ویژه والدین

مدیریت استرس کودک

5 راه برای کمک به کودک در مقابله با استرس

بزرگسالان درباره استرس صحبت می کنند ، اما گاهی اوقات فراموش می کنند که کودکان نیز استرس را تجربه می کنند. بچه ها نگران خوب بودن در مدرسه و کنار آمدن با دوستان هستند. آنها نگران خانواده و حیوانات خانگی خود هستند. بچه ها همچنین دوره های استرس حاد را تجربه می کنند ، مانند وقتی که یکی از عزیزان می میرد یا پدر و مادرشان طلاق می گیرند.

چگونه به کودک کمک کنیم تا با استرس کنار بیاید.

ما در بزرگسالی ، راه های مقابله با استرس در زندگی خود را می فهمیم. ما باید بتوانیم به فرزندانمان نیز همین کار را بیاموزیم. بنابراین چه کاری می توانید انجام دهید؟ چگونه می توانید به فرزندتان کمک کنید تا از پس استرس برآید؟

چند استراتژی سریع آرام سازی را به آنها بیاموزید.

راه-های-مقابله-با-استرس

وقتی بچه ها دچار استرس می شوند ، باید بتوانند در لحظه کاری کنند تا آرام شوند.

این موارد را به فرزند خود بیاموزید تا چند راهکار ساده داشته باشد.

 • یک نفس عمیق بکش.

کلید یک نفس عمیق خوب این است که شکم آنها حرکت کند، نه سینه. از آنها بخواهید یک دستشان را روی شکم و یک دستشان را روی سینه بگذارند. وقتی نفس می کشند ، معده آنها باید به سمت بیرون حرکت کند. و هنگامی که بازدم دارند ، معده آنها باید داخل شود.

 • مکان مورد علاقه خود را تصور کنید.

از کودک خود بخواهید مکان مورد علاقه خود را در جهان تصور کند. شاید یک ساحل، یا جنگل یا در یک مکان آرام در خانه شما باشد. از آنها بخواهید از حواس خود برای فکر کردن در مورد این مکان استفاده کنند؛ چه چیزی می بینند، می شنوند، احساس می کنند؟ آنها را تشویق کنید که چند دقیقه در تخیلات خود بمانند.

 • یک عدد انتخاب کنید.

گاهی تمرکز روی چیز ساده ای مانند شمارش مفید است. از آنها بخواهید که یک عدد را انتخاب کنند و شروع  به شمردن کنند. آنها می توانند با یک عدد تصادفی مانند 58 شروع کنند و به عقب بشمرند و به یک برسند.

چند روش مختلف شمارش را امتحان کنید تا ببینید کدام یک از اینها بهتر عمل می کند.

گفتگو-درباره-استرس-را-شروع-کنید

 • گفتگو درباره استرس را شروع کنید.

یکی دو سوال بپرسید و ببینید که به کجا منجر می شود. یک روش ساده برای پرسیدن درباره روز آنها ، پرسیدن با اسم مستعار گل رز (اتفاقات خوب) و خار (چیزهای بد اتفاق افتاده) است.

آنها ممکن است تمایلی به گفتگوی رو در رو با شما نداشته باشند ، بنابراین سعی کنید در عوض در ماشین صحبت کنید. وقتی در وسایل نقلیه خود بیرون هستید، یکی دو سوال از آنها بپرسید.

اگر برای شروع مکالمه کلامی مشکل دارید، به جای آن نوشتن را امتحان کنید. یک دفتر ویژه فقط برای شما دو نفر راه اندازی کنید و درباره آنچه بر آنها می گذرد و آنچه برای آنها استرس آور است گفتگویی را شروع کنید.

 • برنامه خود را ساده کنید.

.با کودک خود در مورد برنامه های او و خود صحبت کنید. آیا آنها هنوز همه فعالیتهایشان را دوست دارند؟ آیا کاری وجود دارد که آنها مایل به انجام آن باشند؟ کاهش یک یا دو فعالیت در هفته باعث کاهش استرس می شود. ساده سازی برنامه مزایای اضافی آن را خواهد داشت که به شما اجازه می دهد تا کمی زمان و آزادی برای بازی داشته باشید.

 • حواس پرتی های خوبی پیدا کنید.

مواقعی وجود دارد که می توانید برای کاهش استرس کاری انجام دهید ، مانند قطع فعالیت ها. با این حال ، مواردی وجود دارد که شما نمی توانید آن را برطرف کنید ، مانند وقتی که مادربزرگ کودک بیمار است. هیچ کاری از عهده آنها بر نمی آید، اما کودک شما ممکن است در مورد آن فکر کند و فکر کند ، تا جایی که نتواند در مدرسه تمرکز کند. وقت آن است که سعی کنیم ذهن خود را از این استرس آزاد کنیم.

 •  چیزی پیدا کنید که باعث خنده آنها شود.

جوک های احمقانه ای بگویید ، برخی از سوالاتی را که می خواهید بپرسید در شوخی و خنده مطرح کنید ، یا با هم قهقهه های بلند بزنید. خنده به سادگی می تواند استرس را کاهش دهد.

چیزی-پیدا-کنید-که-باعث-خنده-آنها-شود.

 • به دیگران کمک کن.

مکانی را پیدا کنید که آنها بتوانند داوطلب انجام امور خیریه شوند. تمرکز بر روی افراد دیگر می تواند نگرانی های او را از بین ببرد.

 • فقط به این دلیل که کودک را مضطرب می کند از چیزها اجتناب نکنید.

کمک به کودکان در اجتناب از مواردی که از آنها می ترسند باعث می شود که در کوتاه مدت احساس بهتری داشته باشند ، اما اضطراب را در طولانی مدت تقویت می کند. اگر کودکی در شرایط ناراحت کننده ناراحت شود ، شروع به گریه می کند  و والدینش او را از آنجا بیرون می کشند ، یا چیزی را که از آن می ترسد حذف می کنند ، او بد عادت می شود و این چرخه می تواند تکرار شود.

 • بازی کنید.

کمی وقت بگذارید و از همان بازی تخته مورد علاقه خود را بیرون بیاورید. نحوه بازی را به آنها بیاموزید. روش بسیار موثر و سرگرم کننده ای برای پیوند و برقراری ارتباط با فرزندتان است.

مدیریت-استرس

 • استراتژی های مقابله سالم را الگوی خود قرار دهید.

ما به عنوان پدر و مادر ، اولین معلمان فرزندان خود هستیم. آنها رفتارهای ما را تماشا می کنند و می بینند که وقتی دچار استرس می شویم چه می کنیم. ما نیز باید از استراتژی های مقابله ای خوب و سالم الگو بگیریم. استراتژی های مقابله ای شما چیست؟ – آیا دوست دارید به باشگاه بروید؟ بافتن؟ رقصیدن یا گوش دادن به موسیقی؟ مدیتیشن یا دعا کردن؟

دفعه بعدی که از یک مهارت کنار آمدن با استرس استفاده کردید، این اطلاعات را با فرزند خود به اشتراک بگذارید. با صدای بلند آن را تصدیق کنید. “من خیلی استرس دارم ، و فقط نیاز به یک وقفه سریع دارم. من می خواهم 10 دقیقه بافتنی ببافم “

استرس همیشه وجود خواهد داشت ، اما همه چیز در مورد نحوه مدیریت آن است. هرچه کودک شما زودتر بتواند مهارت های مقابله سالم را بیاموزد ،در بزرگسالی راحت تر خواهد بود. با مجموعه ای خوب از استراتژی های مقابله ای ، آنها می توانند شرایط استرس زا را با موفقیت کنار بزنند.

منبع:https://www.heysigmund.com/how-to-help-your-child-cope-with-stress/

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.