وبلاگ

علت کم خوابی کودکان

علت کم خوابی کودکان

اختلالات خواب، بیدار شدن مکرر، کابوس و ترس در شب می تواند علت کم خوابی کودکان باشد. بی قراری و استرس مادر یکی از مهمترین عواملی است که باعث کاهش کیفیت خواب در کودکان می شود.

علت کم خوابی در کودکان چیست؟
آپنه خواب، کمبود توجه و چاقی می تواند منجر به بی خوابی شود

زمان خواب در کودکان با توجه به سن متفاوت است. در حالی که نوزادان تازه متولد شده حدود 16-18 ساعت از روز را در خواب می گذرانند، با رشد کودک به تدریج این دوره کاهش می یابد. در دوره نوجوانی، این دوره بین 7-9 ساعت متغیر است. در حالی که کودکان تا 5-6 سالگی باید در طول روز بخوابند، اما پس از این سن نیاز نیست. از مهمترین علت کم خوابی کودکان؛ درد قولنج، تغذیه شبانه، ریفلاکس، دندان درآوردن، بزرگ شدن آدنوئید، آپنه خواب، خروپف، اختلال نقص توجه و بیش فعالی، اوتیسم، آسم، مصرف دارو، مشکلات مختلف ریوی و تنفسی، مشکلات عصبی، چاقی، عفونت حاد دستگاه تنفس فوقانی، بیماری های مزمن، سطح استرس مادر، افسردگی حاملگی، مشکلات خانوادگی، خلق و خوی دشوار در کودک، واکنش بیش از حد عاطفی و ناهماهنگی بین عملکرد خواب مراقبان را می توان ذکر کرد.

مشکلات خواب در 2 سال اول بیشتر دیده می شود

اگرچه مشکلات خواب در تمام دوران کودکی به طرق مختلفی ممکن است رخ دهد، این مشکلات بیشتر در 2 سال اول وجود دارد. در 3-5 ماه اول، هنگام بیدار شدن از خواب و بی قراری به دلیل دردهای قولنج، سو تغذیه رخ می دهد. پس از آن، مشکل در به خواب رفتن و حفظ خواب اغلب تجربه می شود. باید در نظر داشت که کودکانی که الگوی خواب روزمره را مختل می کنند، مرتباً از خواب بیدار می شوند، بیش از حد می خوابند، در هنگام بیدار شدن از خواب راحت نمی توانند به خواب بروند و این ممکن است یک بیماری اساسی باشند. باید توجه شود که چه دردی بعد از بیدار شدن از خواب به وجود می آید. در چنین مواردی والدین باید فرزندان خود را به خوبی دنبال کنند و با پزشک متخصص مشورت شود.

علت کم خوابی در کودکان

بگذارید کودک شما خودش بخوابد

از آنجا که نوزادان برای مدت کوتاهی می خوابند و مرتباً از خواب بیدار می شوند، برخی از مادران وحشت می کنند و در نتیجه کودک توانایی ایجاد آرامش را ندارد. این وضعیت خصوصاً در مادران شاغل بیشتر مشاهده می شود. عادت خوابیدن با نوزاد یک وضعیت رایج در جامعه است. با این حال، شناخته شده است که نوزادانی که در اتاق خود تنها می خوابند، کمتر از نوزادانی که با والدین خود می خوابند، بیدار می شوند.

عاملی که باعث بی خوابی می شود را باید یافت

درمان اصلی برای شناسایی علت کم خوابی کودکان و آشکار کردن شدت مشکل، شناسایی یک مشکل اساسی و تلاش برای حل آن است. مثلا؛ نباید فراموش کرد که در کودکی که دچار آپنه خواب است، شب بطور مداوم از خواب بیدار می شود، دهان باز می خوابد و خروپف می کند، ممکن است مشکل به دلیل رشد گوشت بینی باشد و در این حالت نیاز به جراحی است. جدا از این، در مواردی که هیچ مشکل اصلی ارگانیک وجود ندارد، می توان پیشنهادات مختلفی را به خانواده ها ارائه داد.

دلایل مهم کم خوابی کودکان

از جمله دلایل احتمالی اختلالات خواب در کودکان، تصادفات و آسیب ها، مشکلات رفتاری، مشکلات خلقی، مشکلات یادگیری تمرکز حافظه، مشکلات عملکردی، زمان واکنش کند، پرخوری و غیره است.

نشانه های علت کم خوابی در کودکان

اگر کودک شما با مواردی از قبیل خروپف زیاد، مکث طولانی یا نامنظم در تنفس هنگام خواب، مشکل خوابیدن، بی خوابی در شب، خواب آلودگی در روز، کمبود انرژی و ضعف در روز، بی خوابی و کابوس های شبانه مواجه است، قطعاً باید پیش یک متخصص بروید.

اثرات منفی علت کم خوابی در کودکان چیست؟

اختلالات خواب در دوران کودکی و نوجوانی شایع و با اختلالات عصبی و روانشناختی همراه است. مشکلات خواب در نوزادان، کودکان و نوجوانان انواع مختلفی دارد و اغلب اختلالات قابل توجهی در عملکرد زندگی روزمره ایجاد می کند.

مشکلات خواب و بیداری مکرر شبانه در دوران نوزادی و اوایل کودکی غالب است، در حالی که به دلیل ضعف الگوی خواب یا اختلالات ریتم شبانه روزی، این مشکلات در نوجوانی بیشتر نمایان می شوند. بروز مشکلات خاص خواب در کودکان و نوجوانان همچنین می تواند ناشی از مشکلات روانی مانند چاقی، آسم، افسردگی و اضطراب باشد. تحقیقات نشان می دهد که اختلالات مزمن خواب در کودکان و نوجوانان می تواند منجر به مشکلاتی در عملکرد شناختی مانند توجه، یادگیری و حافظه شود. به ویژه در کودکان خردسال، نشان داده شده است که مداخلات رفتاری (به عنوان مثال آموزش والدین ، ​​روال قبل از خواب) بهبودهای قابل توجهی در مورد مشکلات خواب کودکان ایجاد می کند.

چگونه می توان خواب کودک را حفظ کرد؟

باید با خوابیدن در رختخواب هر شب در یک ساعت یک نظم ایجاد شود. به همین ترتیب، زمان بیداری نباید بین یک تا یک و نیم ساعت بین روزهای هفته و آخر هفته متفاوت باشد.

یک روال آرامش بخش قبل از خواب، مانند دادن حمام گرم به کودک یا خواندن یک داستان، می تواند ایجاد شود.

مطمئن شوید که دمای اتاق خواب مناسب است و اتاق خواب از نور مناسبی برای خواب برخوردار است.

سطح صدا در خانه باید کم باشد. از خوردن وعده های غذایی سنگین قبل از خواب برای کودکان خودداری شود. بعد از شام، ساعات بازی باید با فعالیت های آرامش بخشی سپری شود، زیرا فعالیت زیاد قبل از خواب می تواند باعث بیدار ماندن کودکان شود.

کودک نباید هنگام خواب تلویزیون، کامپیوتر، تلفن همراه، رادیو یا موسیقی بازی کند.

حداقل یک ساعت قبل از خواب باید تلویزیون و بازی های ویدیویی خاموش شود.

نوزادان و کودکان باید به جای خوابیدن در آغوش والدین یا در اتاق دیگری وقتی خسته به نظر می رسند یا هنوز بیدار هستند، بخوابند.

والدین باید از خوابیدن با کودک جلوگیری کنند تا مطمئن شوند کودک می خوابد. اگر این نکات کمکی نکرد یا به کمک دیگری نیاز داشت، کودک را باید نزد متخصص برد.

منابع:https://www.hurriyet.com.tr/aile/cocuklarda-uyku-bozukluklari-neden-olur-uyku-duzeni-nasil-olusturulur-428648

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/cocugum-uyuyamiyor-diyorsaniz

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.