ویژه والدین

نکاتی درباره تربیت کودکان یک تا پنج سال

در طول پنج سال اول زندگی بچه ها، والدین آنها با سوالات مختلفی مواجه می شوند، آنها از خودشان می پرسند:” آیا بچه ی من، به من خیلی وابسته نشده؟ چرا بچه ی من انقدر سر و صدا دارد؟ اگه برم مغازه برای خرید و بچه ام داد و بیداد راه بندازه،چه کار کنم؟چرا باید مدام بهش بگم، این کار رو بکن، این کار رو نکن؟ آیا بچه ی من آمادگی رفتن به مهدکودک رو داد؟”

تربیت بچه ها به خصوص در پنج سال اول زندگی آنها کاری سخت و در عین حال جالب و لذت بخش است. شما به عنوان والدین کودک تان برای برآورده کردن نیازهای جسمی و عاطفی او باید سخت تلاش کنید تا فرزندتان یاد بگیرد که به شما اعتماد کند. در سال اول زندگی کودک مسئولیت های شما بسیار زیاد است. در سال دوم زندگی کودک، او سعی می کند خودش دست به تجربه بزند و استقلال کسب کند. کودکان سه تا پنج ساله ی شما سعی می کنند فعالانه و خلاقانه وارد عمل شوند و محیط اطراف شان را تجربه کنند. اگر در این دوران فرزندتان احساس پیشرفت و رشد کند و اعتماد بنفسش زیاد شود، در سنین بالاتر به خصوص زمانی که به مدرسه می رود، دانش آموز موفق تری خواهد شد.

نگرش بچه های پنج یا شش ساله نسبت به دنیای اطراف شان، با نگرش بچه های بزرگتر و یا والدین آنها متفاوت است. بچه ها در این گروه سنی بیشتر خود محور هستند و به خواسته ها و نگرش دیگران توجه چندانی ندارند. این مساله در روند تکامل و رشد آنها کاملا طبیعی است، به همین دلیل احتیاج به مراقبت و نظارت والدین دارند و والدین آنها مجبورند مدام به آنها بگویند که چه کاری بکنند و چه کاری نکنند. پرورش و تربیت فرزندان کاری سخت است و به صبر و پشتکار نیاز دارد. گاهی اوقات از خودتان بپرسید:” همه ی بچه های هشت ماهه مثل بچه ی من بی خوابند؟ تربیت بچه ها برای همه ی پدر و مادرها این قدر مهمه؟ همه ی بچه ها این قدر از غذاشون ایراد می گیرن؟ خیال تان آسوده باشد! بله، همه والدین با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند و شما تنها نیستید. هر قدر بیشتر درباره ی مراحل رشد فرزندتان بدانید، تربیت و پرورش او برایتان آسان تر خواهد شد.

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.