ویژه والدین

راهکارهایی برای کاهش عصبانیت والدین

اثرات مخرب عصبانیت والدین نسبت به فرزندان

گاهی والدین در مقابل کارهایی که کودکان انجام می‌دهند و عملکردهای آنان، به شدت عصبانی می شوند و این واقعاً ترسناک ترین و وحشتناک ترین اتفاقی است که آدم،کسی را که از همه بیشتر دوست دارد مورد عصبانیت خود قرار دهد. معمولاً والدین با بسامدهای این اتفاق آشنا نیستند و نمی دانند که این اتفاق می‌تواند چقدر مخرب باشد و در آینده چقدر باعث مشکلاتی در زندگی کودکان شود که نهایتا پیامد آن، شرمندگی والدین باشد. اما به جای اینکه بانی به وجود آمدن مشکلات مخربی در زندگی فرزندان شوید بهتر است راهکارهای برای کاهش عصبانیت والدین یاد بگیرید.

 وقتی که کودک در حال سر و صدا و جار و جنجال کردن در خانه می باشد، از کابینت آشپزخانه بالا می‌رود، همه چیز را به هم می ریزد، خرابکاری می کند، یا اینکه ساعت از نصف شب گذشته باشد و کودک از خوابیدن امتناع کند و موارد زیادی از این قبیل که کاهش عصبانیت والدین در این شرایط، سخت می‌شود و ممکن است این کارها باعث ناراحتی آنها شود و  تحریک غددی مثل  هیپوتالاموس  در مغز  را به همراه داشته باشد و نهایتا   هورمون های استرس مثل: آدرنالین، کورتیزول و نور آدرنالین توسط غدد فوق کلیوی ترشح می‌شوند که در نتیجه آنها، فرد از شاد بودن دور می‌شود. بنابراین،  بهتر است که به جای عصبانیت کمی صبور باشیم سعی کنیم در آن موقعیت خود را کنترل کنیم و راهکارهای مناسبی برای مقابله با این رفتارهای کودک بیابیم.

عصبانیت و پرخاشگری والدین در مقابل کودکان ، عواقب بدی را به دنبال دارد از جمله اینکه:

 • ارتباط بین والدین و کودک را مخدوش می‌کند.
 • به شدت اعتماد به نفس کودک را پایین می‌آورد.
 • باعث ایجاد ترس و اضطراب در درون کودک می‌شود.
 • سطح یادگیری کودک را پایین می‌آورد.
 • مشکلات رفتاری در کودکان را افزایش می‌دهد.
 • باعث مشکلاتی در روند تحصیل کودک می‌شود.
 • باعث ایجاد مشکلاتی در روابط اجتماعی و همچنین پرخاشگری در بزرگسالی می‌شود.
 • و …

اثرات کاهش عصبانیت والدین نسبت به فرزندان

همانطور که گفتیم پرخاشگری نسبت به کودکان می‌تواند اثرات مخربی را به دنبال داشته باشد و در طول دوران رشد باعث ایجاد مشکلات زیادی در زندگی فرزندان می‌شود. و همچنین عصبانیت والدین در مقابل فضولی‌ها و کارهای کودکان می‌تواند نتیجه دو سر باخت داشته باشد و در آینده باعث ایجاد اثر نامطلوب بر روی شخصیت آنها داشته باشد،  بنابراین کاهش عصبانیت والدین  می‌تواند نه تنها باعث ایجاد آرامش و کنترل کودکان شود، بلکه باعث رشد و تقویت او در زمینه‌های مختلفی نیز می‌شود که در اینجا توضیحات بیشتری در این مورد داریم؛

کودکان، معمولا مهمترین تجربیات و درسهای زندگی را از والدین خود یاد می‌گیرند بنابراین  در صورتی که والدین بتوانند  عصبانیت خود را کنترل کنند، می‌توانند به جای تنبیه کودک باعث رشد و تقویت او شوند مثلا در زمانی که با خرابکاری و یا فضولی‌های کودک مواجه می‌شوید سعی کنید که صبور باشید و عکس العمل منفی از خود نشان ندهید تا با انعکاس رفتار  مناسب بتوانید از کودک خود یک شخصیت سالم و مناسب در جامعه بسازید.

فکر کردن در مورد این موارد و عملی کردن آن و  همچنین انجام کارهایی که می‌تواند باعث رشد کودکان شود و کمک کند که دست از این کارها بردارند و یا انرژی های زیادی که در درون آنها است را در شرایط بهتری خالی کنند، می تواند باعث شود که هر روز رفتار آنها تغییر کند و یا یک فرایند آموزشی با ارزش برای والدین و کودک به وجود بیاید.

چگونه از عصبانیت خود نسبت به فرزندان جلوگیری کنیم

مهمترین کاری که در این شرایط می‌توانید انجام دهید این است که در شرایطی که کودک دست از اذیت کردن و یا کارهایی که باعث عصبانیت می‌شود، برنمی‌دارد و به شدت بر روی سیستم عصبی والدین پارازیت می‌اندازد، سعی کنند که  راهکارهای کنترل و کاهش عصبانیت والدین را یاد بگیرند و بدانند که چه رفتاری در این شرایط می‌تواند مناسب باشد؟ چه کاری می‌توانند انجام دهند که کودک را از شرایطی که به وجود آورده است دور کنند و یا اینکه در موارد بعدی چه کاری می‌توانند انجام دهند که باعث شود کودک دیگر چنین شرایطی را به وجود نیاورد؟

 • صبور باشید

قبل از اینکه دست به کاری بزنید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و یک نفس عمیق بکشید، خشم و عصبانیت خود را کنترل کنید و نهایت سعی را به کار بگیرید که رفتار غیر معقولی در مقابل کودک انجام ندهید. برای این کار بهتر است حدودا چند دقیقه از کودک فاصله بگیرید و به محیطی بروید که او نباشد و وقتی که توانستید کنترل خشم خود را به دست بگیرید  به او نزدیک شوید و سعی کنید  در نهایت آرامش با همدیگر صحبت کنید و در صورتی که رفتارتان باعث دلخوری او شد از او عذرخواهی کنید . این کار باعث می‌شود که  کودک یاد بگیرد کاری انجام ندهد که شما ناراحت شوید و با هر با اذیت کردن از شما عذرخواهی کند.

 • خودتان را به کاری سرگرم کنید

سعی کنید در زمانی که کودک شروع به کاری می‌کند که ممکن است عصبانی شوید،خود را با کاری مشغول کنید مثلا فیلم ببینید،  موسیقی گوش دهید، کتاب بخوانید و مواردی از این قبیل. سرگرم شدن به کار دیگر می‌تواند نه تنها باعث کاهش عصبانیت والدین شود، بلکه می‌توانی باعث شود که کودکان نیز یاد بگیرند و این کار را انجام دهند.

 • با کودک صحبت کنید

سعی کنید در مقابل رفتار کودک و به جای عصبانیت، با او صحبت کنید. صحبت کردن ممکن است اوایل پاسخ ندهد اما به مرور زمان، کودک را به آرامش دعوت می‌کن. بهتر است بعضی مواقع با ابراز ناراحتی خود در قالب کلام، کودک را کنترل کنید. ابراز ناراحتی با صحبت کردن  می‌تواند به مرور زمان از کودک شخصیت بسیار زیبا و باور نکردنی بسازد.

نتیجه گیری

والدین باید یاد بگیرند قبل از اینکه به تربیت کودکان بپردازند، اول خود را تربیت کنند تا با بزرگ شدن فرزند به یک نتیجه پشیمان کننده نرسند. گاهی لازم است برای کنترل کودکان با یک مشاور در ارتباط باشید و از طریق متخصصین در این زمینه اقدام به پرورش  کودک و کاهش عصبانیت والدین در مقابل رفتار آنها شود.گاهی والدین به دلیل تجربیات نامناسب خود در دوران کودکی، ممکن است  اقدام به خشونت در مقابل رفتار و عمل کودکان کنند، اگر از دست کودک حسابی عصبانی هستید، بهتر است کنارش بنشینید و با او صحبت کنید و بگویید که رفتارش خوب نیست و در صورتی که با او رفتار مناسبی نداشته اید از او معذرت خواهی کنید.

منابع:https://centerforparentingeducation.org/library-of-articles/anger-and-violence/parents-anger-turning-down-the-heat-in-your-home/

https://centerforparentingeducation.org/library-of-articles/anger-and-violence/parents-anger-turning-down-the-heat-in-your-home/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1611941/

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.