وبلاگ

نکاتی درباره راهکارهایی برای افزایش دقت و تمرکز در کودکان

راهکارهایی برای افزایش دقت و تمرکز در کودکان

کودکان آینده سازان هر کشوری هستند به همین دلیل تربیت هر کودک از هر لحاظ بسیار مهم است. البته به عنوان والدین، ​​شادی و رضایت فرزندانمان از زندگی عاطفی و اجتماعی آنها همیشه برای ما در اولویت است. قبل از بررسی راهکارهایی برای افزایش دقت و تمرکز در کودکان انجام اقدامات پیشگیرانه با شناخت عواملی که باعث کند شدن یا ضعیف شدن این مهارت می شود، مفید خواهد بود. علاوه بر این، ما آرزو می کنیم که کودک ما حداقل به سطح خاصی از موفقیت برسد. سطح توقع و انتظار زیادی از آنها داریم. در این روند دامنه توجه، توانایی تمرکز یا سطح انگیزه ممکن است مانعی باشد. به خصوص در این روزها که آموزش آنلاین بخشی از زندگی ماست، ممکن است مشکلات تداوم تمرکز و توجه را بیشتر ببینیم.

استفاده از صفحه نمایش بزرگترین یاور ما است که اخیراً نمی توانیم آن را رها کنیم و در بسیاری از موضوعات محتاج این هستیم. تلویزیون، تلفن، تبلت، فیلم های تماشا شده، کارتون، بازی های انجام شده، زمان صرف شده در شبکه های اجتماعی همه شامل این موارد می شود و تحقیقات ثابت می کند که استفاده از صفحه نمایش تأثیر منفی جدی بر روند توجه و تمرکز دارد، اگرچه به طور مستقیم باعث کمبود توجه نمی شود. اگرچه ما اثرات عصبی موج ناشی از صفحه را کنار می گذاریم، از آنجا که سرعت، روشنایی و حرکت روی صفحه در هیچ زمینه ای از زندگی واقعی نیست، برای آنچه واقعاً اتفاق می افتد بسیار دشوار می شود.

در راهکارهایی برای افزایش دقت و تمرکز در کودکان در حالی که تماشای یک فیلم قبل از خواب برای ما والدین یک روال آرام و راحت محسوب می شود، برای کودکان نیز می تواند بسیار جذاب باشد. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که حداقل 60 دقیقه قبل از خواب باید از صفحه نمایش استفاده شود، در غیر این صورت نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش، انتقال به خواب و ترشح ملاتونین را به تأخیر می اندازد، که خواب با کیفیت را تضمین می کند. ما می دانیم که خواب کافی و با کیفیت یکی از نیازهای اصلی مهارت تمرکز است.

بازی-برای-افزایش-دقت-و-تمرکز-کودک

مهارت تمرکز مسلماً شرایطی با بعد عصبی است، اما مهارتی است که می توان آن را توسعه داد، یاد گرفت و آموزش داد و به همین دلیل، بسیار مهم است که چگونه ما، به عنوان والدین، ​​از این لحاظ مانند هر موضوعی برای فرزندان خود الگو قرار بگیریم.

راهکارهایی برای افزایش دقت و تمرکز در کودکان که باید استفاده شود:

ساخت محیط زیست مناسب:

راهکارهایی برای افزایش دقت و تمرکز در کودکان این است که محیط بر اساس آن آماده شود. حتی اگر تزئین میز کار و قرار دادن اسباب بازی هایی که دوست دارند به ویژه دختران را بسیار هیجان زده می کند، نباید فراموش کرد که تاثیری در اختلال در تمرکز دارد. لازم است میز کار تا حد ممکن دارای رنگی آرام و نرم باشد، مواد زیادی به غیر از مواد مانند مداد، پاک کن و دفترچه یادداشت نداشته باشد، از سکوت محیط کار اطمینان حاصل کنید و صفحه را دور نگه دارید. ما می دانیم که هنگام کار، پای کودکان در هوا نمی ماند و زمین را لمس نمی کند، که باعث آرامش آنها می شود.

تعادل و ساخت و ساز در بازی ها:

یکی از راهکارهایی برای افزایش دقت و تمرکز در کودکان ساخت و ساز بازی است. این بازی قدرتمندترین منبعی است که ما برای کودکان در اختیار داریم و باید به طور کامل استفاده شود. بسیاری از بازی ها علاوه بر گذراندن وقت با هم و افزایش رابطه عاطفی بین شما، تمرکز مدل سازی در کودکان را افزایش می دهد. همچنین با بازی که شما به طور منظم و به روشی برنامه ریزی شده انجام می دهید، متوجه تغییرات عصبی می شود. در این مرحله، بسیاری از جعبه ها و بازی های فکری را می توان پیشنهاد داد. بازی هایی که از لحاظ نیاز به کنترل بدن و غلظت دارند، هر دو سرگرم کننده و بسیار پشتیبانی کننده هستند.

کاردستی-برای-افزایش-توجه-و-تمرکز-کودک

فعالیت و تمرین:

اثرات حرکت نه تنها بر رشد جسمی و سلامت بلکه بر رشد مغز نیز شناخته شده است. مطالعات اخیر نشان می دهد کودکانی که بی تحرک هستند و به طور مداوم در خانه هستند، تفاوت چشمگیری در میزان توجه و مهارت تمرکز در مقایسه با دیگران دارند. بنابراین، بیرون رفتن و راه رفتن، دویدن و پریدن یکی از راهکارهایی برای افزایش دقت و تمرکز در کودکان به شمار می رود.

دستورالعمل های درست:

اخیراً، ما والدین ناآگاهانه کودکان خود را به تنبلی می کشانیم و بسیاری از مناطق رشد مانند تمرکز را کاهش می دهیم. دادن دستورالعمل های متوالی یک تقویت کننده بسیار مهم برای تمرکز کودک ما است. بنابراین، بعد از اینکه این اسباب بازی را به اتاق خود بردید، می توانید با یک لیوان از آشپزخانه بیایید یا مانند تهیه لیست هنگام رفتن به فروشگاه و خرید 3 محصول را به عنوان وظیفه خود در نظر بگیرید.

انجام تنفس و تنظیم مقررات:

اخیراً، ما از دنیای بزرگسالان می دانیم که تأثیر تنفس صحیح بر توجه و روند کار است. وضعیت مشابهی برای کودکان نیز وجود دارد. آیا این کاملاً تعجب آور نیست که فعالیتهای نظارتی مانند دمیدن بادکنک، دمیدن آلات موسیقی، ساختن حباب و فوت کردن در شمع نیز با تأثیر بر ساختار مغز، یک اثر تقویت کننده مهم به شمار می رود. ممکن است فعالیت هایی وجود داشته باشد که می توانند دقیقاً قبل از زمان کار اضافه شوند.

بازی-کودکان-برای-افزایش-تمرکز

زمان درست:

باید بدانیم که ممکن است دوره های توجه و تمرکز کودکان در زمان های خاصی باشد و ممکن است پس از دوره های خاص از بین بروند. شاید واقع بینانه نباشد که صبر کنیم کودکمان 60 دقیقه و بدون وقفه تکالیف خود را شروع کند و به پایان برساند. بسته به سن و شرایط کودک خود، بین 20-30 دقیقه استراحت می کنیم، اما زمان استراحت 5-10 دقیقه است. مهم است که آن را به استراحت گرم محدود کنید. استراحت، بازی با اسباب بازی هایی که کودک دوست دارد، بازگشت به صفحه به معنای از دست دادن انگیزه و تمرکز برای ترک وقت استراحت و بازگشت به تکالیف است. نباید فراموش کرد که وقفه ها برای مدت کوتاهی نگه داشته می شوند و به منظور آرامش بخشیدن به ذهن هستند بنابراین یکی از راهکارهایی برای افزایش دقت و تمرکز در کودکان به شمار می رود.

منبع:https://www.mucitpanda.com/blogkonsatrasyonu-arttirmanin-yollari

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.