وبلاگ, ویژه والدین

فاصله سنی مناسب بین دو فرزند؟

فاصله کم یا زیاد ، بهترین فاصله سنی بین خواهر و برادر چیست؟

همانطور که اولین کودک شما شروع به رشد می کند ، ذهن شما اغلب می تواند در فکر داشتن یک کودک دیگر سرگردان شود. اما بهترین فاصله سنی برای هدف گذاری بین خواهر و برادر چیست؟

در نهایت متأسفانه به دلیل مسائلی چون سقط نا خواسته جنین و مسائل باروری نمی توان برنامه ریزی دقیقی داشت و مسلم است که همه چیز بستگی به آمادگی روانی و فیزیکی شما دارد.. با این حال در ادامه نگاهی داریم به جوانب مثبت و منفی فاصله های سنی مختلف.

کمتر از یک سال فاصله سنی

فاصله سنی نه تا 10 ماه بدیهی است که کمترین شکافی است که می توانید داشته باشید ، و در عین حال می تواند بسیار سخت اما همراه با فوایدی باشد.

فواید

بچه ها از نظر سنی بسیار نزدیک هستند و با هم چیزهای زیادی در مورد جهان یاد می گیرند. اگر تولد آنها درست باشد ، می توانید آنها را در یک کلاس قرار دهید ، به این معنی که آنها می توانند مانند دوقلوها چیزهای زیادی را با هم تقسیم کنند.

از نظر سنی بسیار نزدیک ، به احتمال زیاد از همان اسباب بازی ها و بازی ها لذت می برند. آنها حتی ممکن است راحت تر با هم سرگرم شوند ، بدون اینکه شما همیشه مجبور باشید بخشی از بازی آنها باشید ، خصوصاً وقتی بزرگتر می کنند.

منفی ها

این فاصله سنی به این معنی است که بلافاصله پس از زایمان ، شما دوباره باردار می شوید و این به معنای کنار آمدن با علائم بارداری مانند تهوع صبحگاهی و خستگی هنگام مراقبت از یک نوزاد تازه متولد شده و گذراندن تمام شبهای بی خواب ، بسیار سخت است!

وقتی به تاریخ تولد نزدیک می شوید ، فرزند بزرگتر شما فقط در حدود هفت یا هشت ماهگی خواهد بود که برای درک آنچه اتفاق می افتد خیلی جوان است و اغلب برای بسیاری از نوزادان یک مرحله اتصال دایم به مادر است. توجیه کردن او برای رفتن به بیمارستان و داشتن خواهر یا برادر جدید می تواند برای او سخت باشد.

به محض ورود کودک دوم شما ، ناگهان نوزادی دارید که تمام خواسته های منظم کودک اول را دارد و همچنین فرزند اول شما نیز احتیاج دارد که توجه زیادی از سمت شما داشته باشد و به سختی می توانید خودتان را از وسط تقسیم کنید تا نیازهای آنها را تأمین کنید.

فاصله-سنی-مناسب

فاصله سنی 12 تا 18 ماه

فواید

کودکانی که این فاصله سنی دارند هنوز از نظر سنی بسیار نزدیک هستند بنابراین همه مزایای لذت بردن از یک همبازی روزانه را دارند زیرا بزرگترین فرزند هنوز خیلی جوان است و نمی تواند احساسات رقابتی بین خواهر و برادر را درک کند، این بدان معنی است که از داشتن یک همبازی بسیار خوشحال هست.

کم نگه داشتن فاصله سنی نیز می تواند فایده ای برای وقت خارج از کار شما باشد. این می تواند منطقی باشد که یکی از والدین برای مدتی در خانه بماند و در کنار بچه های کوچک باشد ، و دوباره راحت به کار خود بپردازد .

منفی ها

داشتن دو فرزند با این تفاوت سنی نزدیک دارای مسائلی مشابه با فاصله کمتر از یک سال است. شما فشار دو کودک را دارید که به بیشتر وقت شما احتیاج دارند و این می تواند شما را در تلاش برای رسیدگی به هر دو فرزند خسته کند.

اگر فرزند شما هنگام ورود کودک جدید فقط 18 ماه دارد ، به احتمال زیاد شما روزانه دو پوشک بزرگ خواهید داشت که سخت می توانید با آنها کنار بیایید. به علاوه شما ممکن است فرزند دوم خود را در دوران شیردهی به دنیا بیاورید و متوجه شوید که نیاز دارید بزرگتر را از پستان جدا کنید قبل از اینکه هر دو واقعاً آماده باشید. خواهر یا برادر کوچکتر معمولاً وقتی خواهر و برادر بزرگتر در سنین نزدیک هستند سریعتر بزرگ می شوند بنابراین ممکن است برای مدت طولانی “کودک” نباشند.

فاصله-سنی-بین-خواهر-و-برادر

فاصله سنی دو ساله

فواید

این غالباً یک شکاف سنی محبوب است زیرا بدن شما وقت داشته است تا از اولین زایمان بهبود یابد و به احتمال زیاد دیگر شیر نمی دهید یا پوشک عوض نمی کنید ، اما فراتر از آن شروع دوباره همه آن مسائل از ابتدا بسیار سخت است.

این فاصله سنی می تواند برای فرزند بزرگتر شما نیز خوب باشد زیرا او به مرحله مستقل تری می رود و به اندازه قبل به شما احتیاج ندارد و حتی ممکن است چند ساعت در هفته با یک گروه بازی کردن را شروع کند.

فاصله سنی دوسال اغلب به دلایل عملی مانند کم کردن هزینه لباس و اسباب بازی و همچنین داشتن یک اتاق با تختخواب و میز تعویض که کاملاً آماده استفاده مجدد است ، کاملاً فاصله سنی مناسب است.

منفی ها

رقابت خواهر و برادر در طول سال دوم خود در اوج خواهد بود ، بنابراین استقبال از یک خواهر و برادر ممکن است کاملاً روان نباشد.

سه سال به بالا

اگر قبل از تولد فرزند دوم خود سه سال یا بیشتر صبر کنید ، ممکن است رقابت خواهر و برادر در کمترین میزان باشد. فرزند بزرگتر شما از بدترین مرحله عبور کرده است و به قدری بزرگ خواهد شد که بتواند بفهمد چه خبر است و حتی می تواند هنگام ورود نوزاد جدید شما نیز مفید باشد.

فاصله سنی بیشتر به این معنی است که هر کودک مادر را در مواقع لزوم بیشتر دارد. فرزند بزرگتر شما حداقل سه سال از همه شما را به خود اختصاص داده است و نمی خواهد چالش های جدید مهد کودک و مدرسه را بررسی کند و به شما این امکان را می دهد تا کمی زمان بیشتر برای برقراری ارتباط با کودک جدید خود احساس کنید و بدانید که فرزند بزرگتر شما رنج نمی برد.

منفی ها

فاصله سنی بیشتر می تواند به این معنی باشد که تعامل زیادی با خواهر و برادر وجود ندارد زیرا آنها احتمالاً در مراحل بسیار مختلفی هستند ، به این معنی که آنها همیشه نمی خواهند با هم بازی کنند. خصوصاً در سالهای اولیه می توان نتیجه پیوند کمتری بین آنها را به دست آورد.

شکی نیست که موافقان و مخالفان فاصله های سنی مختلف هستند ، بنابراین اصل این داستان این است که هیچ زمان فوق العاده ای برای داشتن کودک شماره دو وجود ندارد.

روندهای اخیر نشان می دهد که بسیاری از خانواده ها منتظر می مانند تا بزرگترین فرزند مدرسه را شروع کند تا بچه دیگری به دنیا بیاورد. در نهایت ، هر گروه سنی که فرزندان شما داشته باشند ، پس از بزرگ شدن هیچ تفاوتی در روابط آنها نخواهد داشت ، به هر حال ، آیا تا به حال شنیده اید که کسی بگوید زندگی آنها تحت تأثیر تولد خواهر و برادرشان قرار گرفته است؟ احتمالا نه.

منبع:https://www.bounty.com/family/family-dynamics/what-is-the-perfect-age-gap-between-kids

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.