ویژه والدین

نکاتی در مورد تربیت جنسی کودکان

تربیت جنسی کودکان به چه معناست؟

امروز مراحل رشد کودکان و قدرت یادگیری آنها و همچنین درکشان از جهان اطراف اهمیت بالایی دارد چرا که با شناخت و طرز تفکر کودک، نسبت به دنیای اطرافش است که می‌توان فهمید سطح درک او از جهان اطراف چقدر و چگونه است. و با شناختی که از او داریم بتوانیم برنامه‌ریزی‌های درست و کارایی برای او در نظر بگیریم. تربیت جنسی کودکان نیز یکی از مواردی است که باید به خوبی مد نظر والدین قرار بگیرد و راه یاد دادن آن به کودکان را به خوبی از بدانند. در حقیقت تربیت جنسی یکی از واجبات و ضروریاتی است که بسیار حساس است و باید به نحو احسن انجام بگیرد خانواده‌ها نیز در مقابل آن احساس مسئولیت سنگینی دارند.

آموزش مسائل جنسی به کودکان چگونه باید انجام بگیرد؟

 تربیت جنسی، یک شناخت درست و مناسب در کودکان، نسبت به رفتار مناسب، در رابطه با مسائل و موضوعات جنسی است. به این معنی که یک اطلاعات مناسب و صحیح در رابطه با این مسائل به کودکان انتقال داده می‌شود که بتواند باعث رشد کودک در زمینه اجتماعی شود و مانع از انحرافات فکری و رفتاری در آنها شود. نکته مهمی که والدین باید در نظر داشته باشند این است که در رابطه با این مسئله، که از حساسیت بالایی برخوردار است و اطلاعاتی که به کودک منتقل می‌شود زمینه‌ساز شخصیت اجتماعی او می‌شود؛ بنابراین باید در این رابطه اطلاعات مناسب و درستی به کودکان بدهند و رفتارهای صحیح و با حوصله‌ای در مقابل کودکان برای آموزش این مسئله انجام دهند چرا که ممکن است سوالی در مورد  این مسائل، برای کودک پیش بیاید؛ بزرگترها والدین باید سعی کنند که رابطه با آن، صبور باشند و ذهن کودک را به جای اینکه تلاش کنند  از موضوع پرت کنند یا فاصله دهند؛ بهتر است اطلاعاتی که لازم است را به او انتقال دهند تا ذهن او از لحاظ روانشناسی به آرامش لازم برسد.

 لازم به ذکر است که والدین در رابطه با تربیت جنسی کودکان باید کاملا مواظب باشند که در این راستا اطلاعات و آگاهی‌هایی که به کودک انتقال می دهند به صورت شایسته و درست باشد و از منتقل کردن این اطلاعات به روش غلط کاملاً خودداری کنند.

 متخصصین و روانشناسان عقیده دارند که غریزه جنسی از کودکی و حتی در زمانی که کودک در شکم مادر است، در انسان ظاهر می‌شود و همراه او رشد می‌کند. بنابراین طبق بررسی‌ها و مسائلی که کاملاً مشهود است، می‌توان  این است که کودکان تا سن ۳  تا ۴ سالگی در زندگی با آنها مواجه می‌شوند را به صورت کامل درک نمی‌کنند.

 مراحل رشد شناخت  و آگاهی در مورد مسائل جنسی در افراد معمولاً از طریق لمس شروع می‌شود، بنابراین می‌توان اشاره کرد که در کودکان رشد این غریزه هم همینطور می‌باشد یعنی زمانی که کودکان در سنین خیلی پایین تر هستند و درک درستی از این موضوع ندارند و ذهن آنها نسبت به این مسئله کاملاً پاک و صاف می باشد، چیزی که کاملاً مشهود است این است که کودکان زمانی که لخت هستند یا در موقعیتی قرار می‌گیرند که جنسیت خود را لمس می کنند سوال‌هایی در ذهن آنها شکل می‌گیرد و  کم کم این سوال‌ها در ذهن آن‌ها رشد می کند که در این وسط وظیفه بزرگ‌ترها این است که تا زمانی که کودک به جواب‌های نادرست در مورد این سالها برسد، بهتر است که آموزش های لازم به او داده شود.

نکته ای که والدین باید بدانند این است که در تربیت کودکان،  تربیت جنسی، یک مسئله مهم . حساس است که باید در روند آن، نهایت حوصله و تلاش را به کار ببرند که بتوانند کودک را به طریق صحیح در این راستا، راهنمایی کنند چرا که این مسئله، نقش بسیار مهمی در آینده کودک و پیشرفت او دارد.

 

در چه سنی به تربیت جنسی کودک بپردازیم

 تربیت جنسی کودکان سن و سال خاصی نمی‌شناسد و به سن خاصی محدود نمی‌شود بنابراین کودک از دوران کودکی باید با مسائل آشنا شود و می‌توان گفت از سه ساله ای که وارد دوره جدیدی از زندگی خود می شود تا دوره دبستان را برای او لازم است که در هر دوره به شکل و اشکال مختلفی باید باشد.

 همانطور که گفتیم این مسئله از حساسیت بالایی برخوردار است که گاهی تربیت غلط کودک در این راستا ممکن است سلامت روان او را به شدت کند و باعث بوجود آمدن مشکلات جبران‌ناپذیری در زندگی او شود بنابراین کاملا مواظب این مشکلات باشید.

 

نکات مهمی که در تربیت جنسی کودکان باید در نظر داشته باشیم

 

 برای تربیت جنسی کودکان لازم نیست که حتماً وارد بحث مستقیم در مورد مسائل شویم و به جای این کار بهتر است که کنجکاوی های کودک را تشخیص دهیم و در مواقعی که لازم به توضیح است برای توضیحات لازم را انجام دهیم.

  یکی از نکاتی که در رابطه با تربیت جنسی کودکان باید مد نظر داشته باشیم این است که در مواقعی که کودکان از این مسئله سوال میپرسند، یا کنجکاوی می کنند، به هیچ عنوان به او دروغ نگوییم و پنهان کاری نکنیم چرا که این کار باعث می شود که کودک نسبت به مسئله کنجکاو شود و به جوابهایی برسد که سلامت او را به خطر بیاندازد و به مسائل آسیب زایی که اطلاعات آنها باعث مشکل برای دست پیدا کند.

 وقتی که کودک در مورد مسائل جنسی سوال می پرسد سعی کنید با روش سوال پرسیدن اطلاعات و آگاهی کودک را مدیریت کنید به این طریق می توانید دانسته ها و اطلاعات کودک در مورد مسائل جنسی را سازماندهی کنید و مانع از انحرافات فکری او شوید.

 

نکته دیگری که در مورد تربیت جنسی کودکان باید بدانیم و اکثر خانواده ها این نکته را مورد توجه قرار ندادند این است که نقش پدر در تربیت جنسی دختر بسیار مهم است و می‌تواند نسبت به مادر، بهتر و مناسب‌تر کودک خود را از این مسئله به راهنمایی کنند و آگاهی او را بالا ببرد.

 برای اینکه کودک بتواند به خوبی مسائل جنسی را یاد بگیرد و با مشکلی مواجه نشود، بهتر است که اندام‌های جنسی او را برایش به عنوان اندام‌های خصوصی معرفی کنید و به او بفهمانید که این قسمت‌ها از بدنشان را نباید به کسی نشان دهند و یا اجازه دهند کسی لمس کند.

نتیجه گیری

تربیت جنسی کودکان به معنی آشنایی کودک با جهان اطراف است و هیچگونه ضرر یا زیانی برای او و آینده او ندارد  بلکه می‌تواند شروعی باشد که کودکان بتوانند به خوبی از خود مراقبت کنند.

 

 

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.