ویژه والدین

فواید هنر درمانی در مشاوره های کودک

چگونگی فواید هنر درمانی در مشاوره های کودک

در صورت نیاز به مداخلات درمانی برای کودکان ، تعداد روشهایی که می توان استفاده کرد محدود است. هنر درمانی یکی از روشهای درمانی مناسب در بهبود کودکان است. فواید هنر درمانی در مشاوره های کودک دو اصل اساسی دارد: 1-“تصویر بصری” سهم مهمی در روند یادگیری انسان دارد. 2-“هنر” که کودک را قادر می سازد که به طور کامل خود را با کلمات بیان نکند و بتواند احساسات خود را لمس کند. قوی ترین جنبه هنر درمانی در مقایسه با سایر روش ها این است که حتی کودکانی که دچار مشکلات عمیق هستند به آرامی و با کنترل تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل ، این به ویژه در درمان کودکان خاص مانند کودکان مبتلا به ضربه های روحی ، بیماری های مزمن و یا خانواده های آنها ، برای حمایت از رشد زبان کودکان در مدارس ، افزایش مهارت های اجتماعی آنها و کودکان خاص مانند کودکان با عقب ماندگی ذهنی خفیف و اوتیسم  در مراکز آموزش ویژه می توان از هنر درمانی در شیوه های مختلف مانند نقاشی ، سفالگری ، موسیقی ، رقص و حرکت ، نمایش ، شعر و داستان استفاده کرد.

مشاهده می شود که پس از آموزش توسط روانشناسان ، مشاوران روانشناسی ، روانپزشکان ، مددکاران اجتماعی ، پرستاران ارشد و کاردرمانگرها ، از هنر درمانی در بسیاری از کشورها استفاده می شود ، گاهی اوقات به عنوان بخشی قانونی از خدمات بهداشت ملی در بریتانیا ، روشهای رایج هنر درمانی در محدوده مدلهای تعاملی گروهی در کلاسهای تحصیلات تکمیلی ارائه می شود.

امروزه به فواید هنر درمانی در مشاوره های کودک پی برده شده است و همچنین به طور گسترده ای در بیمارستان ها ، کلینیک ها ، سازمان های رفاه اجتماعی ، مراکز مشاوره ، خانه های سالمندان ، موسسات آموزشی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته برخی محققان ، فواید هنر درمانی در مشاوره های کودک دو هدف اصلی دارد. اینها (1) افکار سرکوب شده و 2) رفتارهای ناسازگار در کودکان است. در عین حال ، این روش روشی است منحصر به فرد که در عواطف ، خواسته ها ، ترس ها ، رویاهای پنهان در مراجعین به صورت شکل های غیرکلامی و نمادین قابل مشاهده است که توسط متخصصین درمانی که هنر درمانی را انجام می دهند منحصر به آنها است. بزرگسالان و کودکان هر دو احساسات و افکار درونی خود را با دیدی ذهنی به بهترین شکل بیان می کنند. این فقط می تواند به عنوان یک اثر هنری به وجود بیاید.

چگونه کودکان در هنر درمانی بهبود می یابند؟

بسیاری از درمانگرانی که از هنر در کار خود استفاده می کنند ، فکر می کنند عبارات هنری فراتر از کلمات ، هم در مرحله ظهور کار و هم در فرآیند نظارت پس از ایجاد اثر ، کاملاً شفابخش هستند. با این حال ، هرکدام می توانند این بهبود را به عوامل مختلف نسبت دهند.

در یک محیط سالم ، کودکانی که توسط بزرگسالان علاقه مند پرورش می یابند می توانند به طور طبیعی از طریق هنر ابراز وجود کنند. اگر کودکان تجربه کنند که ابراز خلاقیت خود چقدر سرگرم کننده است ، نگرش های مثبتی نسبت به خود و جهان اتخاذ می کنند. آنها نقاشی می کنند ، با خمیر بازی ، بازی می کنند ، پازل می سازند ، تقلید می کنند ، می رقصند ، آواز می خوانند. آنها همه اینها را با اشتیاق فراوان انجام می دهند.

هر هنری دارای مفهومی است و بسیاری از اثر های هنری نقاشان نشانگر تحول درونی آنها است با هنر درمانی می توان مثل روشهای دیگر روان درمانی برای ایجاد رابطه بین مشاور و کودک استفاده کرد. بنابراین مشاور می تواند از روی نقاشی کودک احساست درونی کودک را بفهمد و به او کمک کند.

روش-های-مختلف-هنر-درمانی

آنچه تفسیر آن دشوار است این است که بتوان درجه تغییر شکل را که باید به طور طبیعی در تصویر انجام شود ، آسیب شناختی یا سالم ارزیابی کرد. محققان استدلال می کنند که استفاده از هنر در معالجه بیماری های روانی نیاز به موشکافی و بررسی از زوایای مختلف دارد .

گاهی اوقات ممکن است درمانگر بخواهد کودک را در یک الگوی خاص بررسی کند و به او بگوید چه چیزی بکشد ، چه چیزی را کپی کند ، چه کاری انجام دهد ، و گاهی اوقات می تواند با دادن قلم و کاغذ تمریناتی را از او بخواهد. طراحی با دستورات مغز مناسب افراد غالب لوب راست می توانند احساسات خود را ابراز کنند ، شهود آنها به خوبی رشد کرده است. کودکان ذاتاً از لوب راست مغز خود استفاده می کنند. با این وجود ، عملکرد چند درکی مغز راست ممکن است از طریق منطق کلامی و حفظ ، که در برنامه های آموزشی گنجانده شده است ، به تدریج خراب شود. از لحاظ نظری ، هرچه دروس مدرسه را طی می کنند ، به طور سیستماتیک صدای احساس ، بازیگوشی و خلاقیت خود را از دست می دهند. یکی از عملکردهای هنر درمانی این است که کودکان ثروت مغزی مناسب خود را از دست نمی دهند.

فواید هنر درمانی در مشاوره های کودک که هنر درمانی مبتنی بر این باور است که تصاویر بصری دارای پتانسیل یکپارچه سازی و بهبودی است و اغلب به عنوان ابزاری برای بینش روانشناختی و بلوغ عاطفی استفاده می شود. ، رفع تعارضات و مشکلات ، و از آنها در مشاوره و روان درمانی برای افزایش رفاه استفاده می شود. هنر درمانی زمینه خوبی برای ایجاد خلاقیت و بهبودی فراهم می کند.

منبع:https://arkabahcepsikoloji.com.tr/makalelerimiz/bilimsel-makalelerimiz/cocuklar-icin-dogal-bir-iyilesme-yontemi-sanat-terapisi/

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.