ویژه والدین

علائم وسواس در کودکان

آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که رفتارهای غیر طبیعی در کودکتان ببینید و به دلیل آن فکر کنید؟ کودک شما چه اختلال های رفتاری دارد؟ آیا می دانید این اختلال ها می توانند بیانگر نوعی وسواس در کودکان باشند؟

در ابتدا باید به شما پدر و مادر گرامی بگوییم که اگر نشانه هایی حاکی از وجود وسواس در کودکتان مشاهده کردید، حتما آن را جدی بگیرید و به دنبال علل و راه حل های برطرف کردن آن باشید. اگر این موضوع جدی گرفته نشود، می تواند در آینده کودکتان را به مشکلات و اختلالات شخصیتی مبتلا کند. حال با در نظر گرفتن این موارد، ادامه این مطلب را دنبال کنید تا این موضوع را به طور کامل بررسی کنیم.

علائم وسواس در کودکان به چه صورت است؟

وسواس نوعی اختلال جبری است که منشا آن می تواند اضطراب در کودکان باشد؛ حال این اضطراب می تواند ناشی از هر علت منطقی یا غیرمنطقی باشد. این را در نظر بگیرید که در دنیای کوچک کودکان شما، مشکلات بسیار کوچک نیز می تواند اضطراب آور باشد. پس هیچگاه کودکتان را برای وجود چنین مشکلات و استرس هایی، سرزنش نکنید.

همانطور که عنوان کردیم، وسواس نوعی اختلال جبری است؛ یعنی تلفیقی از اجبار و وسواس. حال به موارد زیر توجه کنید:

  • وسواس: وسواس فکری فقط و فقط زاییده ذهن کودک شماست و ممکن است به هیچ وجه هیچ ماهیت فیزیکی و بیرونی نداشته باشد. مثلا کودک شما به این اضطراب دچار شده باشد که زمانی که می خواهد در تخت خوابش بخوابد، مورد حمله یکی از عروسک هایش قرار می گیرد و یا یکی از اسباب بازی هایش جاندار می شوند و به او آسیب می رسانند. این موضوع با اینکه هیچ ماهیت فیزیکی و بیرونی ندارد، اما از نظر ذهنی کودک را مضطرب و نگران می کند.
  • اجبار: اجبار یکی از عناصری است که کودک برای قانع کردن خودش و از بین بردن وسواس فکری، به اجبار تن به آن می دهد. مثلا فرض کنید کودک به اجبار چشم هایش را می بندد تا حمله اسباب بازی هایش را نبیند، اما آرامش فکری ندارد و مدام چشم هایش را باز و بسته می کند. در ابتدا گمان می کند که با بستن چشم ها، می تواند این وسواس و اضطراب را از بین ببرد؛ اما در واقع اینطور نیست و این ترس بیشتر می شود.

لازم به ذکر است تا به این مورد اشاره کنیم که وسواس در کودکان همیشه هم با اجبار همراه نیست و در بعضی موارد خود، به تنهایی آزار دهنده است. از آنجایی که این نوع وسواس برای بزرگتر ها غیر قابل قبول است، اکثر کودکان تلاش می کنند تا آن را پنهان کنند. این را در نظر بگیرید که کودکانی که به وسواس جبری دچار هستند، ممکن است حتی خودشان هم دلیل کارهایشان را ندانند اما آن را از روی اجبار انجام دهند. کودکتان را درک کنید و بدانید که یک شبه این وسواس کنار گذاشته نمی شود.

چرا کودک به وسواس دچار می شود؟

حال که با نوع وسواس در کودکان آشنا شدید، بهتر است تا دلایل آن را مورد بررسی قرار دهیم. اول از همه، بدانید که علت به وجود آمدن این اختلال در کودکان شما و یا جو مسموم خانه تان نیست؛ بلکه این اختلال صرفا به جهت رشد و تکامل مغزی در کودکان به وجود می آید.

اگر از دید علمی بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم، محققان بر این باورند که این اختلال به دلیل کمبود نوعی انتقال دهنده شیمیایی به نام سروتونین به وجود می آید. از نظر دیگر هم ممکن است دلایل ژنتیکی و موروثی دلیل وسواس کودکان باشد. یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن این اختلال می تواند نوعی هراس اجتماعی یا فوبیا باشد. بنابراین وجود وسواس در کودک می تواند دلایل علمی مختلفی داشته باشد، اما چیزی که می تواند این اختلال را تشدید کند، استرس و اضطراب است.

اضطراب هر چقدر در کودک بیشتر باشد، وسواس نیز تشدید می شود. در واقع اضطراب در کودکان زمینه خوبی را برای رشد وسواس جبری فراهم می کند. اگر احساس کردید کودک شما در سنین پایین به این نوع وسواس مبتلا است، بهتر است تا سریعا آن را درمان کنید، زیرا اگر روند رشد این اختلال متوقف نشود، در سنین بالاتر می تواند به شکل های دیگری خود را نشان دهد که البته بزرگتر هم می باشد.

چگونه وسواس کودکمان را برطرف و درمان کنیم؟

اگر وسواس جبری کودک شما به تازگی شروع شده است و شما متوجه آن شدید، به شما تبریک می گوییم بابت این مسئولیت پذیری بالا و اهمیت ویژه ای که به کودکتان نشان می دهید. اما اگر این مشکل مدت ها در کودک شما وجود دارد، باز هم به شما تبریک می گوییم که برای برطرف کردن آن این مقاله را تا به اینجا مطالعه کردید.

حال بهتر است تا به بررسی روش های درمان آن بپردازیم. اگر وسواس در کودکان در مراحل اولیه قرار داشته باشد، شما می توانید آن را با رفتار درمان شناختی برطرف کنید. در این بین با توجه به تجویز پزشک متخصص می توانید از داروهایی که به جذب سروتون کمک می کنند برای کودکتان استفاده کنید. در این جلسات درمانی، این اختلال از تمام جوانب مورد بررسی قرار می گیرد و سوالات مکرر از پدر و مادر و یا سایر اعضای خانواده پرسیده می شود تا دقیقا مشکل فرزند شما ریشه یابی و برطرف شود. این جلسات درمانی حتی در مواردی که وسواس در کودکان شدید باشد نیز می تواند برطرف کننده و درمان کننده باشد.

کلام آخر

بهتر است تا شخصیت فرزندتان را به خوبی بشناسید و اگر اختلالی در رفتار و برخورد فرزندتان حس کردید حتما آن را پیگیری کنید. شما به عنوان پدر و مادر مسئول سلامت جسم و روح و روان فرزند خود هستید، پس بهتر است تا از آنها به خوبی مراقبت کنید. اگر متوجه وجود وسواس در کودکتان شدید، بهتر است به جای ابراز تاسف و نگرانی، آن را ریشه یابی کنید و نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید. مطمئن باشید جلوی ضرر را از هر کجا که بگیرید، منفعت است و قطعا کودک شما درمان می شود و با شخصیتی سالم رشد می کند.

ما به شما افتخار می کنیم که به شخصیت کودکتان تا به این حد اهمیت می دهید و این مقاله را تا انتها دنبال کردید. از شما صمیمانه سپاسگزاریم.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.