وبلاگ

فواید هنر و زندگی همراه با هنر برای کودکان

معلمان به ما می گویند که هنر مهارتهای حرکتی،توسعه عصبی و تواناییهای حل مسئله را به خوبی تقویت می کند و این موضوع می تواند به صورت موثری برای آموزش و فهم سایر موضوعات کلیدی مانند خواندن،نوشتن،ریاضی و علوم مورد استفاده قرار گیرد.

درمانگران به ما می گویند هنر ارزشمند است زیرا به کودکان اجازه می دهد تا دنیایشان را پردازش کنند و گاهی اوقات با یک روش مطمئن با احساسات ترسناک شان کنار بیایند.

هنرمندان به ما می گویند که هنر به تنهایی به عنوان منبعی از زیبایی و بیان، و به علاوه به این دلیل که به راحتی فرآیند خلق یک اثر را انجام  می دهد، ارزشمند است.

کودکان به ما می گویند که هنر خوشگذرانیست، فعالیتی که از آن لذت می برند.

والدین به ما می گویند که هنر برای خانواده شان حیاتیست زیرا همه را در کنار هم مشغول و شاد نگه می دارد و گاهی اوقات در مراحل سخت روز به آنها کمک می کند.

هنر به صورت طبیعی با خلاقیت در ارتباط است، یک ویژگی که به عنوان مهمترین عامل موفقیت افراد،سازمانها و فرهنگ ها معرفی می شود.

حقیقت این است که هنر حیاتی است،حتی اگر تاحدودی ناملموس باشد و اینکه اگر بچه ها با فعالیتهای هنری دستی درگیر شوند،  تمام موضوعات را خیلی بهتر یاد می گیرند. در اینجا تعدادی از دلایلی که نشان می دهد چرا کودکان وقتی کار هنری انجام می دهند،رشد می کنند، بیان شده است.

1.هنر خلاقیت را افزایش می دهد:

خلاقیت توانایی فکرکردن از بیرون به یک مسئله است تا بتوانید دو ایده نامرتبط را با یک روش جدید به هم وصل کنید.جواب های اکثر مسائل و عبور از تمام موانع به خلاقیت مربوط است.توانایی خلاق بودن اکنون که ما با چالشهای عجیبی همچون اختلافات نژادی،جنگها،گرم شدن زمین و انقراض های گروهی روبرو می شویم، بیش از هر زمان دیگری برای موفقیت بچه هایمان  و بهبود جهانمان حیاتی است.بر اساس موسسه بین المللی هنر کودک “تحقیقات نشان می دهد که کودکی که در معرض هنر بوده است، توانایی ویژه ای در تفکر خلاقانه،کشف کردن،اختراع کردن و ایجاد مالکیت معنوی که همه ویژگی های کلیدی برای موفقیت فردی و رفاه اجتماعی در قرن 21 هستند،را دارد.” دنیا به متفکرین بیشتر و بهتری نیاز دارد.

2.هنر اتصالات عصبی را تقویت می کند:

هنر فعالیتی است که تمامی حس ها (بینایی،شنوایی،لامسه،بویایی و چشایی-برحسب فعالیت) را به کار می گیرد. سیناپس های مغزی بچه ها در حالی که آزمایش انجام می دهند و می سازند،نقاشی را میان انگشتانشان له می کنند،رنگها و مواد را با هم مخلوط می کنند و تصورات و یا آنچه را که روبروی خود می بینند به تصویر می کشند، در حال برانگیخته شدن است.

3.هنر مهارتهای حرکتی را ایجاد می کند:

به دست گرفتن قلموی نقاشی،ترسیم نقطه ها و خطوط، ترکیب رنگها،برش با قیچی،کنترل کردن چسب قلمی یا فشار دادن قوطی چسب، ورز دادن و لوله کردن خمیر بازی و پاره کردن کاغذ، همه این فعالیتها نیاز به افزایش میزان چالاکی و هماهنگی دارد با این حال کودکان آنقدر از این فعالیت ها لذت می برند که دوست دارند آنها را بارها و بارها انجام دهند.زمانی که کودکان در طول زمان مشغول فعالیتهای هنری می شوند، مهارتی های حرکتی شان بهبود می یابد.

4.نقاشی کشیدن پیش درآمدی برای نوشتن است:

نوپایان و کودکان کم و بیش با نقاشی شروع می کنند.هر چه بیشتر نقاشی می کشند،بیشتر می توانند مدادرنگی را کنترل کنند و آن را روی کاغذ حرکت دهند.همان طور که بچه ها یاد می گیرند نقاشی شان را بهتر کنند، محدوده وسیعی از اشکال را می سازند به طوری که در نهایت تمام اشکال ضروری برای نوشتن حروف الفبا (هر الفبایی) را ایجاد می کنند.

5.هنر، تواناییهای حل مسئله را گسترش می دهد:

هنر بی پایانِ فرآیندمحور هیچ چیز نیست به جز فرصتی بینهایت برای تصمیم گیری ها ،نتیجه گیری ها،تصمیم گیری های مجدد و ارزیابی نتایج.بچه ها با عدم قطعیت راحت تر هستند و به این ترتیب متفکران انعاطف پذیری باقی می مانند که کلید اصلی برای خلاقیت و اعتماد به نفس می باشد.و هر چه تجربیات بیشتری با مواد و تکنیک های متنوع به دست می آورند، بیشتر به تلاش برای کشف  ایده ها و ترکیبات جدید تمایل پیدا می کنند.

6.هنرکمک می کند کودکان خودشان و دنیایشان را درک کنند:

بچه ها مقادیر باورنکردنی از اطلاعات جدید را جذب می کنند و نیاز دارند تا آنچه را آموخته اند به صورت مطمئنی پردازش کنند. هنر به آنها اجازه می دهد تا احساساتشان را جستجو کنند و با رویدادهای روزانه و مهم مقابله کنند. هنر یک خروجی مطمئن برای احساسات ایجاد می کند.ایده ها و احساسات می توانند به اندازه قابل مدیریت کاهش یابند و به میزان دلخواه دستکاری شوند.حرکت،شکل، رنگ،خط و تخیلات همه به بچه ها کمک می کنند، خودشان را به روشی چند بعدی بیان کنند؛روشی که کلمات نمی توانند آن را انجام دهند و یا اینکه نسبت به کلمات برای آنها راحت تر است.

زمانی که ما بچه ها را برای جستجوی هنر تشویق می کنیم، آنها را برای تسلط یافتن بر خودشان،بدنشان و تعداد متنوعی از ابزارها و تکنیک ها، تشویق می کنیم.ما به آنها راههای زیادی برای بیان خودشان ارائه می دهیم.ما به عنوان والدین و معلمین، می توانیم محیطی را به آنها پیشنهاد بدهیم که در آن بتوانند به صورت مطمئن آزمایش کنند و بسازند،سوالات مورد تشویق قرار گیرند و بچه ها دسترسی آزاد به موادی که نیاز دارند و از آن لذت می برند،داشته باشند. ما این کار را برای به وجود آوردن یک هنرمند حرفه ای انجام نمی دهیم بلکه برای پروراندن بچه هایی انجام می دهیم که  با خلاقیتشان در هر فرم وشکلی راحت و مطمئن هستند.

7.هنر به ارتباط بچه ها کمک می کند:

هنر یک برابرساز است که به ساختن زمینه های مشترک میان بچه هایی که همدیگر را نمی شناسند و ممکن است علایق مشترکی نداشته باشند، کمک می کند. هنر می تواند به تمام آدمها در تمامی سنین،نژادها،تواناییها و حتی زبانها کمک کند تا در فعالیتهای مشترک شرکت کنند.

مسیر ایجاد یک زندگی سرشار از هنر، به ذهنی باز،یکسری ابزارهای ساده، مقدار کمی آمادگی و یک رویکرد اکتشافی نیاز دارد. مسیری است که هر کس می تواند متناسب با شرایط خود و خانواده اش در آن گام بردارد.

منبع: www.artfulparent.com

ترجمه شده توسط تیم نینوپیا

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.