ویژه والدین

ضرورت آموزش و یادگیری کودکان در دوران بحران ویروس کرونا

آموزش نحوه تحمل به کودکان نکته اساسی در کاهش اضطراب و کمک به آنها در ایجاد مقاومت است.

 

ضرورت آموزش به کودکان در مورد بحران ویروس کرونا

با ادامه بروز بحران COVID-19 ، بسیاری از والدین درگیر این مسئله هستند که چگونه می توانند با کودکان در مورد تأثیرات ویروس به روشی صحبت کنند که باعث اطمینان خاطر شود و کودکان را بیش از حد نگران نکند. در اینجا چند توصیه از متخصصان موسسه Child Mind آورده شده است. بچه های شما در مورد ویروس کرونا  می شنوند. شما باید مطمئن شوید که آنها اطلاعات معتبری را بدست می آورند – و می خواهید آنها این اطلاعات را از شما بشنوند. در اینجا نحوه صحبت و آموزش ویروس کرونا آورده شده است.

 

بفهمید فرزندتان از ویروس چه می داند

سوالاتی را متناسب با سن کودک خود بپرسید. برای بچه های بزرگتر ممکن است بپرسید: “در مورد ویروس کرونا چه می شنوید؟ چه سوالاتی دارید؟” برای کودکان کوچکتر ، می توانید بگویید: “آیا در مورد بیماری جدیدی که وجود دارد سوالی دارید؟” این به شما فرصتی می دهد تا یاد بگیرید که بچه ها چقدر می دانند – و بفهمید که آیا اطلاعات غلطی را می شنوند.

 

کودک خود را دنبال کنید.

برخی از بچه ها ممکن است بخواهند وقت خود را صرف صحبت کنند. اما اگر به نظر می رسد بچه های شما علاقه مند نیستند یا سوالات زیادی نمی پرسند ، اشکالی ندارد.

 

راحت و صادق باشید.

تمرکز خود را بر کمک به فرزند خود بگذارید تا احساس امنیت کند ، اما صداقت داشته باشید. جزئیات بیشتری از آنچه فرزندتان به آن علاقه دارد ارائه ندهید. به عنوان مثال ، اگر بچه ها در مورد تعطیلی فروشگاه ها سوال می کنند ، به این سوال آنها پاسخ دهید. اما اگر موضوعی مطرح نشود ، دیگر نیازی به طرح آن نیست.

به بچه ها آموزش دهید که زیاد بخوابند و دست های خود را به خوبی بشویند چون این کارها به آنها کمک کند تا سالم بمانند

 

اگر فرزندتان در مورد چیزی سوال کرد و شما جواب آن را نمی دانید ، این را بگویید.

از سوالهایی که نمی توانید پاسخ دهید اجتناب کنید. با توجه به عدم اطمینان زیاد ، سعی کنید راحت بگویید “نمی دانم”. این وسوسه انگیز است که بخواهید به کودک خود اطمینان دهید که به زودی اوضاع بهتر خواهد شد ، حتی وقتی خودتان مطمئن نیستید. اما آموزش نحوه تحمل به کودکان نکته اساسی در کاهش اضطراب و کمک به آنها در ایجاد مقاومت است.

از این سوال به عنوان فرصتی استفاده کنید تا با هم به جواب برسید. وب سایت مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها را برای اطلاعات به روز و مطمئن در مورد ویروس کرونا بررسی کنید. به این ترتیب ، شما حقایق را دارید و بچه ها عناوین مربوط به مرگ و میر و سایر اطلاعات ترسناک را نمی بینند.

با آرامش و اطمینان خاطر صحبت کنید.

بچه ها هنگام نگرانی والدین را برای صحبت انتخاب می کنند. بنابراین وقتی از ویروس کرونا و اخبار صحبت می کنید ، از صدای آرامی استفاده کنید و سعی کنید ناراحت به نظر نرسید.

 

به بچه ها فرصت دهید تا ترس های خود را به اشتراک بگذارند.

طبیعی است که بچه ها نگران باشند: (ممکن است این اتفاق برای من بیفتد؟) به کودک خود اطلاع دهید که به نظر نمی رسد بچه ها مانند بزرگسالان بیمار می شوند. به آنها بگویید که همیشه می توانند برای پاسخ به شما مراجعه کنند یا درباره آنچه آنها را می ترساند صحبت کنند.

یک روش مهم برای اطمینان خاطر به کودکان آموزش نکات ایمنی است که شما و دیگران در اطراف خود انجام می دهید

 

بدانید چه زمانی به راهنمایی و آموزش نیاز دارند.

 از نحوه اخبار و اطلاعات فرزندانتان آگاهی داشته باشید ، مخصوصاً بچه های بزرگتر که آنلاین می شوند. آنها را به سمت محتوای مناسب سن هدایت کنید تا در نهایت پیدا کردن نمایش های خبری یا رسانه هایی نباشند که آنها را بترساند یا اطلاعات نادرستی داشته باشند.

به کودکان آموزش دهید احساساتشان را کنترل کنند

به کودک خود کارهای خاصی بدهید تا احساس کنترل بر اوضاع کند. به بچه ها آموزش دهید که زیاد بخوابند و دست های خود را به خوبی بشویند چون این کارها به آنها کمک می کند تا سالم بمانند. الگوی خوبی باشید و بگذارید بچه هایتان ببینند شما مرتباً دست می شویید!

در مورد همه چیزهایی که برای ایمن و سالم نگه داشتن مردم اتفاق می افتد صحبت کنید.

ممکن است به کودکان خردسال اطمینان داده شود که بیمارستان ها و پزشکان برای معالجه افرادی که بیمار هستند آماده هستند. بچه های بزرگتر ممکن است از اینکه می دانند دانشمندان برای تولید واکسن در تلاش هستند راحت باشند. کودکان بالای 2 سال می توانند برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از ماسک استفاده کنند. این گفتگوها همچنین به بچه ها کمک می کند تغییرات در روال عادی خود را مدیریت کنند.

 

آنها را تشویق کنید که بپرسند و هر سوالی بود ، سعی کنید نگرانی های فرزندتان را جدی بگیرید.

کودکان و نوجوانان اغلب بیش از خودشان نگران خانواده و دوستان هستند.

به عنوان مثال ، اگر بچه ها بشنوند که افراد مسن به احتمال زیاد بیمار جدی میشوند ، ممکن است نگران پدربزرگ و مادربزرگ خود باشند. اجازه دادن به آنها برای تماس یا تماس تصویری با نزدیکان مسن تر به آنها کمک می کند تا نسبت به عزیزانشان اطمینان پیدا کنند.

 

به بچه های خود آموزش دهید که احساس استرس در بعضی مواقع طبیعی است.

همه می ترسند. شناخت این احساسات و دانستن اینکه اوقات استرس زا می گذرد و زندگی به حالت عادی برمی گردد می تواند به کودکان در ایجاد انعطاف پذیری کمک کند.

گفتگو کنید.

با کودک خود در تماس باشید. از صحبت کردن در مورد ویروس کرونا به عنوان راهی برای آموزش به بچه ها در مورد بدنشان و نحوه مقابله سیستم ایمنی بدن  با بیماری استفاده کنید.

 

بچه ها وقتی آموزش می بینند که برای حفظ امنیت خود چه باید بکنند احساس قدرت می کنند.

 

درمورد وقایع جاری  با کودکان خود صحبت کنید.

مهم است که به آنها کمک کنید در مورد داستانهایی که می شنوند ، فکر کنند. سوال بپرسید: نظر شما در مورد این وقایع چیست؟ به نظر شما این اتفاقات چگونه رخ می دهد؟ چنین سوالاتی، مکالمه در مورد موضوعاتی به جز کرونا را نیز تشویق می کند.

از سوالات آنها استقبال کنید

بچه ها حتماً سوالاتی دارند که ممکن است نپرسند. ممکن است از موارد جدی (مادربزرگ خوب میشود؟) تا ظاهرا احمقانه ( آیا بستنی فروشی مورد علاقه من دوباره مغازه اش را باز میکند؟). آنها را تشویق کنید که بپرسند و هر سوالی بود ، سعی کنید نگرانی های فرزندتان را جدی بگیرید. هدف شما این است که به فرزندان خود کمک کنید تا شنیده شوند و اطلاعاتی مبتنی بر واقعیت دریافت کنند که احتمالاً اطمینان خاطر آنها از آنچه از دوستانشان یا اخبار می شنوند ، بیشتر است.

آرامش بخش باشید.

کودکان بسیار خودمحور هستند ، بنابراین شنیدن اخبار در مورد افزایش تعداد کشته شدگان ممکن است باعث نگرانی جدی آنها از ابتلا به این بیماری شود ، به ویژه شکل جدید بیماری که بر روی کودکان تأثیر می گذارد. اطمینان خاطر به کودک خود که تعداد بسیار کمی از بچه ها بیمار هستند و بعید است که به آن مبتلا شوند، مفید است.

 به کودکان آموزش دهید که شستن دست ها به جلوگیری از شیوع ویروس کمک می کند

برای حفظ امنیت روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید.

یک روش مهم برای اطمینان خاطر به کودکان آموزش نکات ایمنی است که شما و دیگران در اطراف خود انجام می دهید. جیمی هوارد ، دکترای روانشناس کودک در موسسه Child Mind ، خاطرنشان می کند ، بچه ها وقتی آموزش می بینند که برای حفظ امنیت خود چه باید بکنند احساس قدرت می کنند. به کودکان آموزش دهید که شستن دست ها به جلوگیری از شیوع ویروس کمک می کند. فرزندان را در برنامه ریزی ایمنی خانواده سهیم کنید. این می تواند به معنای اجازه دادن به آنها برای انتخاب ماسک برای خانواده یا ارائه یک آهنگ جدید 20 ثانیه ای باشد تا هنگام شستن دست های خود آواز بخوانند.

منبع: https://kidshealth.org/en/parents/coronavirus-how-talk-child.html

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.