ویژه والدین

علت و راههای مقابله با ناخن جویدن در کودکان

ناخن جویدن در کودکان

ناخن جویدن در کودکان یک مشکلی است که در بعضی از کودکان وجود دارد و در صورتی که از آن، پیشگیری نشود ممکن است که تا دوران نوجوانی ادامه داشته باشد. این عادت، یک عادت ناپسند است  که می‌توان گفت به دلایل مختلفی برای این عادت ناپسند وجود دارد.

بعضی از والدین، با دیدن این عمل در کودک خود، ممکن است دچار ناراحتی شدید شوند و عمل نامناسبی در مقابل کودک انجام دهند؛ ولی این را باید بدانند که تنها کودک آنها نیست که دچار این عمل نامناسب می‌باشد بلکه می‌توان گفت پنجاه درصد از کودکان با این عمل خود را سرگرم می‌کنند که گاهی تا سنین بالاتر و تا نوجوانی نیز ادامه دارد.

به طور کلی، ناخن جویدن در کودکان، یکی از رایج‌ترین عادت‌ها در بین آنها است که در بین دیگر عادت‌های عصبی در کودکان،بیشتر ذهن والدین را درگیر می‌کند چرا که باعث آسیب رساندن به انگشتان نیز می‌شود. اگرچه این کار بسیار ناپسند و در حقیقت آسیب رسان به کودکان است اما والدین به جای عکس العمل ناشایست و یا افسرده شدن، بهتر است صبوری کنند و سعی در کشف علت این کار کنند و با تلاش خود، به کودک کمک کنند تا از این عادت عصبی رها شود.

بعضی از والدین، زمانی که کودکان در حال واکنش نشان می دهد و در صورتی که کودک به طور مداوم کار را تکرار کند در حالی که این کار اشتباهی است و باید به طور ناخودآگاه این کار را انجام می‌دهد.لازم به ذکر است که این کار والدین می تواند تاثیر مخربی بر روی روحیه کودکان داشته باشد چرا که در درون کودک این استرس به وجود می‌آید که اگر این کار را انجام دهد ممکن است مادر و یا پدر، او را تنبیه کنند و همین استرس باعث می‌شود که در زمانی که حافظه ناخودآگاه باعث می شود که کودک ناخن خود را در دهان فرو کند و بلافاصله که یاد تنبیه والدین بیفتد، استرس به او وارد شود و دچار ضعف اعصاب و مشکلاتی از این قبیل ‌شود؛ بنابراین والدین به جای اینکه کودک را تنبیه کنند، بهتر است یاد بگیرند که راه هایی برای فراموش کردن ناخن جویدن در کودکان پیدا کنند.

علت ناخن جویدن در کودکان چیست؟

در حقیقت عادت های ناپسندی مثل ناخن جویدن که معمولاً در بین کودکان رایج است، ریشه در حالت های زیادی دارد که اگر جلوی این کار گرفته نشود ممکن است که همراه کودکان بزرگ شود و در آینده که وارد بزرگسالی شد دیگر دور کردن او از این عادت های ناپسند کمی دشوار باشد.

از جمله حالت‌هایی که منجر به ناخن جویدن در کودکان می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بی حوصلگی
 • تقلید از کودک دیگر
 • کنجکاوی
 • ترس و اضطراب در کودکان
 • و…

گاهی کودکان به دلیل اینکه این عمل در آنها تکرار شده است برای راحتی خود این کار را انجام می‌دهند؛  به این معنی که کودکان نوپا، معمولا انگشت شست خود را برای راحتی و سرگرمی خود در دهان فرو می‌کنند و ساعت‌ها با این کار، خود را سرگرم می‌کنند و همین کار که مدام تکرار می‌شود، بعدا باعث جویدن ناخن می‌شود.

عوارض جویدن ناخن در کودکان

ناخن جویدن در کودکان، یک عادت ناخوشایند است که  با تکرار آن  می تواند عوارضی به دنبال داشته باشد.  این مورد هیچ مشکل جدی در سلامتی کودکان ندارد و نمی‌تواند نشانه‌ای از یک علت ریشه دار در کودکان باشد از جمله عوارض این عمل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باعث آسیب جدی به ناخنها می‌شود
 • تکرار آن، باعث آسیب رساندن به دندان‌ها شود.
 • باعث پرخاشگری در کودکان می‌شود
 • جویدن ناخن با دستهای کثیف و آلوده می‌تواند منجر به بیماری‌های عفونی شود.
 • عمیق جویدن ناخن می‌تواند باعث خونریزی در نوک انگشتان شود.
 • و …

راهکارهای درمان جویدن ناخن در کودکان

 ترک عادت ناخن جویدن در کودکان نیاز به زمان و کمک والدین به کودک دارد. برای این کار باید صبور باشیم و مدت زمان زیادی را به او زمان بدهیم و کمک کنیم و تکنیک‌هایی به کار ببریم تا به وسیله آن بتوانیم به کودک کمک کنیم که این عادت ناپسند را کنار بگذارد. در اینجا به معرفی چند راهکار برای جلوگیری از جویدن ناخن می پردازیم:

 • سرزنش نکنید

برای اینکه کودک را از این عادت دور کنید، هیچ وقت او را سرزنش نکنید وقتی که متوجه این عادت ناپسند در کودک می‌شوید، سعی کنید بفهمید که دقیقاً کودک چه زمانی این کار را انجام می‌دهد و سعی کنید او را با یک کار دیگر از سرگرم کنید.

 • وسایل بازی برای سرگرمی کودک جایگزین کنید

گاهی کودک را با وسایل بازی کوچک، مثل خمیر بازی، عروسک، توپ کوچک و مواردی از این قبیل سرگرم کنید تا برای مدت زمانی کودک  به  جویدن ناخن  فکر نکند. و یا اینکه وقتی کودک در حال انجام این کار است می‌توانید، خوراکی مثل میوه یا بیسکویت یا مواردی از این قبیل به او  بدهید تا با خوردن آن سرگرم شود.

 • تزیین ناخن

گاهی برای اینکه کودک فکر جویدن ناخن را از سر بیرون کند سعی کنید ناخن های او را طوری تزئین کنید؛ برای این کار برچسب‌های زیبایی را به ناخن های  او، به‌صورت تزیینی بچسبانید. این کار باعث می شود که کودک وقتی زیبایی طرح را ببیند ،سعی کند که این زیبایی را بر روی ناخن خود حفظ کند و به همین خاطر آن را در دهان فرو نمی کند و کم کم این عادت از او دور می شود.

منبع:https://www.babycentre.co.uk/a1022236/how-to-handle-nail-biting-in-children

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.