وبلاگ

فواید استفاده از بازی های فکری در کودکان

توصیف و هدف کلی فواید استفاده از بازی های فکری در کودکان

بازی های هوش یک نام کلی است که نیازی به دانش ندارد و با استفاده از مهارت هایی مانند استدلال، سریع فکر کردن، خلاقیت و سرنخ قابل حل هستند. هدف اصلی فواید استفاده از بازی های فکری در کودکان بهبود مهارت های تفکر افراد است. این بازی ها خصوصاً برای کودکان بین 8-12سال بسیار مهم است. از بازی های هوش می توان برای بهبود و تقویت درک، حافظه، مهارت های شناختی کودکان استفاده کرد. برای این امر، آموزش کودکان با توجه به روشهای مختلف یادگیری، با آموزش مواد مناسب و مربیان مناسب، اهمیت می یابد.

یکی دیگر از فواید استفاده از بازی های فکری در کودکان رشد ظرفیت درک و ارزیابی کودکان است. یکی از اهداف کلی بازی های هوش این است که کودکان می توانند از نگاه دیگری به وقایع نگاه کنند و وقتی با مشکلی روبرو می شوند سریع و درست تصمیم بگیرند. با بررسی های علمی مشخص شده است که مهارت ها و ظرفیت های شناختی افراد علاقه مند به بازی های هوش افزایش یافته است. علاوه بر بازی های هوش فردی ، فرصتی را برای کودکان ایجاد می کند تا توانایی ها و پتانسیل های ناشناخته خود را نشان دهند یا بهتر بشناسند.

مزایا و فواید استفاده از بازی های فکری در کودکان

– توسعه مهارت های استدلال و حل مسئله

– افزایش زمان و عمق تمرکز

– تفکر همه کاره / استراتژیک / انتقادی

– بتواند رابطه علت و معلولی را به درستی برقرار کند

– توانایی عمل به روشی برنامه ریزی شده

– سریع فکر کردن و تصمیم گیری

– بتواند راه حلها / استراتژیهای مختلفی را در مواجهه با شرایط توسعه دهد

– افزایش کار گروهی / افزایش موفقیت اجتماعی

افزایش موفقیت تحصیلی (امتحان / دوره)

بازی-های-فکری-برای-بهبود-روابط-اجتماعی-کودکان

محتوای آموزش

فواید استفاده از بازی های فکری در کودکان که ذهن را باز می کند ، ذهن را تربیت می کند ، یادگیری را تسهیل می کند و یادگیری سریع را امکان پذیر می کند ، روش آموزش است. بازی های هوش مبتنی بر اصل “یادگیری در حالی که سرگرم می شود” به عنوان ذهن باز و سهولت ، یادگیری را در رشد هوش ، خلاقیت و موفقیت تحصیلی کودکان ایجاد می کنند. کودکان هنگام سرگرمی یاد می گیرند و هوش آنها بهبود می یابد.

این بازی ها شامل بازی های ذهن ، بازی های عملیاتی ، بازی های استراتژیک ، بازی های حافظه ، بازی های منطقی ، بازی های مکانیکی است.

رویدادهای برنامه ریزی شده استفاده از بازی های فکری در کودکان

در طول سال ، هر کودک بازی های متناسب با سن و سطح رشد خود را می آموزد. با استفاده از این بازی ها که در مدرسه آموزش داده می شود ، مسابقات در بازه های زمانی مشخص با توجه به گروه های سنی برگزار می شود. در این مسابقات اعتماد به نفس کودکان افزایش می یابد. از آنجا که بازی های هوش به تمرکز بالایی نیاز دارند ، باعث افزایش توجه و تمرکز افراد می شود. و این مسابقات را که برگزار می کنند ، کودکان می توانند با تجربه دوستی ، اشتراک و رقابت ، آنها را بیاموزند.

صفحه های دیجیتال در مقابل بازی های هوش

رسانه های اجتماعی و بازی های رایانه ای پیشرفته ، زمان کودکان را در مقابل صفحه های دیجیتال به میزان قابل توجهی افزایش داده است. این صفحه نمایش ها امروزه تنها وسیله سرگرمی بسیاری از کودکان هستند. بنابراین چقدر خوب است که در مقابل دستگاه هایی مانند تلفن ، تبلت و کامپیوتر بمانید؟

البته ، دسترسی آسان به اطلاعات یکی از مزایای اینترنت است و اگر اطلاعات دقیق وجود داشته باشد استفاده از اینترنت توسط کودکان به منظور یک ابزار بسیار موثر برای یادگیری چیزهای جدید است ولی برای بازی ، بازی های فکری بهتر هستند.

به همین دلیل ، امروزه مطمئن ترین ابزار برای سرگرمی با کیفیت فرزندان شما بازی های فکری و ذهنی هستند. سرگرمی با کیفیت ، سرگرمی است که بر رشد روانشناختی تأثیر منفی نمی گذارد و کسب برخی مهارت های ذهنی را امکان پذیر می کند. به نظر می رسد بازی های فکری و ذهنی روش خوبی در این زمینه هستند.

معایب-بازی-های-کامپیوتری

مزایای بازی های ذهن و هوش چیست؟

فواید استفاده از بازی های فکری در کودکان که انواع بازی های ذهن و هوش را در بردارند ، تأثیرات فوق العاده مثبتی بر رشد ذهنی دارند. تقریباً در هر بازی میزان تمرکز مشخصی لازم است. بنابراین ، بازی ها به کودکان کمک می کنند تا ذهن خود را روی یک موضوع متمرکز کنند.

موقعیت هایی مانند تنظیم بازی ، اجرای آن و پیروی از قوانین ، تفکر منظم و توانایی عمل با نظم را فراهم می کند. بسیاری از بازی ها همچنین به کسب مهارت های تفکر تحلیلی کمک می کنند ، در نتیجه از رشد هوش پشتیبانی می کنند.

بازی های ذهنی که به تخیل نیاز دارند ، در رشد خلاقیت نقش مهمی دارند. این موارد به شما یاد می دهد که از زوایای مختلف به مسائل و موقعیت ها نگاه کنید و این یکی دیگر از فواید استفاده از بازی های فکری در کودکان است.

بازی های گروهی مهارت های ارتباطی بین فردی را بهبود می بخشد ، این بازی ها می توانند به شما کمک کنند مهارت های اجتماعی مانند ابراز وجود و همدلی را کسب کنید.

و البته سرگرم کننده هستند.

سرگرمی نیز یک نیاز است ، یادگیری توانایی تفریح ​​بخشی مهم در توسعه است. در حالی که کودک خود را به انجام این بازی ها ترغیب می کنید ، تنها هدف شما نباید کسب مهارت های خاص باشد. اگر چنین شرایطی وجود داشته باشد و آن را به وضوح به کودک منعکس کنید ، بازی های فکری و ذهنی کودک دیگر یک بازی نخواهد بود ، به یک کار خسته کننده تبدیل می شود که مجبور است آن را انجام دهد شما باید نشان دهید که می توانید هنگام انجام بازی ها از آن لذت ببرید. برای تحقق سایر مزایا ، کودک باید از بازی ها لذت ببرد.

منبع:https://erakolejleri.com/zumreler/akil-ve-zeka-oyunlari

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.