ویژه والدین

راهکارهای کاهش حواس پرتی در کودکان

راهکارهای کاهش حواس پرتی در کودکان

کاهش حواس پرتی در کودکان اگرچه به طور کلی به عنوان یک بیماری در دوران کودکی دیده می شود، اما میزان بروز آن در بزرگسالان 4٪ است. راهکارهای کاهش حواس پرتی در کودکان در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. اگرچه بیش فعالی قسمت مهمی از این سندرم است، اما کاهش حواس پرتی کاملاً رایج است. در حالی که تشخیص در صورت وجود بیش فعالی در کودکان به راحتی انجام می شود، اما تشخیص نقص توجه در بیماران، زیاد قابل انجام نیست. بسیاری از افراد با حواس پرتی بدون اینکه متوجه بیماری شوند ادامه می دهند.

آیا راهی برای فهمیدن کاهش حواس پرتی وجود دارد؟

هیچ آزمایش خاصی برای اندازه گیری کاهش حواس پرتی وجود ندارد. برای اینکه بفهمید فرزند شما نقص توجه دارد یا خیر، لازم است تحقیقات گسترده ای را در بسیاری از زمینه ها انجام دهید. بنابراین، ابتدا باید به روانشناس کودک یا روانپزشک کودک مراجعه کنید. آنها اطلاعاتی راجع به رفتار فرزند شما در مدرسه، رفتار در خانه، روابط با دوستان و عملکرد تحصیلی در مدرسه جمع آوری می کنند و به او تست هایی می دهند. اگرچه تست هوش به تنهایی برای درک اینکه آیا اختلال توجه وجود دارد کافی نیست، اما این یک آزمایش مکرر است زیرا سرنخ های مهمی را ارائه می دهد. با این حال، همچنین باید بررسی شود که آیا مشکل دیگری مانند اختلال یادگیری وجود دارد که ممکن است باعث حواس پرتی یا مشکلات یادگیری شود. به طور خلاصه، فقط یک متخصص با تجربه می تواند تمام اطلاعات راجع به کمبود مهارت را جمع آوری کرده و فرزند شما را معالجه کند، سپس در مورد آنچه باعث پریشانی کودک شما می شود نظر دهد و در مورد اینکه آیا نقص توجه دارد تصمیم بگیرد.

توضیحاتی درباره کاهش حواس پرتی در کودکان

این کودکان به راحتی حواس پرت می شوند، نمی توانند برای مدت طولانی تمرکز کنند، در مطالعه مشکل دارند، اشتباهات بی احتیاطی انجام می دهند، ممکن است به دلایلی مانند فراموشی، بی نظمی و عدم سازماندهی در مدرسه شکست بخورند یا توانایی واقعی خود را نشان ندهند. وقتی مستقیماً با آنها صحبت می شود، معمولاً به نظر می رسد گوش نمی دهند، در انجام وظایف و فعالیتهایی كه انجام می دهند مشكل دارند، از مشاركت در كارهایی كه نیاز به تلاش ذهنی دارند اجتناب می كنند یا مایل نیستند آنها را انجام دهند. آنها اغلب کارهای مدرسه، مداد، کتاب یا ابزار خود را گم می کنند، حواسشان به راحتی توسط محرک های بیرونی پرت می شود و اغلب کارهای روزمره را فراموش می کنند.

حواس-پرتی-در-کودکان

درمان کاهش حواس پرتی در کودکان

هیچ درمانی وجود ندارد که این بیماری را به طور کامل از بین ببرد. کمبود توجه باید به عنوان یک بیماری مزمن درک شود. آخرین تحقیقات، موثرترین درمان ترکیبی است که شامل آموزش مهارت های خانواده، آموزش رفتاری و مداخلات در کلاس است. هدف اصلی درمان بهبود روابط فرد، افزایش موفقیت وی، کاهش رفتارهای منفی، تشویق استقلال و افزایش اعتماد به نفس است.

راهکارهای که در کاهش حواس پرتی در کودکان برای کودکان به کار می رود:

از آنجا که کاهش حواس پرتی یک بیماری غیر بهبودی است، هدف شما باید آموزش راهکارهای کنار آمدن با زندگی به او باشد. این یک روند بسیار طولانی است و نباید تسلیم شد.

– یکی از راهکارهای کاهش حواس پرتی در کودکان این است که اگر محیطی برای کودک شما سخت است، محیط را تغییر دهید. اگر برنامه ای آن را مجبور به کاری می کند، برنامه را تغییر دهید. با مقایسه او با دوستانش از فشار غیر ضروری خودداری کنید.

– به لطف پشتیبانی و امکاناتی که باید برای او فراهم کنید، اعتماد به نفس او در هنگام کنار آمدن با مشکلات راحت تر بهبود می یابد، این امر باعث می شود انگیزه و شهامت بیشتری برای حل مشکل بعدی پیدا کند.

– بین حمایت مداوم و آزادی او باید یک خط وجود داشته باشد که هر دو باید با یکدیگر متعادل باشند.

– کودک خود را خیلی دقیق دنبال کنید و او را خیلی دور از چشم خود قرار ندهید، خصوصاً در سن جوانی. کودکانی که کاهش حواس پرتی دارند بیش از سایر کودکان به نظارت نیاز دارند.

– بررسی محیط مطالعه؛ صداهایی که حواس او را پرت می کند را حذف کنید، در صورت نامرتب بودن اشیا آنها را مرتب کنید. روی میز او مواردی که مربوط به درس او نباشد را بردارید.

– یکی از راهکارهای کاهش حواس پرتی در کودکان این است که به کودک خود همزمان بیش از حد دستور ندهید. تا زمانی که یکی را تمام نکنید به مورد دوم نروید. وقتی بیش از یک چیز می خواهید او می تواند همه آنها را فراموش کند و شما ممکن است فکر کنید که او گوش نمی دهد. اما هرگز فراموش نکنید که مشکل اصلی حواس پرتی است!

راهکارهای-حواس-پرتی-در-کودکان

– سعی کنید هنگام صحبت با او چشم به چشم باشید. اگر خیلی طولانی صحبت کنید، حواس او پرت می شود و ممکن است نیمی از گفته های شما را به یاد نیاورد. اگر او در حین گوش دادن به شما غالباً به کارهای دیگر مشغول است، به او بگویید که می خواهید با جملات کوتاه چه چیزی را بگویید و از او بخواهید که حرفهای شما را تمام کند.

– یکی از راهکارهای کاهش حواس پرتی در کودکان این است که کودکانی که کمبود توجه دارند در محیط های منظم و ساختاری راحت تر حرکت می کنند. بنابراین، همیشه سعی کنید در خانه خود مرتب باشید. در زندگی خود یک روال داشته باشید. بگذارید مکان و زمان همه چیز مشخص شود. به این ترتیب کودک شما با سهولت بیشتری ساماندهی می شود.

انتظار نداشته باشید فرزندتان به تنهایی مرتب و منظم باشد. کیف، اتاق، کمد او اغلب می تواند پراکنده باشد. در صورت لزوم، هر روز، حتی گاهی دو بار در روز، او را راهنمایی کنید تا زندگی اش را سامان دهد، چیزهایی را با او جمع آوری و سازماندهی کنید. مطمئن شوید که مکان وسایل او مشخص است، در صورت لزوم، نام چیزهایی را که باید روی کشوها و قفسه های خود قرار دهد، بنویسید. مانند کشوی جوراب، قفسه کتاب، جعبه اسباب بازی.

– یک تقویم را به دیوار آن آویزان کنید و کارهایی که باید انجام دهید و مکان هایی را که می خواهید در آن تقویم بنویسید. همه چیز را یادآوری نکنید. به این ترتیب شما به او می آموزید که از تقویم استفاده کند.

– از او بخواهید هر وقت از مدرسه می آید کیف خود را تمیز کند، کاغذهای غیرضروری را دور بریزید، کتاب ها و دفترهای خود را مرور کند و کیف خود را آماده کند.

– یکی از راهکارهای کاهش حواس پرتی در کودکان این است که لباس های او را نیز مرتباً بررسی کنید تا فضای غیرضروری در اتاق اشغال نکند. وقتی وسایل خیلی زیاد باشد، سازماندهی و مرتب نگه داشتن اتاق برای او دشوارتر می شود.

– فراموش نکنید که به رفتار صحیح و موفق آنها پاداش دهید.

منابع:https://www.medicalpark.com.tr/dikkat-eksikligi/hg-2289

https://www.hurriyet.com.tr/dikkat-bozuklugu-olan-cocugunuza-nasil-yardim-edebilirsiniz-21789626

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.