وبلاگ

راهکارهایی برای رفتار با کودکی که از کلمات نامناسب استفاده می‌کند؟

علت اینکه کودکان بد دهن می‌شوند و یا از کلمات نامناسب استفاده می‌کنند

تربیت کودکان، یک امر بسیار مهم و حیاتی برای زندگی و موقعیت اجتماعی آنها، در آینده می باشد. در صورتی که در زمان کودکی به خوبی به این مهم رسیدگی نشود، ممکن است که در آینده با مشکلات بزرگی مواجه شویم. بنابراین یکی از دغدغه‌های بزرگ والدین این است که بتوانند کودک خود را طوری تربیت کنند که از هر لحاظ کامل باشد و از نظر رفتار و اجتماعی، جای نگرانی برای آنها نداشته باشد و پیشرفت مناسبی در زمینه‌های مختلف تربیتی داشته باشد. به همین دلیل گاهی برای والدین پیش می‌آید که کلمات زشت و رکیک از دهان کودک خود می شنوند و ممکن است که در اینگونه موارد بسیار عصبی و ناراحت شوند بنابراین باید طرز رفتار با کودکی که از کلمات نامناسب استفاده می‌کند را یاد بگیرند.

  • قبل از اینکه به این مورد بپردازیم باید این را هم متذکر شویم که کودکان، معمولاً چیزهایی را که می شنوند تکرار می کنند یعنی، کار آنها تقلید است. بنابراین اگر بزرگترها از حرفهای خوب و کلمات مناسب به کار ببرند این کودکان هم یاد می‌گیرند و به همین رفتار را تکرار می‌کنند تا اینکه به مرور زمان برای آنها به عادت تبدیل شود؛ اما در صورتی که بزرگتر ها از کلمات رکیک استفاده کنند کودکان نیز یاد گرفته و به کودکان بد دهن مبدل می‌شوند.
  • گاهی علت این رفتار کودکان، می‌تواند دوستان و هم بازی‌های آنها باشد به این ترتیب که با معاشرت با همسن و سالان بد دهن خود، رفتار آنها را تقلید کرده و از کلمات نامناسب استفاده میکنند.

  • مشاجره و دعوای والدین نیز یکی دیگر از علت‌های بد دهنی کودکان است. والدین بدون توجه به کودک ممکن است با همدیگر مشاجره کنند و در این رفتار خود از کلمات نامناسب به کار ببرند و ناخواسته باعث شوند که کودکان از آنها الگوبرداری کنند.
 نکاتی در مورد طرز برخورد با کودکی که از کلمات نامناسب استفاده می‌کند

 وقتی که کودک از حرف های رکیک استفاده می کند، قبل از اینکه عصبانی شوید و کار نادرستی انجام دهید بهتر است این را بدانید که کودکان تا سنین پنج یا شش سالگی، معنی حرف های رکیک و ناسزا و بد دهنی را نمی‌دانند بنابراین به جای اینکه عصبانی شوید و آنها را سرزنش کنید، بهتر است که راهکارهای برای تربیت درست این کودکان، یاد بگیرید.

والدین در هنگام اینکه با بد دهنی در کودکان خود مواجه می‌شوند باید بتوانند صبور باشند و به خوبی خود را کنترل کنند تا در مقابل عصبانیت و حرکت نادرست، کودک خود را از رفتار دور کنند.

 نکته دیگری که والدین باید در مورد رفتار با کودکی که از کلمات نادرست استفاده می‌کند، بدانند، این است که کودکان در سنین سه یا چهار سالگی یاد می‌گیرند که کلماتی که به کار می‌برند به صورتی و به نوعی توجه بزرگترها را به خود جلب کنند؛ بنابراین، برای اینکه خود را نشان دهند و خودشیرینی اظهار وجود کنند، سعی می‌کنند  در بعضی مواقع، از این نوع کلمات به کار ببرند. همچنین اینکه کودکانی که ذات و اخلاق شوخ طبعی دارند اسم بعضی از اندام های خصوصی بدن خود را به زبان می‌آورند تا توجه دیگران را به خود جلب کنند و سعی کنند آنها را به خنده وا دارند.

چگونگی رفتار با کودکی که از کلمات نامناسب استفاده می‌کند

اینکه گاهی اوقات کودکان بد دهنی می‌کنند و یا کلمات رکیک و زشتی به کار می‌برند، می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد.

 والدین برای اینکه بتوانند کودک خود را از رفتار نامناسب کنترل کنند، بهتر است که چگونگی رفتار با آنها را یاد بگیرند که در اینجا به معرفی چند نمونه از آن می پردازیم:

  • دلیل به کار بردن کلمات نامناسب توسط کودک را بیابید

رفتار با کودکی که از کلمات نامناسب استفاده می‌کند، بسیار مهم است. وقتی که کودک شما، کلمات نامناسب و رکیکی را به کار می‌برد، بهتر است به جای اینکه عصبانی شوید، با روش مناسب‌تری به فرزند خود رسیدگی کنید دلیلی که باعث شده است کودک از این کلمات استفاده کند را پیدا کنید اینکه در چه زمانی و چگونه این کلمات را به کار برده است

 یکی از مواردی که بسیار خطرناک است این است که کودکان در زمانی که از کلمات نامناسب کار می‌برند به خاطر این است که یک مهارت های مهمی را در درون خود نمی‌یابند، مثلا نمی‌توانند ارتباط درست با مردم برقرار کند و در این مورد مهارت اجتماعی مناسبی ندارد که والدین در اینگونه موارد باید به جای اینکه بیخیال رفتار و تربیت کودک خود شوند، باید بدون فوت وقت این مهارت‌ها را به کودک یاد بدهند و او را از عواقب این کار و رفتار ناشایست خود، آگاه سازند.

  • درصورتی که کودک حس شوخ طبعی دارد و می خواهد جلب توجه کند، این رفتار او را نادیده بگیرید.

گاهی کودکان فکر می‌کنند که با به کار بردن  کلمات رکیک، مثل به کار بردن اسم اندامهای خصوصی بدن، در حقیقت با این کار می‌خواهند جلب توجه کنند که بهترین عکس‌العمل در مقابل آنها، این است که رفتار آنها را نادیده گرفته و به او نخندید تا با این عکس العمل، بتوانید به او بفهمانید که این رفتار غلط را انجام ندهد.

  • اخم کنید

یکی دیگر از راهکارهای رفتار با کودکی که از کلمات نامناسب استفاده می‌کند این است که در هنگام روبرو شدن با بددهنی این کودکان، اخم کنید و با این کار به او بفهمانید که رفتار نادرستی دارد و تکرار نکند. به هیچ عنوان در مقابل این رفتار کودکان، داد و فریاد و آشوب راه نندازید و پرخاشگری نکنید.

  • تنبیه

یادتان باشد تنبیه، آخرین گزینه برای مقابله و رفتار با کودکی که از کلمات نامناسب استفاده می‌کند، است؛ یعنی در زمانی که تمام راهکارهای مناسب را به کار بردید و تاثیری بر روی کودک نداشت و باز بد دهنی کرد، از روش‌هایی مثل محرومیت موقت، عصبانیت و… به کار ببرید.

مثلا در بعضی مواقع کودک را به اجبار وادار کنید که در مقابل رفتار ناشایست و بد دهنی، جریمه شود و تاوان بدهد؛ مثلا  به او بگویید که با هر حرف رکیکی که به زبان بیاورد، از تنقلات و خوراکی‌های او کم می‌کنید و به این ترتیب او را مجبور به دوری از این حرکات کنید.

منابع:https://www.verywellfamily.com/ways-to-deal-with-disrespectful-children-1094948

https://www.wikihow.com/Deal-With-Disrespectful-Children?amp=1

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.