وبلاگ

روش های درمان بیش فعالی در کودکان

روشهای درمان بیش فعالی در کودکان

 بیماری بیش فعالی در کودکان،  یا همان ADHD، نوعی اختلال روانی رشدی است که در بین کودکان بین ۳ تا ۱۰ ساله رایج است و به موجب آن کودکان، تحرک و رفتارهای غیر عالی دارند، تمرکز و توجه کافی برای حل یک مسئله ندارند، غیرقابل پیش بینی هستند و کارهای ناگهانی  انجام می‌دهند. این بیماری که در سه نوع اختلال کم توجهی ، اختلال تحرکی و نوع ترکیبی این دو رایج است قابل درمان می باشد و فقط نیاز به آرامش والدین و بزرگترها دارد.

علائم و نشانه های بیماری بیش فعالی

از علائم مهم بیماری بیش فعالی در کودکان یا همان ADHD می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اغلب کودکانی که به این بیماری مبتلا هستند، ممکن است تحرک زیاد و غیر قابل کنترل داشته باشند.
 • کودک مبتلا معمولا توجه کافی به کاری که می خواهد انجام دهد یا صحبت‌هایی که با او می‌شود ندارد.
 • ممکن است که کودک، قدرت و حوصله کافی برای پیگیری کارهایی که به او محول می‌شود را نداشته باشد.
 • بعضی از کودکانی که به بیماری ADHD مبتلا هستند، معمولاً  در حال تحرک هستند و بعضی دیگر هم به طرز غیر عادی ساکت و کم حوصله و یا پریشان هستند و تحمل کافی برای نشستن سر کلاس درس را ندارند.
 • معمولاً کم تحمل هستند و قدرت تحمل زمان برای صبر برای رسیدن به چیزی که مد نظرشان است را ندارند.
 • حواس پرت هستند و مدام وسایل شخصی خود را گم میکند
 • بسیاری دیگر غیر قابل کنترل هستند و والدین با کمی صبر می توانند همه آنها را حل کنند

 لازم به ذکر است که تشخیص بیماری بیش فعالی در کودکانی که در اصل فعال و پرتحرک هستند کار ساده ای نیست و برای اینکه بفهمیم به این بیماری مبتلا هستند، لازم است که چیزی حدود شش ماه مورد بررسی توسط متخصصین و کارشناسان قرار بگیرند اگر به این بیماری مبتلا باشند قبل از هفت سالگی علائم آن را نشان می دهند.

تفاوت کودکان سالم با کودکانی که  به بیماری بیش فعالی مبتلا هستند، این است که این کودکان با رفتارها و کارهایی که انجام می‌دهند در محیطی که زندگی می کنند چه منزل  و چه مدرسه ، معمولاً اطرافیان را دچار مشکل می کنند.

راهکارهای درمان بیش فعالی کودکان توسط بزرگترها و والدین

 بیماری بیش فعالی در کودکان علاوه بر داروهای محرک و غیر و محرکی که توسط پزشکان معالج و متخصصان تجویز می‌شود، راهکارهایی برای درمان در منزل و توسط والدین و بزرگترها نیز دارد که در اینجا به بیان چند نمونه از آنها می پردازیم؛

 نکته‌ای که در اینجا باید به آن بپردازیم این است که درمان کودکان بیش فعال چه از نوع اینکه توسط پزشکی و داروهای محرک و غیر محرک صورت می‌گیرد و چه از نوع رفتاری، که در منزل توسط والدین و بزرگترها باشد باید با مشورت و راهنمایی پزشک و متخصص صورت بگیرد چرا که این بیماری یک نوع بیماری پیچیده است و افرادی که به آن مبتلا هستند علائم و نشانه های آن در آنها شبیه به هم نیست. بنابراین ارائه روش ها و راهکارهای درمان برای کودکان در هر کدام از آنها، متفاوت می باشد که در اینجا راهکارهای آنها می توان از این طریق می باشد می‌پردازیم:

 • به کودک محبت کنید

 اولین اقدامی که والدین درباره درمان بیماری بیش فعالی در کودکان باید  مد نظر داشته باشند این است که به کودک محبت کنند و او را مورد توجه قرار دهند که کودکان بیمار و چه غیر بیمار به محبت و ابراز علاقه بسیار نیازمند هستند و می‌توان با محبت کردن آنها را کاملاً تحت مراقبت و امر خود قرار داد.

 • برنامه ریزی کنید

 برای امور کودک ، از جمله خواب، غذا خوردن، استراحت و بازی برنامه منظم تشکیل دهید کودکانی که به این بیماری مبتلا هستند، کمتر می توانند که تغییرات را در خودشان حذف کنند و خود را با تغییراتی که در زندگی برای آنها بادام برای زندگی آنها پیش می آید که دهند اگر در زمانی و جایی مجبور شدید که تغییر در زندگی انجام دهد قبل از آن که کودک را برای آن تغییر آماده کنید و به او اطلاع دهید.

 تا جایی که برایتان امکان دارد سعی کنید کودک را از موقعیت های ناراحت کننده و غمگین دور کنید در موقعیت های خسته کننده مثل سخنرانی های طولانی و خریدهایی که زمان زیادی می‌برد در این موقعیت ها قرار ندهید.

 کودکانی که به بیماری بیش فعالی مبتلا هستند معمولاً سرشار از انرژی هایی هستند که باید در جایی آن را خالی کنند بنابراین سعی کنید برای کودکان برنامه ریزی هایی انجام دهید که این انرژی را در وقف کارهای مثبت کند مثلاً سعی کنید او را در کلاسهای ورزشی ثبت نام کنید و یا هر روز او را به پیاده‌روی ببرید و به فعالیت‌های لذتبخش مشغول کنید که این انرژی را صرف کارها کند و به این ترتیب به بیماری بیش فعالی را در کنترل کنید.

 • خواب

 خوابیدن برای این کودکان بسیار مناسب است و مستند خواب شبانگاهی که بسیار بر روی این کودکان تاثیر دارد این کودکان را شبها زودتر به رختخواب ببرید و برای اینکه کودکان تنظیم به خواب منظم می شوند سعی کنید این برنامه را به گونه ای تنظیم کنید که خانواده تا دیر وقت بیدار نباشند و این را یک قانون در نظر بگیرید تا کودک در زمان و تایم خاصی به رختخواب برود و استراحت کافی داشته باشد.

 گروهی از مواد غذایی مثل شکلات قهوه ای نسکافه نوشابه ها باعث تحریک پذیری افراد می شود بنابراین سعی کنید این غذاها را تا حد امکان از دادن آنها با کودکان بیش فعال  خودداری کنید.

 • کتک نزنید

 نکته ای که باید مد نظر داشته باشیم این است که  بیش فعالی در کودکان باعث می‌شود که معمولاً رفتارهای انتقام جویان و تلافی کننده در این کودکان رشد کند، بنابراین سعی کنید به این کودکان را کتک نزنید و در صورتی که رفتار غیر قابل تحمل انجام دادند در مقابل آنها صبوری کنید و با صحبت کردن مشکل را حل کنید.

 • رژیم غذایی مناسب

 برای درمان بیش فعالی در کودکان، رژیم غذای مناسبی در نظر بگیرید که پروتئین داشته باشد مثلاً از لوبیا ، پنیر، تخم مرغ، آجیل، گوشت و مواردی از این قبیل که دارای پروتئین هستند که در برنامه غذایی آنها، از این غذاها استفاده کنید چرا که به شدت بر درمان بیش فعالی تاثیر دارند. همچنین خوراکی هایی مثل عسل و آبنبات ، برنج سفید، سیب زمینی، و دیگر خوراکی‌هایی که کربوهیدرات ساده دارند بر رشد بیماری بیش فعالی تأثیر دارد بنابراین سعی کنید این غذاها را از رژیم غذایی کودک حذف کنید و به جای آن است کربوهیدرات های دیگری مثل سبزیجات، پرتقال، نارنگی، گلابی، سیب، کیوی و مواردی از این قبیل استفاده کنید و این موارد را حتما در شب به کودک بدهید که به خواب  کمک می‌کند.

منابع:https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/adhd/symptoms-causes/syc-20350889#:~:text=Most%20healthy%20children%20ar7

https://www.healthline.com/health/hyperactivity

 

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.