ویژه والدین

روش های تقویت اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس به این معناست که فرد، تا چه اندازه بتوانند برای خودش، ارزش قائل باشند.اعتماد به نفس در کودکان به راحتی تضعیف می‌شود چرا که کودکان، از لحاظ روحیه بسیار حساس هستند و برای حفظ این احساس در خود، مشکل دارند و معمولاً با خود و توانایی هایی که در درونشان است اعتماد و اطمینان زیادی ندارند و نمی‌توانند تلاش زیادی برای انجام کارهای خود به کار گیرند؛ انگیزه کافی ندارند و در برخورد با اشتباهات معمولاً به آنها بسیار سخت می گذرد و معمولاً اگر اینطور پیش بروند در آینده این باور به آنها دست می‌دهد که نمی توانند آدم موفقی باشند.

تفاوت کودکان با همدیگر از لحاظ اعتماد به نفس

در کل می‌توان گفت بچه‌ها از لحاظ خلق و خوی با همدیگر متفاوت هستند. بعضی از آنها به راحتی می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند؛ به نوعی اجتماعی هستند. این کودکان دارای اعتماد به نفس بالایی هستند و خود به خود تقویت می‌شوند و رشد مناسبی دارند.

برخی دیگر از کودکان، به سختی، رابطه برقرار می‌کنند و ارتباط اجتماعی خوبی ندارند، خجالتی هستند و یا نمی‌توانند به درستی با دیگران معاشرت داشته باشند.

خصوصیات کودکانی که اعتماد به نفس بالایی دارند

همانطور که گفتیم، اعتماد به نفس در کودکان، از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. کودکانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، معمولاً سرشار از انرژی هستند و وقتی که در مقابل یک کار سنگین و سخت قرار می گیرند اگر این کار را نتوانند به راحتی انجام دهند، سعی می کنند راه های مختلفی برای انجام دادن کار آزمایش کنند؛ در کل افراد پیگیری هستند و به راحتی عقب‌نشینی نمی‌کنند.

 • رفتار و برخورد اجتماعی خوبی دارند
 • آرام هستند و از اخلاق تند و پرخاشگری دوری کنند
 • از اشتباه کردن نمی ترسند و به راحتی از  دوستان و اطرافیان خود کمک می گیرند
 • افراد سخت کوش و پر تحرکی هستند
 • جنگیدن و تلاش کردن را به خوبی بلدند.
 • افراد سخنران و خوش سخن هستند و به راحتی می تواند از طریق صحبت کردن منظور و اهداف خود را به دیگران توضیح دهند و بفهمانند.
 • افراد زرنگ، ماجراجو و پرتلاش هستند.

خصوصیات کودکانی که اعتماد به نفس پایینی دارند

در مقابل کودکان با اعتماد به نفس بالا،  کودکانی که اعتماد به نفس آنها پایین است و نمی توانند تصمیم گیری درستی داشته باشند،

 • پشت پدر و مادر خود پنهان می‌شوند.
 • معمولاً از همسن و سالان خود دوری می‌کنند.
 • تا بخواهند کاری را انجام دهند، استرس می‌گیرند.
 • اکثر کارهای خود را به راحتی کنار می‌گذارند و از انجام دادن آن، عقب‌نشینی می‌کنند.
 • کم صحبت هستند به سختی احساسات خود را بیان می‌کنند
 • و …

راه های تقویت اعتماد به نفس در کودکان

نکته‌ای که باید بدانیم این است که کودکانی که اعتماد به نفس بالایی دارند؛ معمولاً افراد موفقی هستند، بیشتر از زندگی لذت می برند کمتر دچار افسردگی می شوند بنابراین باید تلاش کنیم که بتوانیم اعتماد به نفس در کودکان را تقویت کنیم.

از جمله راههای افزایش اعتماد به نفس در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:.

 • به کودک توجه کنید و عشق ورزید

کودکان وقتی که مورد توجه و محبت والدین قرار می گیرند، احساس ارزشمند بودن می‌کنند. ‌مثلاً در زمانی که کودک، کاری را به درستی انجام می‌دهد، سعی کنید او را نادیده نگیرید و همانطور که کودک انتظار دارد با ذوق به کار انجام داده او، توجه کنید و خوشحال باشید. به این ترتیب کودک، متوجه می‌شود که یک کار ارزشمند انجام داده است و خود به خود انرژی می‌گیرد.

 • تشویق

یکی از بهترین راه های ایجاد اعتماد به نفس در کودکان،تشویق استند کودکان با هر بار تشویق برای انجام کارهای خوب سر ذوق می آیند و سعی می کنند کار را بهتر انجام دهند بنابراین در ازای هر کار خوب و مناسبی که کودک انجام دهد او را تشویق کنید و برای او گاهی کادو و جایزه‌ای که خریده که با این کار کودک را به طرف انجام کار و فعالیت سر ذوق بیاورید.

 • توجه به استعداد های کودک

سعی کنید در درون کودک استعدادیابی کنید و زمین‌هایی که در آنها کودکم رشد بهتری دارد و بهتر می‌توان از آن کارها را انجام می‌دهد را تقویت کنید مثلاً اگر کودک به فوتبال علاقه‌مند است او را برای کلاس های فوتبالی تشویق کنید و سعی کنید در این راه انرژی و این باعث می شود که کودک برای انجام کاری که دوست دارد انرژی لازم را دریافت کند و بتواند پیشرفته مناسبی داشته باشد چرا که پیشرفت باعث ایجاد اعتماد به نفس درد درون هر فردی می‌شود.

 • به کودک مسئولیت دهید

در بعضی از کارها که می‌دانید کودک می‌تواند این کار را به خوبی انجام دهد یا تا حدودی آن کار را انجام دهد، سعی کنید مسئولیت کار را به عهده او واگذار کنید تا کودک مهارت های زندگی را یاد گرفت هم وقتی که حس کند برای یک کار ارزشمند بوده سعی می‌کند تمام تلاش خود را به کار بیندازد و آنها را به خوبی انجام دهد و به این طریق اعتماد به نفس در کودکان رشد می‌کند.

وقتی که به کودک مسئولیتی می دهید و یا سعی کنید با او در مورد آن کار صحبت کنید و نظر دهید نظر او را بپرسید و جریان را تحلیل کنید و به این ترتیب کودک وارد یک بحث می‌شود و در مورد یک نظر می دهد و به این ترتیب به موجب افزایش اعتماد به نفس در کودکان می‌شود.

 • مقایسه نکنید

هیچ وقت کودک خود را با دیگران مقایسه نکنید. معمولاً کودکان اشتباهات زیادی دارند و ممکن است در انجام کاری اشتباه کنند بنابراین سعی کنید هیچ وقت کودک را سرزنش و یا با دیگران مقایسه نکنید و به جای این مشوق کودک باشید تا چرا که کودک در زمانی که تو را با دیگری مقایسه می کنید همیشه خودش را از دیگران ضعیف تر می بیند به همین خاطر، بهتر است که از این کار دوری کنید.

منابع: https://lifeontime.co.uk/6-tips-to-build-confidence-in-children/

https://biglifejournal.com/blogs/blog/child-confidence

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.