ویژه والدین

سرعت دادن به لباس پوشیدن کودک

سرعت دادن به کند لباس پوشیدن کودک در صبح

صبح ها لباس پوشیدن به کودک، کار هر روز است که بی شک بسیاری از والدین را عصبانی می کند. این صحنه را تصور کنید: مادر کودک دوساله وارد اتاق او می شود تا برای آن روز لباس تنش کند. او صبرش را از دست میدهد و هنگامی که می بیند کودک اصرار دارد وسط زمستان، شلوارک بپوشد. این عصبانیت کودک را تشویق می کند تا بیشتر لجبازی کند. مادرش با عصبانیت فریاد میزند: یا همین الان لباست را بپوش، یا تو دردسر بزرگی می افتی» کودک لگد میزند و جیغ می کشد. مادرش او را به زدن تهدید می کند. این موضوع به یک نبرد هر روزه ی مادر و کودک تبدیل شده است. سرانجام فقط یک روش منفی می تواند باعث شود این  کودک لباسهایش را بپوشد.

یا در مورد این صحنه: صبحانه روی میز است، تخم مرغها در حال سردشدن هستند و فرزند ده ساله ی شما هنوز داخل اتاقش است و سعی می کند تصمیم بگیرد چه بپوشد.

در مورد بچه های خیلی کوچک، بهترین کاری که می توانیم انتظار داشته باشیم این است که فرآیند لباس پوشیدن را تا حد امکان ساده و لذت بخش کنیم. بنابراین در راه حل ها، پیشنهاداتی را گنجانده ایم که به شما کمک می کند تا لباس پوشیدن را برای آنها لذت بخش کنید و همچنین مراحلی را طراحی کرده ایم که به شما کمک کند به کودک خود بیاموزید چگونه مستقل لباس بپوشند. بین سنین دو تا چهار سال، کوچکترها می توانند یاد بگیرند که در روش های لباس پوشیدن مهارت یابند. در دو سالگی، می توانند کت یا پیراهن را در بیاورند. در حدود سه سالگی می توانند آنها را بپوشند. در سه سال و نیمی، بستن دکمه ها را می آموزند، در پنج سالگی، اکثر کودکان خودشان می توانند لباس بپوشند البته غیر از بستن بندهای کفش.

اگر این تلاش های اولیه در لباس پوشیدن را خوشایند کنید، بعد به مقاومت کمتر و همکاری بیشتر که هدفتان است خواهید رسید. وقتی مهارت ها آموخته شدند، سپس می توانید کاری کنید که این فرایند زودتر اتفاق بیفتد. انتظارات واقع بینانه به همراه انگیزه ی مثبت و برنامه ریزی، باعث سرعت این فرآیند می شوند.

 قبل از اینکه هر یک از این روش ها را امتحان کنید، مطمئن شوید زمان کافی را هنگام صبح برای لباس پوشیدن به کودکتان میدهید. ممکن است گاهی فقط با کمی زودتر بیدار کردن او در صبح، بتوانید این مشکلات را حل کنید.

1 . آن را جذاب کنید.

از همان شروع زندگی کودک، لباس پوشیدن باید برایش لذت بخش و مطبوع باشد. وقتی تن نوزاد خود لباس می پوشانید با او حرف بزنید یا برایش آواز بخوانید. وقتی کمی بزرگتر شد، چیزی جالب به او بدهید تا به آن نگاه کند یا با آن بازی کند (مثل  اسباب بازی های موزیکال، تصاویر یا حیوانات پارچه ای).

 ۲ . با علایم آموزش دهید.

وقتی هر تکه از لباس را تن کودک می کنید، او را تشویق کنید تا با شما آواز بخواند: «این طوری جورابامونو می پوشیم، جو را با مونو می پوشیم. این طوری کاپشنمونو صبح زود می پوشیم …..» در حقیقت، او آواز را یاد می گیرد و ترتیب لباس پوشیدن را نیز می آموزد.

وقتی به نظر می رسد کودک آماده ی یاد گرفتن روش های جدیدی است تا بتواند خودش لباس هایش را با اشتیاق بپوشد .و همچنین لباسهای هر فصل را با آواز در ذهن او نهادینه میکنیم .- ۳

۳. روش ها پوشیدن لباس را یاد بدهید.

  به او نشان دهید که چگونه خودش این عمل را انجام دهد. با یک حیوان یا عروسک پارچه ای تمرین کنید، ابتدا او را تشویق کنید لباس ها را از تن عروسک خارج کند. سپس به او کمک کنید تا دوباره تن عروسک لباس بپوشاند. هر دفعه که موفق شد، کلی او را تشویق کنید و برای انجام این مهارت به او فرصت زیادی بدهید. به او اجازه دهید تا مهارت های ویژه را نیز تمرین کند. مثل مهارت یافتن در زیپ ها، قلاب ها، دکمه ها و در آخر، بند کفش،

هرگز عجول نباشید و انتظار پیشرفت سریع را به یکباره نداشته باشید، در حقیقت او موفق به انجام آن خواهد شد .

 ۴.  لباس مناسب انتخاب کنید.

 وقتی کودکتان در مرحله ی یادگرفتن لباس پوشیدن است، لباس هایی انتخاب کنید که به راحتی بتواند آنها را بپوشد و در آورد. دامن و شلوار با کمر کشی و پیراهن های کشی برای کودکان آسان تر هستند تا لباس هایی پر از دکمه و یا لباس های زمستانی که زیپ دارند. وقتی در پوشیدن و در آوردن لباس های ساده مهارت یافت، سپس می توانید انواع سخت تر آنها را انتخاب کنید.

 ۵ . از لباس پوشیدن همزمان استفاده کنید.

کودکان از دنبال کردن سرمشق  لذت می برند. اگر با هم لباس بپوشید، نه تنها به او نشان میدهید چگونه لباس بپوشند، بلکه حس رقابت را نیز ایجاد خواهید کرد. و این کار را تبدیل به یک بازی روزانه کنید .

۶. دادن حق انتخاب

از شب قبل دو یا سه مدل لباس مناسب را روی میز بچینید و با کودک در مورد انتخاب لباس تصمیم بگیرید . با استفاده از این روش هم نیاز کودک به انتخاب ارضا خواهد شد و هم لباس مناسب فصل انتخاب می شود .

گرد اورنده : معصومه ترابی ارشد روانشناسی

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.