وبلاگ, ویژه والدین

شناخت شخصیت کودک از روی نقاشی

یک کودک 5 سال به بالا باید بتواند خطوط را رسم کند و اشکال ساده را تقریبا همان طور که می بیند بکشد.

  1. اگر کودک نمی تواند خطوط را صاف رسم کند و همیشه خطوطی که به کار می رود موج دار و دارای شکستگی های ریز هستند می تواند نشانه بی ثباتی عاطفی کودک باشد.
  2. اگر کودک از خط تیره (خطوط کوچک کنار هم) استفاده می کند می تواند نشان دهنده عجول بودن یا پرخاشگر بودن او باشد.
  3. وقتی کودک در صفحه ای که نقاشی می کند بدون توجه به جای اشیا در واقعیت آنها را بدون نظم و ترتیب می کشد مثلا کوه را که اکثر بچه ها در بالای نقاشی می کشند او در پایین می کشد و بقیه اجزای نقاشی او نیز سر جای خود نیستند می توان گفت که کودک در یادگیری به مشکل برمی خورد و ناتوانی یادگیری دارد.(دقت کنید که برای بچه های 5 تا 7 سال این امر غیرعادی نیست)
  4. وقتی کودک دارد از روی یک سرمشق خاص می نویسد مثلا یک دایره را چندین بارمی کشد و این سرمشق به تدریج بزرگ و بزرگ تر از سرمشق اصلی می شود به طوری که آخرین تصویر کشیده شده 3 برابر تصویر سرمشق است، نشان می دهد که او در برابر ناکامی ها انعطاف پذیر نیست و زود از کوره در می رود.
  5. هنگامی که کودک در نقاشی خود از تصویر بزرگ استفاده می کند مثلا یک آدمک در میان نقاشی او نصف صفحه اش را می گیرد و برای بقیه تصاویر جایی نمی ماند، اختلال عاطفی دارد.
  6. اندازه های کوچک در نقاشی مثل تصاویر بسیار ریز از آدم ها و درخت ها و غیره نشان از اضطراب، انزوا طلبی، لاغر اندامی و ترسویی است.
  7. بچه هایی که همیشه با خطوط بسیار نازک و کمرنگ نقاشی می کنند معمولا خجالتی، لاغر و انزواجو هستند.

    این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.