ویژه والدین

راهکارهایی برای بهبود ارتباط والدین با کودک

روش هایی برای بهبود ارتباط والدین با کودکان

همه ی مادرها و پدرها، قبل از به دنیا آمدن فرزند خود در حسرت هم نشینی و گل دادن و غنچه گرفتن از او هستند. به همین خاطر در سر امیال و آرزوهای زیادی را می پرورانند… اما در بسیاری از موارد، رابطه ی کودک با والدین خود، به گونه ای رقم نمی خورد که آن ها پیش بینی می کردند، در نتیجه مشکلات عدیده در روابط کودک و والدین به وجود می آید که گاه منجر به وقایع دردسر سازی می شود. برای بهبود ارتباط والدین با کودکان، دارو یا معجون شگفت انگیزی وجود ندارد که با نوشیدن آن بتوان مشکل را مرتفع کرد. به همین خاطر اگر در زمینه ی روابط با کودک خود مشکل دارید، اولین نکته ای که بایستی آن را در دستور کار خود قرار دهید، صبر و آرامش است. ارتباط والدین و کودکان نیاز به فراهم کردن زیرساخت هایی دارد تا شاکله ی ارتباطات به خوبی روی زیرساخت مقاوم بنا نهاده شود. پس نفسی عمیق بکشید و ضمن صبوری، به خوبی زیرساخت ها را فراهم کنید.

در ادامه به چندین مورد از روش ها و تکنیک هایی اشاره شده است که با عملیاتی کردن آن ها تا حد زیادی می توانید روابط خود را ترمیم کنید. اما همانگونه که بهتر میدانید برای درونی کردن رفتاری، نیاز است محرک ها به صورت مستمر و مداوم تکرار شوند تا به صورت عمقی در وجود شخص نهادینه شود.

بهبود ارتباط والدین با کودک

برای فرزندتان آغوش بگشایید!

دکتر جانیس کیکلت، روانشناس متخصص در این زمینه می گوید که هرچه سن بالاتر برود از لحاظ جسمی شکننده‌تر خواهیم بود. بنابراین، ارتباط و تماس برای سلامتی بسیار با اهمیت و مهم می شود. هنگامی که کودکان وارد سالهای نوجوانی می شوند ممکن است تمایلی به در آغوش گرفتن والدین خود نداشته باشند. چون دیگر این عمل جالب به نظر نمی رسد. این معضل ریشه در دوران کودکی دارد.

برای بهبود روابط خود با کودکتان نیاز است که به طور مستمر او را در آغوش بگیرید. این عمل موجب خواهد شد تا علاقه ی شما از جان و جسمتان به روح کودک رسوخ کند. در نتیجه ارتباط قلبی مطلوبی بینتان شکل خواهد گرفت.

زمان مشخصی را برای فرزند خود اختصاص دهید.

امروزه همه ی ما با کوهی از مشکلات و دغدغه ها مواجهیم. به همین خاطر معمولا ملزومات روابط عاطفی خود را فراموش می کنیم. مدتی که می گذرد، تازه متوجه می شویم که چه بلایی بر سر روابط خود آورده ایم. انسان همواره نیاز به توجه دارد، دوره ی کودکی بیش از هر زمان دیگری، این نیاز متجلی می شود. در زندگی های امروزه، معمولا والدین زمانی مشخص برای صحبت با فرزند خود اختصاص نمی دهند. دلیل این امر هم چندین برابر دغدغه ها نسبت به گذشته می باشد.

یکی از راه های بهبود ارتباط والدین با کودک این است که برای کودک زمان های اختصاصی در نظر بگیرند، تا حرف ها و تفکرات او را بشنوند. این عمل باعث پیوند قلب خواهد شد.

عکس العمل های مثبت داشته باشید.

شاید بسیار پیش آمده باشد که کودک ساعت ها مشغول بازی و ساخت کاردستی باشد و پس از خروجی نهایی، با اشتیاق آن را به شما نشان دهد و شما به علت بی مضمون بودن سازه او را دست به سر می کند! درست است که کودک بدون شکوه به ادامه ی بازی خود برخواهد گشت، اما در مخیله ی خود به این موضوع خواهد اندیشید که والدین من درکی از توانایی های من ندارند. همین امر باعث خواهد شد که کودک روز به روز از والدین خود فاصله بگیرد.

پس یکی از راه های بهبود ارتباط والدین با کودک این است که حتی پیش پا افتاده ترین اقدامات مثبت او را مورد تحسین قرار دهیم.

بهبود ارتباط والدین با کودک

اقتباس: https://thriveglobal.com/stories/8-ways-to-improve-parent-child-relationship/

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.