وبلاگ

علاقه به آرایش کردن در کودکان

علاقه به آرایش کردن در کودکان

امروزه می بینیم که والدین به اصرار فرزندشان به آنها اجازه می دهند آرایش کنند، لاک ناخن بزنند و آرایش کودکانه بخرند. دیده می شود که کودکان تحت تأثیر رسانه قرار دارند، می خواهند مانند افراد شخصیت هایی که دوست دارند باشند، آرایش می کنند زیرا دوست دارند رشد کنند و آرایش واقعی داشته باشند.

در سنین 11 سالگی کودکان با مرجعی که از محیط می گیرند هویت خود را شکل می دهند. با دیدن الگوی والدین خود، آنها با تقلید از آنچه انجام می دهند یاد می گیرند. در این رفتارها، مادر کفش پاشنه بلند و آرایش می کند. علاقه به آرایش کردن در کودکان می تواند با تقلید از والدین باشد.

از دیدگاه نظریه روانکاوی، دختران سعی می کنند مانند مادران لباس بپوشند تا در نزدیکی سن 4 سالگی به پدر نزدیکتر شوند و خود را تحسین و علاقه مند کنند. این رفتارها برای پسر نیز معتبر است. آنها عطر می زنند، موهای خود را ژل می زنند و خودشان را مثل پدرانشان می کنند.

بسیار مهم است که این رفتار کودکان تقویت نشود. در چنین مواردی، با گفتن کلماتی مثل من تو را مثل خودت دوست دارم اعتماد به نفس او را تقویت کنید. هر کودک می تواند مانند مادر آرایش کند، موهای خود را مانند پدر ژل بزند، مهم است که این امر طبیعی باشد و مجازات کننده نباشد. با این حال، مهم است که رفتارهایی که متناسب با سن آنها نیست، با ستایش مثبت یا واکنش های منفی تقویت نشوند، علاوه بر این، رفتارهای بالاتر از سن آنها ممکن است در سال های بعد مشکل ایجاد کند. برای اطمینان از اینکه کودک در یک زندگی مناسب با سن خود رشد می کند والدین نیاز دارند که هر از گاهی محدودیت هایی را تعیین کنند.

علاقه به آرایش کردن در کودکان دختر می تواند در هر سنی وجود داشته باشد. مناسب ترین راه برای مقابله با آن این است که یک ست آرایش یا اصلاح مخصوص اسباب بازی به کودک بدهید. جمله ای را می توان برای کودک به شرح زیر بیان کرد: (نشان دادن مواد آرایشی خودتان) اینها برای بزرگسالان است، این برای من است. نگاه کنید، شما می توانید از آنها (مواد آرایش اسباب بازی) نیز استفاده کنید.

به جای آرایش با مواد آرایشی برای کودکان، ساختن رنگهای صورت (پروانه، گربه، ستاره و …) مناسب برای سلامتی آنها بیشتر مناسب رشد آنها است.

علاقه-به-آرایش-کردن-در-کودکان

نوجوانی فرایندی است که در آن هر دو شکل ظاهری و بدن از اهمیت بسیاری برخوردار می شوند. با توجه به اینکه کودک نوجوان می خواهد در این دوره مورد علاقه محیط اطراف خود قرار گیرد به این دلیل علاقه به آرایش کردن در کودکان در این دوره زیادتر دیده می شود.

به طور کلی، دختران مراحل رشد را سریعتر طی می کنند، بنابراین ممکن است علائم بلوغ را خیلی زودتر از پسران در سن خود شروع کنند. وقتی دختران و پسران 12 تا 13 ساله را مقایسه می کنید، می بینید که در حالی که پسران هنوز ویژگی های کودکانه خود را حفظ می کنند، دختران در راه دختر شدن هستند. به خصوص وقتی ساختار اجتماعی و فرهنگی متغیر و تأثیرات رسانه نیز درگیر باشد، ناگهان با جوانانی روبرو می شویم که از کودکی بیرون آمده اند. از آنجایی که درک بدن و شکل ظاهری در نوجوانی بسیار مهم است، ما ابتدا شاهد تغییر در ویژگی های جسمی هستیم. در واقع، علاقه به آرایش کردن در کودکان دختر نه تنها در دوره نوجوانی بلکه در هر دوره از زندگی دختران بسیار جالب است.

استفاده از آرایش می تواند برای یک نوجوان بیش از یک معنی داشته باشد. اول از همه، این نشانه بزرگ شدن است، بزرگسال بودن، ثانیا تحسین شدن وسیله ای برای جلب توجه است و مورد سوم راهی برای مخالفت با اقتدار بزرگسال است، خصوصاً اگر والدین به آرایش واکنش شدید نشان دهند.

نگرش والدین در علاقه به آرایش کردن در کودکان

– نگرش والدین نسبت به آرایش در واقع با تلاش برای درک معنی آرایش برای بزرگسالان شکل می گیرد. او می خواهد دختران نوجوان خود را آرایش کند و به آنها بگوید که در حال بزرگ شدن است، کودک نیست، اما می خواهد به دنیای بزرگسالان تعلق داشته باشد.

– آگاهی از این نیاز نوجوان، درک آن و نشان دادن درک شدن آن در واقع اصلی ترین چیز است.

– رفتار عمومی نوجوان در برابر واکنش منع و فشار آور والدین در مورد علاقه به آرایش کردن در کودکان، ادامه استفاده مخفیانه از آرایش خواهد بود. آرایش مخفی به معنای برخلاف اقتدار والدین و تجربه هیجان ناشناخته بودن قوانین است.

– به جای فشار آوردن، ایجاد فرصت هایی که می تواند علاقه به آرایش کردن در کودکان توسط مادرشان در میان بگذارند و راهنمایی او برای آرایش مناسب سن خودش می کند، سازگاری با تغییر و تحول زندگی را آسان می کند. خرید مواد آرایشی متناسب با سن مادر و دختر و اینکه مادر روش های آرایش را به او نشان دهد، از آرایش مخفی نوجوان در توالت مرکز خرید، سالم تر خواهد بود.

علاقه-به-آرایش-کردن

– نوجوانی دوره قرار گرفتن در معرض تأثیرات بیرونی است، نظرات و واکنش های دوستان برای نوجوان بیش از هر چیز دیگری در زندگی مهم است. بزرگترین ترس هر پدر و مادر این است که فرزندان آنها تحت تأثیر دوستان بد قرار بگیرند. این خطر برای نوجوانانی که والدینشان تحت فشار قرار می گیرند یا فکر می کنند به آنها توجه کافی نمی شود بسیار زیاد است. تحت راهنمایی والدین، ​​نیازها، رفتارها و مهارتهای برآورده نشده ای که در محیط امن خانه آموزش داده نمی شود، خطر آموختن با آزمایش به روشهای نامناسب در دنیای خارج را دارد.

– نوجوانی یعنی تغییر، شما به عنوان والدین نوجوان نیز باید تغییر کنید. در واقع تربیت کودک به معنای همگام شدن با رشد و تحول است. هنگامی که کودک شما 10 ساله است، هنوز مثل 1 سالگی نباید با او رفتار کنید و در سن 16 سالگی باید مراقب باشید وانمود نکنید که 10 ساله است. در این مرحله، مشکلات وقتی بوجود می آیند که والدین انتظار دارند نوجوان مانند یک بزرگسال رفتار کند. تعیین انتظارات و مرزها در سطح مناسب برای دوره سنی یکی از نیازهای دشوار مادر و پدر است.

– سعی کنید کودک خود را به خوبی بشناسید، اگر از نیازهای او آگاهی دارید، یافتن توافق مشترک و رسیدن به توافق امکان پذیر است. نوجوانان می خواهند جدی گرفته شوند، مورد مراقبت قرار بگیرند، ببینند که موفق و با استعداد هستند و البته مانند هر فرد دیگری از آنها قدردانی می شود. برای این منظور لازم است از فرصت ها به خوبی استفاده شود.

منابع:http://centralhospital.com/Haberler/-anne-ben-de-makyaj-yapacagim!/

https://www.hurriyet.com.tr/aile/kiz-cocuklarinin-makyaj-meraki-410468

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/uzm-gelisim-psikologu-ayse-basak-erk/cocuk-ve-makyaj-2050561

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.