ویژه والدین

نحوه آموزش نظم به کودکان

نحوه آموزش نظم به کودکان

نظم و انضباط اصطلاحی است که همه با تردید به آن نزدیک می شوند. دلیل این امر ، این است که برخی از ما نظم و انضباط را سخت گیری و کمبود محبت می دانیم و برای همین نمی دانیم که چگونه آن را به درستی اعمال کنیم. نظم و انضباط ابزاری برای رفتار درست کودک و از بین بردن رفتارهای غلط است. به همین دلیل نحوه آموزش نظم به کودکان باید از توجه ویژه ای برخوردار باشد. برخلاف تصور عموم، نظم و انضباط نگرشی نیست که به سخت گیری نیاز داشته باشد، برعکس، به همان اندازه برای کودک مهم است که زندگی را بیاموزد و با خیال راحت جهان را بیاموزد و یاد بگیرد.

نحوه آموزش نظم به کودکان چیست؟

هیچ کودکی با دانستن مرزها متولد نمی شود، اما این یک واقعیت است که در زندگی ما محدودیت هایی وجود دارد و برای یک ارتباط سالم و یک محیط یادگیری ایمن باید محدودیت را رعایت کنیم. وظیفه والدین این است كه این محدودیت ها را به كودك بیاموزند و به آنها كمك كنند تا به مرور زمان خود نظم و انضباطی بدست آورند كه این امر با نظم و انضباط حاصل می شود. نحوه آموزش نظم به کودکان دارای قوانین و روال هایی است که مرزهای مورد نیاز کودک را ترسیم می کند و به قوانین اجتماعی، رفتارهای صحیح و خصوصیاتی که برای تبدیل شدن به یک فرد خوشبخت و با کفایت نیاز دارند، می دهد. وقتی محبت و ارتباط گرم خانوادگی با این نظم همراه باشد، محیط ایده آلی برای شکل گیری رفتار و شخصیت کودک در مسیر درست فراهم می شود.

نحوه-آموزش-نظم-به-کودکان

اعمال نحوه آموزش نظم به کودکان

برای نحوه آموزش نظم به کودکان نیازی به مجازات نیست. گوش دادن و صحبت کردن به کودکان می آموزد که بفهمند چرا رفتارهای منع شده برای آنها نادرست است، کدام رفتار در کدام محیط مناسب است و رفتار خود را مدیریت کنند و احساسات خود را درک کرده و ابراز کنند.

کودکی که در محیطی غیرقابل کنترل رشد می کند ممکن است احساس ناامنی و بی نظمی کند و کودکی که در خانواده ای با قوانین بسیار سختگیرانه و مرزهای دقیق رشد می کند می تواند با ترس و عزت نفس لازم رشد کند. به همین دلیل، برای والدین مهم است که روش انضباطی متناسب با ارزش ها، محدودیت ها و خلق و خوی کودک پیدا کنند.

تنظیم قوانین منطقی و معدود و پیروی از این قوانین در هر زمینه ای، اعمال نظم را آسان می کند. از نیاز و کنجکاوی کودک برای اکتشاف نباید غافل شد و نباید محیطی ایجاد کرد که مداوم در کودک مداخله شود. باید روش انضباطی با توجه به سطح رشد کودک، آنچه او می تواند یا نمی تواند انجام دهد، تعیین شود. همه افراد در خانه باید قوانین را رعایت کنند.

چه موقع نحوه آموزش نظم به کودکان آغاز می شود؟

محدودیت و نظم از نوزادی آغاز می شود. هنگامی که کودک شیرخوار 5-4 ماهه است، گاز گرفتن سینه مادر نشان می دهد که کودک در حال آزمایش مرزها است، مادر باید اجازه این کار را به او ندهد. کودک به طور طبیعی می خواهد محدودیت ها را کشف و کنترل کند. این روشی برای تعیین مرزهای مداوم در راه های جدید و راهنمایی از والدین است.

قانون طلایی نحوه آموزش نظم به کودکان

بزرگترین مهارت کودک این است که بلاتکلیفی والدین را خیلی راحت بفهمد و از آن استفاده کند. کودک با درک بلاتکلیفی والدین، ​​دائماً آنها را آزمایش می کند. برای کودک لازم است درک کند که قوانین با توجه به شرایط تغییر نمی کند و آنها باید در هر شرایطی از آنها پیروی کنند، محدودیت ها و قوانین تعیین شده باید مشخص باشد، آنها باید توسط مادر و پدر به همان روش اعمال شود و باید هر روز و در هر محیط معتبر باشد حتی اگر کشش های کمی وجود داشته باشد، نمی توان انتظار داشت که کودک در اولین بار قانون رفتار غلط را درک کند، بنابراین این بسیار مهم است. کودک هر بار با یک واکنش و محدودیت یکسان روبرو می شود.

نحوه-آموزش-نظم-به-کودک

راههایی برای نحوه آموزش نظم به کودکان

1- اولین راه نحوه آموزش نظم به کودکان این است که یک طرح روزانه تهیه کنید: برای خانه خود یک نمودار تهیه کنید. بگذارید این جدولی باشد که شامل زمان وعده های غذایی، اوقات بازی، اوقات خواب و زمان مطالعه برای کودک مدرسه ای شما باشد. درصورت عدم وجود وضعیت شدید، مراقب باشید که روال معمول را دنبال کنید. کودک باید بپذیرد که دستور باید رعایت شود.

2- تعیین قوانینی که در داخل خانه دنبال می شود: برای کودک خود توضیح دهید که در خانه مانند هر محیطی که در آن زندگی می کنند، قوانینی وجود دارد و در صورت عدم رعایت این قوانین، هرج و مرج ایجاد می شود، سپس قوانین را با سن او تنظیم کنید. مثلا؛ خشونت در این خانه ممنوع است. زیرا خشونت رفتاری ناخوشایند است و به شخص مقابل آسیب می رساند. به جای تنظیم قانونی که در مورد فرزند شما غیرممکن است، تنظیم قوانینی که می توانند برای مدت کوتاهی و به طور مداوم اعمال شوند، نتایج مثبت بیشتری به بار می آورد.

3- یکی از راههای نحوه آموزش نظم به کودکان این است که توضيحات خود را بيان كنيد: هنگامي كه به كودك مي گوييد يك كار را انجام دهد، حتماً دليل اين امر را بيان كنيد. مثلا؛ بعد از گفتن اینکه نباید غذای ناخواسته بخورید، در مورد تأثیرات منفی آن بر سلامتی به طور مفصل توضیح دهید.

4- مسئولیت: برای کودک مهم است که مسئولیت های کوچکی را که می تواند در خانه انجام دهد به عهده بگیرد تا خودش را به عنوان یک فرد در خانه احساس کند. مثلا؛ می تواند به مرتب کردن میز بعد از شام کمک کند یا مسئول جمع آوری اسباب بازی ها باشد.

5- منسجم باشید: وقتی والدین به طور مداوم رفتار می کنند و آنچه را که می گویند به کار می برند، می توانند تأثیر مطلوبی بر فرزندان خود بگذارند. زیرا رفتار سازگار به کودک احساس امنیت، اطمینان و کنترل می دهد.

6- به رسمیت بشناسید: فراموش نکنید که از ویژگیهای رفتاری مثبت فرزندتان که از این قوانین پیروی می کنند قدردانی کنید.

منابع:https://www.hurriyet.com.tr/aile/yazarlar/kevser-orak/cocugu-tatli-dille-disipline-etmenin-8-yontemi-421796

https://www.cocukludunya.com/uzman-yazilari/cocuklara-disiplin-nasil verilir.html

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.