در مورد این مسئله – به کودک کمک می کنید تا استراتژی های لازم برای مقابله با این احساسات را در آینده ایجاد کند.

هوش-هیجانی-و-نام-گذاری-احساسات-کودک

۴٫به کودک خود کمک کنید تا همدلی ایجاد کند.

همدلی در هنگام مقابله با احساسات خود یک مهارت حیاتی است. اگر کودکی تصور کند که احساس خود را جای دیگری گذاشتن چیست(همدلی) ، احتمالاً در شرایطی که احساسات ناخوشایندی از خود نشان می دهند ، بهتر جواب می دهد ، در دوستی کردن بهتر عمل می کند و شادتر است. با استفاده از تصاویر ، داستان ها ، درام های تلویزیونی ، فیلم ها یا موقعیت های زندگی واقعی برای صحبت در مورد احساس مردم به کودک خود کمک کنید تا همدلی کند.

منبع:https://www.twinkl.co.za/blog/improving-your-childs-emotional-intelligence

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *