وبلاگ, ویژه والدین

راهکارهایی برای علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن

راهکارهایی برای علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن

اولین دندانهای شیری در کودکان معمولاً از 6 تا 7 ماهگی شروع به ظهور می کنند. این روند تا سن 5/2 سالگی ادامه دارد. در سن دو و نیم سالگی، تمام دندانهای شیری کامل می شوند. در مجموع 20 دندان شیری وجود دارد. از دو سال و نیم تا شش سالگی یک دوره انتظار وجود دارد. از شش سالگی دندانهای دائمی کودکان شروع به ظهور می کنند. دندانهای شیری جای دندانهای دائمی را می گیرند. بنابراین مراقبت های بهداشتی دهان و دندان در کودکان مهم است به این دلیل راهکارهایی برای علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن از اهمیت شایانی برخوردار است.

مراقبت از دندان از همان زمان رویش اولین دندان شیری در کودکان بسیار مهم است. در این فرآیند، والدین کار مشکلی دارند زیرا کنترل حرکت آنها در سنین جوانی خوب نیست. برای کودکان بسیار مهم است که از دو و نیم تا سه سالگی عادت مسواک زدن را داشته باشند تا کودکان در آینده دندان های سالم و زیبایی داشته باشند.

کودکان خردسال توانایی مسواک زدن ندارند. به همین دلیل، مادران باید نوشیدن یک یا دو جرعه آب پس از هر وعده غذایی از اولین رویش دندان را در کودکان عادت کنند. برای کودکانی که به اندازه کافی بزرگ هستند و نمی توانند مسواک را با دست نگه دارند، استفاده از مقدار کمی خمیر و دادن مسواک به دست آنها از نظر به دست آوردن این عادت بسیار مهم است، حتی اگر آنها نتوانند خیلی موثر مسواک بزنند. بعلاوه، خانواده ها باید از دو یا دو و نیم سالگی فرزندان خود را در فواصل معین توسط دندانپزشکان معاینه کنند. زیرا، هر چقدر هم که توجه شود، بعضی اوقات ممکن است پوسیدگی های کوچک و خرابی در آنها ایجاد شود که فقط با معاینه دندانپزشک قابل مشاهده است. بنابراین، دندانپزشکان توصیه می کنند که هر 6 – 7 ماه فرزندان خود را برای معاینه ببرید.

از زمان اولین رویش دندان، والدین باید در مسواک زدن و کمک به فرزندان خود در کسب عادت مسواک زدن بسیار مراقب باشند.

راهکارهایی-برای-علاقه-مند-کردن-کودکان-به-مسواک-زدن

عادت های مسواک زدن دندان ها باید در کودکان در سنین پایین مانند عادت و پیاده روی و غذا خوردن وجود داشته باشد. برای این بهتر است مادران و پدران الگو باشند. والدین باید در مورد سلامت دهان و دندان اطلاعات لازم را به فرزندان خود بدهند. دوران کودکی یکی از مهمترین دوره های رشد است. اگر کودکانی که در این دوره های مهم شروع به دندان درآوردن و رشد دندان می کنند عادت به مسواک زدن داشته باشند برای سلامت دندان خوب است داشتن عادت مسواک زدن از سن 2.5 تا 3 سالگی طبیعی خواهد بود. ضمن کسب این عادت، قطعاً باید معاینات دندانپزشکی را انجام دهید. در این سن، شما باید روش های مسواک زدن به کودکان خود را نیز نشان دهید. آنها از 6 و 7 سالگی می توانند تکنیک هایی را که آموزش می دهید مسواک بزنند.

چه راهکارهایی برای علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن می توانیم داشته باشیم؟

برای او الگوی مناسبی باشید!

یکی از راهکارهایی برای علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن این است که شما باید برای فرزندتان آینه باشید. افراد و کودکانی که گرسنه دانش به دنیا می آیند، شما را به عنوان نوری می بینند. بنابراین، برای مسواک زدن برای سلامتی دندان الگویی باشید. او باید هنگام مسواک زدن شما ببیند و متوجه شود. این روش خوبی برای اقناع و دریافت این ویژگی خواهد بود.

درباره مسواک زدن آموزنده باشید!

در حالی که ویژگی های مسواک زدن را برای کودک خود شرح می دهید، بهتر است در این مورد آموزنده باشید. شما باید به کودک خود در مورد دلیل مسواک زدن و نحوه مسواک زدن اطلاع دهید. به کودکان بیاموزید که می توان این کار را دو بار در روز، صبح و عصر انجام داد. می توانید این عبارت را لذت بخش کرده و با نقاشی و بازی از آن پشتیبانی کنید. در ابتدا ممکن است یک برنامه صحیح ایجاد نشود. اما شما به مرور این را درست آموزش خواهید داد.

بگذارید مسواک را انتخاب کند!

یکی از راهکارهایی برای علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن این است که با هم وقت بگذرانید و بگذارید مسواک و خمیر را خودش انتخاب کند. مسواک باید متناسب با دهان و نرم باشد. برای این کار می توانید آن را به قسمت کودکان ببرید. شما می توانید مسواک را با شخصیت بازی انتخاب کنید. این کار او را بیشتر تشویق می کند. نباید فراموش کرد که؛ مسواک ها باید هر 6 ماه تعویض شوند.

با هم فعالیت های سرگرم کننده انجام دهید!

می توانید دندان های یکدیگر را به طور متقابل مسواک بزنید.

به عنوان یک خانواده می توانید مسواک زدن خانوادگی انجام دهید.

علاقه-مند-کردن-کودکان-به-مسواک-زدن

یکی از راهکارهایی برای علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن این است که می توانید با مداد رنگی روی تخته ای در دستشویی اسم کسانی که هر روز دندان های خود را مسواک می زنند، یادداشت کنید.

راهکارهایی برای علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن برای مراقبت از دندان

همانطور که بچه ها بزرگتر می شوند و دندان های ماندگارتر می شوند، برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها یک روال دقیق بهداشت روزانه دندان لازم است. با این حال، ترغیب نوجوانان به مراقبت از دهان و دندان آنها دشوار است.

با آگاهی بیشتر کودکان از ظاهر خود، می تواند به آنها یادآوری کند که مراقبت های خوب دهان و دندان می تواند به آنها کمک کند و این یکی از راهکارهایی برای علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن است تا ظاهر و احساس بهتری داشته باشند.

به کودک خود یادآوری کنید که باید روزی دو بار با خمیر دندانهای حاوی فلوراید مسواک بزنید دقیقاً به مدت دو دقیقه ، این کار نه تنها با پوسیدگی مقابله می کند و دندان ها را تقویت می کند ، بلکه به کودکان بزرگتر اعتماد به نفس تازه نفس کشیدن می دهد. مسواک برقی می تواند مسواک زدن را برای کودکان خردسال بیشتر سرگرم کند.

منابع:https://okandis.com/cocuklara-dis-fircalamayi-nasil-sevdirebiliriz

https://okandis.com/cocuklariniza-dis-fircalamayi-asilayin

https://mynova.org/cocuklar-icin-dis-bakimi-nasil-olmali/

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.