وبلاگ

فعالیت بدنی در کودکان فواید و چگونگی

فعالیت بدنی در کودکان فواید و چگونگی

به حرکاتی که توسط عضلات اسکلتی انجام می‌شود و این حرکات باعث مصرف انرژی می‌شود را فعالیت بدنی می‌گویند. اغلب فعالیت های حرکتی که در طی روز انجام می‌شود یک نوع فعالیت بدنی محسوب می‌شود. فعالیت بدنی در کودکان نقش مهمی در رشد آنها دارد ، وقتی یک کودک از دوران کودکی خود خارج می‌شود باید برنامه مشخصی برای فعالیت بدنی در قالب های مختلف برای او در نظر گرفت. فعالیت بدنی در کودکان ، هم برای تناسب اندام آنها و هم برای سلامتی مفید است . یکی از مسائلی که باعث شده فعالیت بدنی در کودکان به یک امر مهم و ضروری تبدیل شود ، چاقی و کم تحرکی و کم فعالیتی بدنی در آنها می‌باشد که با توجه به سبک زندگی امروزی و چاق شدن و اضافه وزن کودکان و اینکه خانواده ، آنها را برای شرکت در کلاس های ورزشی و رفت و آمد محدود می‌کنند پس فعالیت بدنی در کودکان امری بسیار مهم به حساب می‌آید.

فعالیت بدنی در کودک

چگونه باید فعالیت بدنی را در خانواده ها نهادینه کرد؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی در زندگی و جامعه و صنعتی شدن آن زندگی به سمت بی تحرکی کشیده شده است که این موضوع بسیار خطرناک است . اگر بدن فعالیت داشته باشد و به عبارتی فعال باشد این کم تحرکی ها کمتر می‌شود در نتیجه عوارض آن هم کم می‌شود بنابراین خانواده ها می‌توانند این رفتار (فعالیت بدنی ) را نهادینه کنند یعنی شرایطی را به وجود آورند که باعث شود رفتار ها و فعالیت بدنی در کودکان ثابت و به یک امر عادی تبدیل شود . از جمله مواردی که باعث شکل گیری رفتار ورزشی در کودکان می‌شود این است که آنچه مانع ایجاد انگیزه در آنها برای ورزش می‌شود و تاثیر منفی دارد را رفع کنیم و کاری کنیم که آنها به ورزش و فعالیت در این زمینه علاقه مند شوند و آن را ادامه دهند و این روند یعنی فعالیت بدنی در کودکان ادامه دار باشد .

ورزش-در-خانواده

نقش فعالیت بدنی در رشد کودکان

انواع فعالیت های بدنی و شرکت کودکان در آنها نقش مهمی در رشد و نمو سالم آنها دارد. امروزه کم تحرکی در کودکان خیلی دیده می‌شود، از جمله روش هایی که کودکان را می‌توان به فعالیت بدنی علاقه مند کرد از طریق مدرسه است . در مدارس دیوار های آن را باید با نوشته و نقاشی های جالب و جذاب جوری تزیین کرد که آنها با دیدن آن از فواید فعالیت های بدنی آگاه شوند که هم یک محیط جذاب به وجود آورند و هم به هدفی که آنها به انجام این فعالیت ها مایل شوند خواهند رسید .

تاثیر-ورزش-بر-روی-قد

جلوگیری از چاقی با فعالیت بدنی

اضافه وزن و چاقی یکی از نگرانی های مهم سلامت عمومی است که در کودکان دیده می‌شوند چون کودکان امروزی ساعت های زیادی را در جلوی کامپیوتر ، تلویزیون ، تبلت و گوشی های هوشمند میگذرانند ، بنابر ابن فعالیت بدنی آنها کم شده است و همین باعث افزایش وزن در آنها می‌شود. این فعالیت بدنی یک رفتار یاد گرفتنی است که خانواده ، معلم  ، و مربی ها و محیط در آن بی تاثیر نیستند . مهارت های حرکتی مثل پرش، دویدن، پریدن به عنوان یک ساختار فعالیت بدنی در طول عمرشان به حساب می‌آید . کودکانی که در اوایل زندگی در این مهارت ها پیشرفت نکرده باشند در دوران بعدی زندگی کم تحرک هستن اکثر کودکان برای شادی ، پیدا کردن دوست و یادگیری  در فعالیت های ورزشی شرکت می‌کنند که باید از انجام فعالیت بدنی لذت ببرند.بیماری هایی مثل دیابت نوع دو ، پوکی استخوان ، چاقی ، بیماری های قلبی و عروقی که غالبا به عنوان معضلات سلامتی در بزرگسالی به حساب می‌آید که همگی ریشه در کودکی دارند.

عدم-فعالیت-بدنی-و-چاقی

چگونگی فعالیت بدنی در کودکان

سازمان بهداشت جهانی میزان فعالیت بدنی در کودکان را روزانه یک ساعت میداند،اما با توجه به کم تحرکی و اضافه وزن کودکان این مقدار نمی‌تواند آثار مخرب کم تحرکی را جبران کند به همین خاطر باید فعالیت جسمانی در آنها زیاد  و از طرفی هم رفتار هایی که باعث کم تحرکی می‌شود، انجام ندهند. چون که کودکان قبل از بلوغ اسکلت نا بالغی دارند و نباید بیش از حد فعالیت ورزشی شدید را انجام دهند، فقط در دوران کودکی و نوجوانی زمان برای شکل گیری اندامی با توجه به بازی ها و ارتباطات تعاملی به دست می‌آید . جنبه روانی ورزش به کودکان این قدرت را می‌دهد تا در بزرگسالی استرس هایی که به وجود می‌آیند را تا حدودی کنترل کنند ، فعالیت بدنی در کودکان نقش مهمی در رشد فیزیکی ، روانی و ذهنی آنها ایفا می‌کند.

فعالیت بدنی در جسم و ذهن کودکان

فعالیت بدنی در کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است . توانایی های جسمی باعث تقویت توانایی های ذهنی می‌شود. فعالیت بدنی در کودکان پایه و اساس رشد عاطفی و اجتماعی آنان می‌شود و به رشد ذهنی آنها کمک می‌کند این فعالیت ها جریان خون را به تمام قسمت های بدن خصوصا مغز افزایش می‌دهد و این افزایش خون که با اکسیژن زیادی همراه است سرعت فکر کردن و تمرکز را بهبود می‌بخشد و در پرورش ذهن موثر است .

فواید فعالیت بدنی در کودکان

 • ارتقاء رشد و توسعه سلامتی
 • حفظ وزن
 • سلامت قلبی و عروقی
 • انعطاف پذیری و تعادل
 • کمک به رشد مهارت های حرکتی
 • افزایش تمرکز و مهارت تفکر
 • باعث آرامش می‌شود
 • استحکام استخوان ها
 • رشد و بهبود بافت ها و عضلات
 • از بافت چربی در بدن جلوگیری می‌کند
 • کنترل انرژی

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.