ویژه والدین

هفت فایده اعجاب آور آشپزی با کودکان

اکثر کودکان در کودکی دورانی را داشتند که در آن به آشپزی علاقه شدیدی داشتند.این کنجکاوی طبیعی فرصتی ویژه را برای والدین فراهم می کند تا بر روی یک تجربه آموزشی ویژه  یعنی هنر و علم آشپزی سرمایه گذاری کنند.

برای شروع یادگیری در آشپزخانه هیچگاه نه خیلی زود است و نه خیلی دیر.در دوران کودکی، بچه ها فعالیتهای اطرافشان را می بینند و آنها را فرا می گیرند.اسم بردن از غذاها با صدای بلند و شنیدن صدای مخلوط کن یادگیری بچه ها را تحریک می کند.نوپایان تجسم می کنند که چیزها چگونه کار می کنند و از کارهای ساده ای مانند ریختن و مخلوط کردن مواد با یکدیگر می آموزند.کودکان پیش دبستانی توانایی بهتری دارند که شکستن تخم مرغ و اندازه گیری مواد خشک و تر را به آنها بسپاریم.کودکان دبستانی می توانند کارهای پایه ای مانند خرد کردن و کوبیدن،و پخت و پز روی یک اجاق گاز(تحت نظارت)را به عهده بگیرند. کودکان  سنین میان کودکی و نوجوانی می توانند بیشتر با چاقو کار کنند و همچنین می توانند پیروی از  دستورهای غذایی را به صورت مستقل آغاز کنند.در آخر،نوجوانان،که به صورت طبیعی آزادی بیشتری را می طلبند، می توانند این آزادی را در آشپزخانه با کارهای ساده ، همچون لذت بردن از رسپی هایی مثل کیک های خانگی تا کارهای پیچیده تری مانند درست کردن کل غذای خانواده، به دست بیاورند.

نه تنها کودکان در تمامی گروههای سنی از آنچه در آشپزخانه اتفاق می افتد لذت می برند،بلکه فواید زیادی هم در این درگیر شدن وجود دارد. در اینجا لیست کوتاهی از تواناییهایی که کودکان در حین آشپزی آن را به دست می آورند،ارائه می گردد:

1.مهارتهای ریاضی:

دو برابر کردن یک دستور غذایی نیاز به مهارت جمع (و یا ضرب ) دارد،نصف کردن آن نیاز به تقسیم دارد، و نسبتهای دستور غذایی مثل ½ و ¾ قاشق غذاخوری مسائل ریاضی را به آشپزخانه می آورد. اغلب کودکان متوجه نمی شوند که دارند ریاضی تمرین می کنند!

2.درک مطلب:

خواندن و فهم دستورات مرحله به مرحله، اضافه کردن مواد به ترتیب، و تکنیک هایی همچون آمیختن ومخلوط کردن، همه اجزای مهم برای به نتیجه رسیدن یک غذا هستند.

  1. علم زندگی واقعی:

آشپزی یک آزمایش علمی است.نمک و بکینگ پودر بیش از اندازه، آرد ناکافی یا زمان بندی اشتباه حتما شما را به شکست می رساند. آشپزی فرصتی را برای کودکان فراهم می کند تا با علوم پایه، تجربه عملی  به دست آورند.

4.اعتماد به نفس:

آشپزی به کودکان اجازه می دهد تا بازخوردهای لحظه ای را به دست بیاورند که به آنها کمک می کند بیاموزند و در جهت شناخت خودشان رشد کنند.یادگیری یک مهارت جدید همچون آشپزی، به بالا بردن سالم اعتماد به نفس در کودکان مدرسه ای کمک می کند.

5.ارتباط:

یک جو آرام در آشپزخانه، فرصتی برای صحبت کردن در مورد هر چیزی را فراهم می کند! والدین می توانند از این موضوع به خصوص در مورد نوجوانان استفاده کنند چرا که ارتباط، کلید اصلی برای دستیابی به یک کودک خوب و سالم می باشد.

6.مهارتهای زندگی:

آشپزی یک مهارت زندگی است دقیقا مانند رانندگی کردن،یادگیری خواندن و یا شناکردن. همان طور که بچه ها بزرگ می شوند و به بزرگسالی نزدیک می شوند، غذا خوردن به عهده خودشان خواهد افتاد. درسهای آشپزی را در سنین پایین آغاز کنید، تا در بزرگسالی راحتتر آشپزی کنند.

7.خوشگذرونی:

مورد آخر که البته کم اهمیت هم نیست، این است که آشپزی یک تفریح است!خوشگذرانی کردن با کودکتان در آشپزخانه، خاطرات مثبت،حسهای خوب و غذای خوب را می سازد.با تمام فوایدی که آموزش آشپزی برای کودکتان دارد و بدون هیچ محدودیت در آغاز کردن این کار، شما منتظر چه هستید؟

منبع:www.zak.com

ترجمه شده توسط تیم نینوپیا

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

1 دیدگاه در “هفت فایده اعجاب آور آشپزی با کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.