ویژه والدین

راهکارهایی برای جدا کردن اتاق کودک

والدین و مشکلی به نام جدا کردن اتاق کودک

زمانی که کودک متولد می شود، مادر بایستی کاملا خودش را وقف تر و خشک کردن فرزند خود کند. این عمل تا موقعی شدید بوده و پس از آن کاهش می یابد. علت تقلیل یافتن این امر، رشد و نمو کودک می باشد که به مرور زمان حاصل می شود. در دوران نوزاد کودک به صورت دائمی در کنار مادر می باشد. اما از 6 ماهگی الی یک سالگی، وقت آن است که فرزند کم کم به اتاق خود منتقل شود. شاید در سن 6 ماهگی جدا کردن اتاق کودک از اتاق والدین اندکی زود باشد اما کم کم بایستی استارت این امر زده شود که تا یک سالگی به صورت کامل این کار صورت گرفته باشد.

امروزه در زمینه ی جدا کردن اتاق کودک مشکلات زیادی برای پدر و مادرها وجود دارد. بعضی از والدین دوستی خاله خرس بهر فرزند خود دارند! و به این دلیل که کودک ممکن است تنها در اتاق بترسد، او را تا سال ها وابسته ی خود می کنند. پس از گذشت چند سال متوجه خواهند شد که چه بلایی سر خود و فرزندشان آورده اند!

عده ای هم از راه و روش ها برای جدا کردن اتاق کودک اطلاعی نداشته و در این زمینه با تنش هایی رو به رو می شوند.

برای بسیاری از افراد سوال است که چرا باید اتاق کودک از والدین سوا شود. علت آن است که با وابستگی شدید عاطفی کودک به والدین خود در آینده مشکلاتی نظیر عدم اعتماد به نفس و همچنین بی طاقتی در ورود به مدرسه گریبانگیر کودک خواهد شد. اگر در روز اول مدارس سری به بچه های کلاس اولی بزنید، مادرانی را خواهید دید که کنار دانش آموزان خود روی نیمکت نشسته اند! زیرا کودکان نمی توانند دوری مادر خود را دوام بیاورند. این مورد می تواند ریشه در موضوع وابستگی عاطفی شدید کودک به مادر خود داشته باشد.

مورد دیگر اینکه با جدا کردن اتاق کودک از والدین، کودک را برای زندگی مستقلانه و مواجهه با چالش های زندگی آماده می کنیم. کودک بایستی در همان سنین ابتدایی رشد خود بیاموزد که گاه و بی گاه برای حل مشکلات خود بایستی به تنهایی راهی را چاره کند.

جدا کردن اتاق کودک

راهکارها و ترفندها

اول اینکه بایستی بدانید که به هیچ عنوان این عمل را نباید به صورت یکباره انجام دهید؛ بلکه برای جدا کردن کودک از بستر پدر و مادر نیاز است که کودک بتواند با احساس خود کنار بیاید و این امر نیازمند گذر زمان است.

زمانی که تصمیم گرفتید اتاق کودک را جدا کنید، در اتاق کودک تا هنگام به خواب رفتن او، در کنار او بخوابید تا با آرامش و اطمینان خاطر سیکل های خواب را طی کند. زمانی که کودک از خواب بر می خیزد می بیند که در اتاق تنهاست و با خود فکر می کند که تنها خوابیدن چندان هم ترسناک نیست!!!

به دیزاین اتاق خواب کودک اهمیت بدهید. به گونه ای که کودک از خوابیدن در آن اتاق احساس لذت کند. همچنین توجه داشته باشید که اتاق خواب کودک به هیچ عنوان تاریک مطلق نباشد.

نکته ی دیگری که باید به آن توجه کرد، بد جلوه دادن اتاق خواب پدر و مادر خوب جلوه دادن اتاق خواب کودک است. برای جدا کردن اتاق کودک با مقاومت کودک مواجه خواهید شد. به همین منظور نیاز است که عرصه را بر کودک تنگ کنید. به عنوان مثال از تشک سفت استفاده کنید، محل خواب او را تنگ کنید و… سپس عکس این موارد را در اتاق خواب خودش اجرا کنید. مثلا تشک نرم و لطیفی در اتاقش بگذارید، محل خواب آرام بخش و گسترده ای برایش تعبیه کنید؛ تا کودک به صورت انتخابی به اتاق خود برود.

باز هم تاکید می کنیم که آرام آرام این اعمال را انجام دهید. به عنوان مثال از جدا کردن بستر کودک در فاصله ی یک متری خود شروع کنید تا به نتیجه برسید.

جدا کردن اتاق خواب کودک

منبع:کتاب روانشناسی مرضی کودک

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.