ویژه والدین

معاینه دندان کودک

چه زمانی باید نسبت به معاینه دندان کودکان اقدام کرد؟

فاکتورهای مختلفی تعیین کننده دفعات مراجعه به دندانپزشک و معاینه دندان ها می باشد، از جمله آن ها می توان به سن کودک، وضعیت سلامت او و میزان ریسک پوسیدگی دندان ها اشاره کرد. به طور کلی توجه به نکات زیر در معاینه دندان کودکان ارزشمند خواهد بود:

 • سنین 6 ماه تا 1 سال: آکادمی متخصصین دندانی اطفال آمریکا و انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کنند، اولین معاینه دندان بعد از نوک زدن اولین دندان کودک انجام شود و بهتر است قبل از اولین تولد فرزند معاینه دندان ها انجام شود.
 • اطفال نوپا، کودکان مدرسه ای و نوجوانان: انجمن متخصصین دندانی اطفال آمریکا توصیه می کنند، بهتر است بازه های معاینه دندان کودک در این سنین هر 6 ماه 1 بار باشد. البته بسته به فاکتورهای خطری که طفل دارد ممکن است لازم باشد، معاینه دندان پزشک در بازه های زمانی کوتاه تری انجام شود.

معاینه دندان در سنین 6 ماه تا 1 سال:

 1. دندانپزشک برای معاینه دندان کودک، او را روی میزی قرار خواهد داد سپس، بهداشت دهان کودک و وضعیت کلی سلامت او، عادات غذایی و ریسک بروز پوسیدگی دندانی را ارزیابی می کند.
 2. لکه ها و رسوبات روی دندان کودک را به آرامی و با مالش دادن مسواکی مرطوب برمی دارد.
 3. تکنیک های مناسب تمیز کردن دندان را نشان می دهد.
 4. ارزیابی می کند چه مقدار فلوراید از طریق رژیم غذایی کودک و استفاده از محصولات بهداشت دهان استفاده می شود و در صورت لزوم مکمل فلوراید را نسخه کرده و یا از درمان موضعی فلوراید، برای دندان کودک استفاده می کند.
 5. زخم ها و توده های روی زبان کودک، داخل گونه ها و سقف دهان کودک را بررسی می کند.
 6. تاثیر عاداتی مانند استفاده از پستانک و یا مکیدن انگشت شست را بررسی می کند.

معانیه دندان در کودکان نوپا، کودکان دبستانی و نوجوانان:

در طول چکاپ های منظمی که برای این گروه سنی انجام می شود، متخصص دندانپزشک وضعیت بهداشت دهان کودک، عادات غذایی و ریسک پوسیدگی دندان را ارزیابی می کند. علاوه بر تمیز کردن دندان کودک ممکن است:

 1. در صورت لزوم عکس برداری از دندان با استفاده از اشعه ایکس و سایر تکنیک های تشخیصی انجام شود.
 2. از سیلنت استفاده کند. سیلنت ها مواد پوشش دهنده محافظتی و پلاستیکی هستند که روی دندان های آسیا و سایر دندان های عقبی که مستعد پوسیدگی هستند گذاشته می شوند.
 3. نواقص موجود در دندان یا حفره دهان ترمیم می شود.
 4. در مورد تاثیر مکیدن شست، گره کردن فک و جویدن ناخن ها با کودک صحبت می شود.
 5. درمان های پیش ارتودونتیک توصیه می شود.

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

3 دیدگاه در “معاینه دندان کودک

 1. hengameh گفت:

  vaghaen har 6 mah bebardi bachehatoon ro baraye maeneh dokhtar man alan karesh be asabkeshi keshideh????

 2. farabi گفت:

  واقعا باید بچه هارو تند تند برد برای معاینه. من هر 6 ماه پسرم رو میبرم کلینیک سیب سفید که به نظرم بهترین دندانپزشکی غرب تهران هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.