وبلاگ, ویژه والدین

ممنوعیت تماشای تلویزیون تا 18ماهگی کودک

  • مغز کودکان زیر 18 ماه اینگونه برنامه ریزی شده است که ازتعامل با دنیای اطرافش یاد بگیرد.کودک زمانی که تلویزیون نگاه میکند در حال هیچ تعاملی با دنیا نیست و این یعنی زمانی که کودک در حال تماشای تلویزیون است در حال تجربه کردن و لمس کردن و بازی نیست، بنابراین در حال یادگیری نیست. آنچه کودکان بیش از هر چیزی در این سن می بایست یاد بگیرند تعامل با آدم های اطرافشان است.
  • یک کودک از کوبیدن در یک قابلمه بیشتر رشد می کند تا زمانی که در حال تماشای تلویزیون است.مغز آنان در درک معنای آنچه بر روی صفحه تلویزیون می بیند ناتوان است و تقریبا در 18 ماهگی است که درک می کنند سمبل هایی که روی صفحه تلویزیون بازنمایی می شوند برابر است با آنچه در جهان واقعی وجود دارد.
  • کودکان زیر 18 ماه برای یادگیری می بایست چیزها را لمس کنند،آنها را تکان دهند،آنها را پرت کنند،چهره هایی که دوست دارند ببینند و صداهای افرادی که دوست شان دارند بشنوند.بنابراین نوزادان زیر 18 ماه هیچ چیز مفیدی از تلویزیون فرا نمی گیرند،چون هیچکدام از این کارها را نمی کنند.
  • مطالعات نشان می دهد که تماشای تلویزیون قبل از 18 ماهگی می تواند تاثیر منفی در رشد زبانی، مهارت های خواندن و حافظه کوتاه مدت داشته باشد.
  • تصاویر تلویزیون به طور مداوم تغییر می کنند و برای کودک بسیار جالب هستند اما هرگز نمی توانند او را مجبور یا ترغیب به تعامل با خود کنند.کودکان زیر 18 ماه در حال تلاش برای افزایش مدت زمان توجه شان هستند در صورتی که تماشای زیاد تلویزیون می تواند این موضوع را برای آنان مشکل کند و بنابراین این نوع کودکان اغلب در 7 سالگی در توجه کردن مشکل دارند.
  • تغییرات بعد از دو سالگی مغز کودکان تغییرات قابل توجهی می کند و آنها می توانند مهارت هایی از برنامه های آموزشی یاد بگیرند.برنامه هایی که به صورت تعاملی طراحی شده اند(یعنی برنامه هایی که از کودک پاسخ طلب می کنند)، می توانند به کودکان سواد، ریاضی، حل مسئله، و یا رفتار اجتماعی یاد دهند. همچنین وقتی اطرافیان کودک بالای 18 ماه همراه او فیلم می بینند می توانند با پرسیدن سوالاتی یا طرح موضوعات مرتبط، به او کمک کنند فکر کند و چیزهای زیادی بگیرد.

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

1 دیدگاه در “ممنوعیت تماشای تلویزیون تا 18ماهگی کودک

  1. یاسر گفت:

    من دخترم 12 ماهش هست خیلی وقتا تلویزیون رو روشن میکنم که کارتون ببینه من به کارام برسم واقعا اینایی که میگید خیلی سخته آدم از زندگیش میمونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.