وبلاگ, ویژه والدین

راهکارهایی برای افزایش خلاقیت در کودکان

راهکارهایی برای افزایش خلاقیت در کودکان

خلاقیت فقط به معنای بیان هنری نیست. همچنین نوعی خلاقیت برای کودک است که بتواند در هنگام زمین خوردن راه حلی پیدا کند یا روی چهارپایه قرار بگیرد تا به جایی که قد او کافی نیست بتواند برسد.

ما در این مقاله به راهکارهایی برای افزایش خلاقیت در کودکان پرداختیم.

 هر کودکی خلاق متولد می شود ، اما تحصیلات ، شرایط زندگی ، نگرش به محیط اجتماعی و محدودیت ها با گذشت زمان باعث خسته شدن کودک می شود و حتی این فرصت را کاملاً از بین می برد. تحقیقات مشخص کرده است که مناسب ترین دوره برای رشد خلاقیت در سنین 3-6 سالگی است. به منظور پرورش خلاقیت ، محیط هایی که کودکان را به فکر خلاق ترغیب می کنند باید به ویژه در این دوره ارائه شوند.

تلویزیون ها ، رایانه ها ، تبلت ها و تلفن های هوشمند بزرگترین مانع خلاقیت هستند. بسیاری از خانواده ها باعث می شوند کودک وقتی بی حوصله شد کارتون ببیند ، اما بی حوصلگی در واقع احساسی است که باعث خلاقیت می شود. یک کودک بی حوصله همیشه یک راه حل خلاقانه تولید می کند که او را مشغول می کند.

چه راهکارهایی می توان برای افزایش خلاقیت در کودکان ارائه کرد؟

بازی هایی وجود دارند که اجازه می دهند تفکر خلاق در کودکان توسعه یابد. علاوه بر این ، نگرش ها و رفتارهایی که به کودک نشان داده می شود نیز در رشد خلاقیت بسیار مهم است. به کودکی که خورشید آبی می کشد ، گفتن “خورشید زرد است” و  به کودکی که می گوید “من می خواهم به آن ستاره بروم” ، “گفتن اینکه ما نمی توانیم به ستاره برویم ، آنها خیلی گرم و دور هستند” رفتارهایی است که تخیل و در نتیجه خلاقیت کودک را محدود می کنند. همچنین تشویق کودکان برای ایده پردازی بسیار مهم است. زیرا خلاقیت مانند بسیاری از استعدادها ، ویژگی دیگری است که می درخشد و ظهور می کند و رشد می کند.

توصیه هایی برای حمایت از خلاقیت

راهکارهایی برای افزایش خلاقیت در کودکان 3-6 ساله:

  1. در مورد تمیزی بحث نکنید. بگذارید نقاشی کند ، با گل بازی کند ، در باغ غلت بزند.
  2. کودکانی که با قوانین زیادی بزرگ می شوند نمی توانند خارج از مرزها فکر کنند. محدودیت های غیر ضروری ایجاد نکنید.
  3. یاد بدهید در کار خود بر کیفیت ، نه تعداد تمرکز کند. به عنوان مثال ، توجه خود را معطوف به میزان تلاش خود برای انجام نقاشی و موفقیت خود در نقاشی کند ، نه میزان نقاشی.
  4. بگذارید فرزندتان متفاوت باشد. اگر می خواهد با دمپایی به دعوت رسمی برود ، جلوی او را نگیرید.
  1. مقدار مشخصی از آشفتگی را مجاز بگذارید (مثلا بگذارید آزمایش کند ، با آب بازی کند ، با کف بازی کند یا یک سطل برف را به خانه ببرد و …) ، به شرطی که خطرناک نباشد.
  2. فضایی ایجاد کنید که وی بتواند هنر را تمرین کند.
  3. از خسته شدن آنها نترسید. کسالت اجازه می دهد تا خلاقیت تحریک شود.

از دیگر راهکارهایی برای افزایش خلاقیت در کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. وقتی سوالی می پرسد پاسخ او را بدهید:

هر پدر و مادری می داند که کودکان بیش از حد سوال می کنند. طبق یک نظرسنجی ، کودکان روزانه حدود 300 سوال می پرسند و سنی که بیشتر از همیشه سوال می پرسند چهار سال است.

والدین غالباً شکایت دارند که کودکان برای جلب توجه سوال می کنند. با این حال ، تحقیقات نشان می دهد که این سوالات در واقع اطلاعات محور بوده و برای رشد طبیعی کودکان فوق العاده مهم هستند. کودکانی که یاد می گیرند صحبت کنند (18-36 ماهه) در مورد کلمات سوال می کنند ، در حالی که کودکان پیش دبستانی در مورد عملکرد اشیا سوال می کنند مانند “این دکمه چه کاری انجام می دهد؟ این علامت به چه معناست؟”که این سوالات و پاسخ ها می تواند در رشد تفکر و خلاقیت کودک موثر باشد.

اهمیت-خلاقیت-در-کودکان

  1. یادگیری مبتنی بر مسئله:

کودکان بسیار کنجکاو هستند که مشکلاتی را که خود با آن روبرو هستند حل کنند. بنابراین ، آنها را تشویق کنید تا در مورد هر مشکلی که در خانه ، مدرسه یا بازی هایشان با آن روبرو می شوند صحبت کنند.

آیا اتاق های آنها شب خیلی تاریک است؟ بگذارید راه حل های بالقوه ای برای مشکلات خود پیدا کنند و آنها را امتحان کنید و به کار بگیرید. مهمترین ویژگی شخصیتی که می توانید در اینجا از خود بروز دهید صبر است. اگر صبر را نشان دهید و تشویق کنید ، فرزندان شما فرصت کافی برای ارائه راه حل های جالب را خواهند داشت. حل مشکلات آنها با ایده های خود سهم بزرگی در ظرفیت خودکفایی آنها دارد.

  1. به روند کمک کنید اما یافتن پاسخ را به آنها بسپارید:

وقتی کودک شما با مشکلی روبرو شد ، سوالی داشت یا به یک روند خلاقانه روی آورد (به عنوان مثال ، هنگام ساختن قلعه برای بازی) ، راه حل هایی به او ارائه ندهید. در عوض ، از روند کودک خود حمایت کنید. به آنها کمک کنید تا حد امکان ایده های خود را بیاورند.

سپس ، به آنها کمک کنید تا در راه حل هایی که پیدا می کنند ، کاستی ها را نیز پیدا کنند. فرزندان خود را برای کار با دیگران راهنمایی کنید. خواهران و برادران یا سایر اعضای خانواده را در طوفان مغزی مشارکت دهید. کار با یکدیگر یک عنصر فوق العاده مهم در روند خلاقیت است و می تواند از جمله راهکارهایی برای افزایش خلاقیت در کودکان باشد.

خلاقیت را نمی توان آموخت ، اما در صورت ایجاد شرایط مناسب می توان آن را توسعه داد. ضرب المثلی از پیکاسو در این زمینه به شرح زیر است: “هر کودک یک هنرمند است. نکته اصلی این است که وقتی بزرگ شد یک هنرمند باقی بماند. “

منابع:https://www.egitimpedia.com/cocuklarda-yaraticiligi-tesvik-etmek-icin-5-kolay-yontem

https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/mucize-lezzetler/hamur-isi/brokolili-milfoy-borekleri-41729764

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.